SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

OKO.press pieniądze z ugody z TV Republika przeznaczyło na transparent na Paradę Równości

5 tys. zł wpłaci wydawca portalu TelewizjaRepublika.pl na konto Fundacji OKO.press. To efekt ugody sądowej z Agnieszką Holland i Krystyną Zachwatowicz-Wajda. - Te pieniądze pójdą m.in. na opłacenie banneru na paradę równości - informuje redakcja OKO.press.

fot. OKO.pressfot. OKO.press

Pod koniec maja Telewizja Republika zamieściła na swoim portalu internetowym przeprosiny dla Agnieszki Holland i Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, za przypisanie Andrzejowi Wajdzie i Holland współpracy agenturalnej, a także za operowanie rzekomymi pseudonimami operacyjnymi. TV Republika nie chciała wówczas komentować warunków ugody. - Skontaktowałam się z naszym prawnikiem. Ugoda obejmuje m.in. to, że nie mogę nic powiedzieć na ten temat, poza tym, co państwo widzicie na stronie. Nie podam więc ani czasu trwania przeprosin, ani ewentualnych warunków dodatkowych - mówiła wówczas portalowi Wirtualnemedia.pl Dorota Kania.

Część warunków ugody zdradzili dziennikarze z serwisu OKO.press, pisząc, że jednym z nich była wpłata kwoty pięciu tysięcy zł na konto Fundacji OKO.press. Pieniądze mają wpłynąć do końca czerwca, ale już w sobotę część redakcji poszła na Paradę Równości z bannerem, który ma być opłacony z tych pieniędzy. Napis (złożony częściowo tęczową czcionką) brzmi: „Walczymy o prawa osób LGBT+ Telewizja Republika pomogła nam sfinansować ten banner”.

Koszt wyprodukowania transparentu wyniósł 120 zł. Reszta pieniędzy ma zostać przeznaczona na sondaż, do którego pytania skonstruują czytelnicy OKO.press. - Przeznaczenie pieniędzy od TV Republika na baner w obronie praw osób LGBT+ nie jest do końca przypadkowe. Telewizja i portal, a także Tomasz Sakiewicz osobiście, w ramach walki z „lewactwem” głoszą homofobiczne w swej wymowie poglądy. TV Republika włączyła się także w akcję wsparcia dla Zofii Klepackiej, której homofobiczne komentarze wywołały falę krytyki - czytamy w tekście na portalu wyjaśniającym powody takiego przeznaczenia 5 tys. zł.

TV Republika krytycznie o Paradzie Równości

Przedstawiciele Telewizji Republika nie chcieli komentować tej inicjatywy OKO.press. W sobotę portal stacji zamieścił kilka tekstów krytycznych wobec Parady Równości.

Wiceprezes Telewizji Republika Tomasz Sakiewicz jako komentarz do demonstracji zamieścił fragment „Sądu ostatecznego” Hansa Memlinga, przedstawiający strącanie do piekła.

Według danych Nielsen Audience Measurement w marcu br. Telewizja Republika miała 0,03 proc. udziału w rynku, o 16,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast serwis internetowy stacji zanotował 736,8 tys. realnych użytkowników i 6,57 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Specjalizujący się w dziennikarstwie śledczym portal OKO.press powstał w czerwcu 2016 roku. Redaktorem naczelnym jest Piotr Pacewicz, a wicenaczelną Bianka Mikołajewska. Jego model biznesowy zakłada, że jest w całości finansowany przez czytelników i darczyńców - w portalu nie są wyświetlane żadne reklamy, nie można tam również znaleźć tekstów sponsorowanych. W połowie ub.r. Pacewicz informował, że czytelnicy wpłacają na rzecz witryny średnio 140-145 tys. zł miesięcznie.

Dołącz do dyskusji: OKO.press pieniądze z ugody z TV Republika przeznaczyło na transparent na Paradę Równości

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Minnie
Skoro tak to zacznę oglądać TV Republika.
odpowiedź
User
szuruburu
Art of trolling. Piękne :D
odpowiedź
User
Moja
dziękujemy za promowanie Republiki :)
odpowiedź