SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W prasie na reklamach państwowych najwięcej zarabiają „Sieci”, mocno w dół „Fakt” i „Gazeta Wyborcza” (analiza)

Wśród tytułów prasowych, które w tym roku najwięcej zarobiły na reklamach spółek z udziałem Skarbu Państwa i ministerstw są tygodnik „Sieci”, „Super Express” i „Gazeta Polska”. Instytucje te najmocniej zredukowały wydatki w „Fakcie” „Gazecie Wyborczej” i „Polityce” - wynika z analizy Wirtualnemedia.pl.

Od lewej: Jacek Karnowski (redaktor naczelny "Sieci") i Adam Michnik (redaktor naczelny "Gazety Wyborczej")Article

Z analizy Wirtualnemedia.pl (przygotowanej na podstawie danych Kantar Media nie uwzględniających rabatów) wynika, że najwięcej na reklamach państwowych spółek i ministerstw zarobił w okresie od stycznia do lipca br. tygodnik „Sieci”. Było to 10,84 mln zł, czyli 3,28 mln zł więcej niż w tym samym okresie ub.r.

Drugim najchętniej wybieranym tytułem - podobnie jak rok temu - był „Super Express”. W tym dzienniku firmy te i instytucje wydały 8,46 mln zł, czyli 3,36 mln zł więcej niż przed rokiem. Na trzecie miejsce awansowała „Gazeta Polska”, która na państwowych reklamach zarobiła w tym roku 6,64 mln zł, czyli 2,66 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Sporo na tych reklamach zarobiły też „Wprost” i „Do Rzeczy”. W pierwszym tytule wydatki wzrosły o blisko 1,4 mln zł, z 5,1 mln zł do 6,5 mln zł. W drugim - o 601,5 tys.zł, z blisko 5 mln zł do 5,6 mln zł.

Wydatki na państwowe reklamy w „Rzeczpospolitej” wzrosły o 1,6 mln zł - do 3,08 mln zł, a „Pulsie Biznesu” - o 1,16 mln zł, do 1,95 mln zł.

Państwowe firmy i instytucje znacząco ograniczyły w omawianym okresie wydatki w „Fakcie”, „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”. Wpływy „Faktu” z tytułu publikacji ich reklam spadły o 2,61 mln zł – do 1,37 mln zł, w „Gazecie Wyborczej” - o 1,78 mln zł, do 213,9 tys. zł, a „Polityka” w tym roku nie zarobiła na nich nic.

Analizie poddaliśmy wydatki takich firm i instytucji, jak: Grupa Azoty, Centralne Biuro Śledcze, Enea, Energa, Giełda Papierów Wartościowych, Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Sejmu, KGHM, Grupa Lotos, Ministerstwa: Cyfryzacji, Edukacji Narodowej, Energii, Finansów, Gospodarki, Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Infrastruktury, Inwestycji i Rozwoju, Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nauki, Pracy i Polityki Społecznej, Przedsiębiorczości i Technologii, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rozwoju, Sportu i Turystyki, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Spraw Zagranicznych, Sprawiedliwości, Środowiska, Zdrowia, Orlen Laboratorium, Orlen Oil, Orlen Paliwa, PKN Orlen, Państwowa Komisja Wyborcza, PGE, PGNiG, PKO BP, PKP Cargo, PKP Energetyka, PKP Informatyka, PKP Intercity, PKP PLK, Poczta Polska, Polska Fundacja Narodowa, Prawo i Sprawiedliwość, PZU, PZU TFI, Senat RP, Tauron, Totalizator Sportowy.

Tytuły, których wpływy reklamowe analizowaliśmy to dzienniki i tygodniki opinii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W prasie na reklamach państwowych najwięcej zarabiają „Sieci”, mocno w dół „Fakt” i „Gazeta Wyborcza” (analiza)

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Wystarczy spojrzeć na Sakiewicza czy któregoś z Karnowskich. Od razu widać, że nareszcie jest grubo.
odpowiedź
User
Stan
Wolny rynek, wolne media...
odpowiedź
User
Inka_J
A jaki jest teraz sens, żeby wydawać tyle milionów na reklamy prasowe? Przecież wszyscy wiedzą, że od kilku lat one już nie działają, a jeszcze sprzedaż prasy pikuje w dół w dramatycznym tempie. Te pieniądze są wyrzucane w błoto.
odpowiedź