SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W TVP o osobach LGBT+ głównie negatywnie, o Paradzie Równości wzmianek brak

W czerwcu, tradycyjnie "Miesiącu Dumy", liczba wzmianek o LGBT+ w audycjach radiowych i telewizyjnych wzrosła o ponad 200 proc. - informuje Fundacja Basta. TVP o społeczności LGBT+ mówiła głównie w negatywnym kontekście.

W czerwcu 2022 r. w polskich stacjach telewizyjnych i radiowych pojawiło się ponad 700 materiałów dotyczących kwestii LGBT. To wzrost w stosunku do maja o ponad 200 proc. (238 wzmianek o LGBT).

Liderem Radio TOK FM

Czerwcowe informacje miały zasięg 88 milionów odbiorców (oczywiście niektóre kilka razy do tej samej osoby), a ich ekwiwalent reklamowy to ok. 14,8 milionów złotych - wylicza Fundacja Basta, założona przez aktywistę na rzecz równości praw osób LGBT Barta Staszewskiego.

Najwięcej informacji o LGBT podawało Radio TOK FM (114 wzmianek), TVN 24 (97 wzmianek), Polsat (31 wzmianek). Na czwartym miejscu znalazło się TVP Info (25 wzmianek). Wzmianki w radiu stanowiły 70%, a w telewizji 30% wszystkich materiałów o osobach nieheteronormatywnych.

Radio TOK FM o osobach LGBT mówiło w tonie neutralnym lub pozytywnym, podobnie TVN24 i Polsat. W TVP Info przeważały materiały o wydźwięku negatywnym.

W TVP Info na 25 materiałów aż 18 miało wydźwięk negatywny, 7 neutralny. Żaden z programów nie miał pozytywnego wydźwięku. Prowadzący programy nie stronili od tendencyjnych, pejoratywnych wypowiedzi na temat społeczności LGBT - zauważa Fundacja Basta.

Wśród materiałów z negatywnym wydźwiękiem Fundacja Basta wskazuje program Michała Rachonia “Jedziemy”, w którym padło stwierdzenie, że osoby LGBT "powinny się leczyć". W programach mediów publicznych takich jak “Minęła Dwudziesta” goście (przy cichej aprobacie prowadzących) używają słów o nacechowaniu pejoratywnym - piszą autorzy raportu. Przykładem takiej wypowiedzi są słowa posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego, który właśnie w “Minęła Dwudziesta” stwierdził, że “dzieci są gwałcone ideologią gender”.

Źle o LGBT mówiło także Radio Poznań oraz Polskie Radio 24.

Parada Równości w mediach

Momentem kulminacyjnym informowania o sprawach społeczności LGBT był 25 czerwca, kiedy w Warszawie przeszła Parada Równości - największe wydarzenie LGBT w Polsce, w którym biorą udział dziesiątki tysięcy osób

Fundacja Basta odnotowała tego dnia 180 materiałów, które dotarły do ok. 15 milionów osób.

O Paradzie mówiono m.in. w wiadomościach RMF FM, Radia Zet, Wydarzeniach Polsatu, Faktach TVN czy w relacjach na żywo w TVN24. Redaktorzy mediów publicznych (TVP, TVP Info oraz Polskie Radio 24) nie uznali jednak tego wydarzenia za wartego odnotowania, choć o marszach równości w innych miastach informowały lokalne oddziały TVP - podaje Fundacja Basta.

Poza Paradą Równości polskie media mówiły o tym, że czerwiec jest miesiącem Dumy (m.in. Fakty TVN z 4.06), o wyrokach NSA w sprawie uchwał anty-LGBT ("Fakty Po Południu" TVN z 29.06), czy o transfobicznej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego (28.06).

Większość wzmianek o LGBT miała miejsce w mediach ogólnopolskich (53%). W mediach regionalnych, najwięcej tej tematyce poświęcono w województwie wielkopolskim (60 wzmianek) - dotyczyły one m.in. przyjęcia polityki antydyskryminacyjnej przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i wyroku uniewinniającego w głośnej sprawie performansu z kukłą arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - wyliczono w raporcie.

Analizy dokonano na podstawie danych dostarczonych przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów dla Fundacji Basta. Organizacja zajmuje się monitorowaniem polskich mediów audiowizualnych pod kątem mowy nienawiści i dyskryminacji ze względu na orientację seksualnych.

Dołącz do dyskusji: W TVP o osobach LGBT+ głównie negatywnie, o Paradzie Równości wzmianek brak

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Degrasaa siti
PiS musi tworzyć wyimaginowanych wrogów bo inaczej na kogo będa zrzucac inflację, korupcję, nepotyzm itd. Dlatego tak bardzo łakną rosyjskiej żelaznej pięści w naszym kraju: jeden wódz, jedna tv z jednym przekazem jedna partia...
odpowiedź
User
Obywatel TV
Hipokryzja oraz propaganda to domena TVP. Dziś mówi się że ważna jest rodzina. Zapomina się że w rodzinie są osoby LGBT oni nie urośli na drzewach. Więc atak na Lgbt to atak na polską Rodzinie w której jest osobą LGBT. Hipokryzja mówi że LGBT to ideologia czyżby rodzina była ideologia. No bo dziecko konkretnego rodzica osobą LGBT to ideologia. Taki styl narzuca się Polakom za pomocą TVP i polityków którzy sami atakują własną rodzinę w której są członkowie LGBT. Smutne bo niby chrześcijanie stanowią większość tego kraju a takim brakiem miłości otaczają swoich rodaków.
odpowiedź
User
Melissa
Wg pana dudy wdowa z dzieckiem to nie rodzina. Samotny ojciec to nie rodzina wg PiS. Brat który opiekuje się rodzeństwem bo rodzice nieżyja też nie są rodzi. Wg PiS to nie rodzina. Kolejny dzień opluwania rodaków przez dlugopisa...
odpowiedź