SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Paweł Kukiz chce, żeby Wojciech Czuchnowski przeprosił za nazwanie go antysemitą

Paweł Kukiz żąda przeprosin od Wojciecha Czuchnowskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej” (Agora). Chodzi o wpis na Twitterze, w którym nazwał lidera Kukiz’15 antysemitą.

fot. Rafał Ma­slow/Sony Music Article

W ostatnich dniach doszło do wymiany zdań pomiędzy Pawłem Kukizem a Wojciechem Czuchnowskim, co ostatecznie doprowadziło we wtorek do wystosowania pisma do dziennikarza "Wyborczej" i zaprzestania naruszeń dóbr osobistych.

Najpierw w niedzielę Paweł Kukiz napisał na swoim profilu na Facebooku: "Dziś 66. rocznica zamordowania przez komunistów Augusta Fieldorfa "Nila". Na karę śmierci skazany został przez "sąd" pod przewodnictwem Żydówki Marii Gurowskiej vel Genowefa Maria Danielak z domu Zand, córka Moryca (Mariana) i Frajdy (Franciszki) z Eisenmanów. W składzie sędziowskim (poza Gurowską) znalazło się jeszcze dwóch Żydów - Emil Merz oraz Gustaw Auscaler (zm.w 1965 r. w Izraelu). Czwartym "sędzią" był Igor Andrejew (pochodził z wileńskiej, spolszczonej rodziny rosyjskiej). August Fieldorf "Nil" mimo tortur nigdy nie podjął współpracy z władzami komunistycznymi. Zapłacił za to najwyższą cenę". Nawiązał tym samym do rocznicy śmierci Augusta Fieldorfa Nila.

Następnego dnia określił, że jego wpisy są reakcją na „obraźliwe wobec Narodu Polskiego wypowiedzi amerykańskiej dziennikarki Andrei Mitchell, premiera Izraela Netanjahu oraz ministra spraw zagranicznych Izraela, Israela Katza, którzy winą za przypadki udziału Polaków w Holokauście chcą obarczyć cały Naród Polski i jego polskie władze z czasów niemieckiej okupacji".

Dodał, że nie chciał „cedować odpowiedzialności za komunistyczne zbrodnie dokonane na Polakach przez osoby narodowości żydowskiej na cały Naród Żydowski". Zastrzegł, że ma zamiar zgłaszać przypadki publicznego nazwania go antysemitą.

Na wpisy Kukiza w social mediach zareagował Wojciech Czuchnowski, dziennikarz „Gazety Wyborczej”, który stwierdził: W odpowiedzi Kukizowi:tak Kukiz.Przez swoje wystąpienia jesteś  antysemitą,krzewisz antysemityzm w Polsce, wprowadziłeś nacjonalistòw i antysemitów do Sejmu.Jesteś też zwykłą świnią. A teraz mnie pozywaj...

Natomiast we wtorek Paweł Kukiz odpowiedział na te oskarżenia, publikując skan pisma, które miał wysłać do dziennikarza.
- W związku z obrażającymi mnie wpisami redaktora Czuchnowskiego wysyłam dziś poniższe pismo - napisał polityk.

Według niego, dziennikarz naruszył jego dobra osobiste, dobre imię oraz godność osobistą. Lider Kukiz’15 wezwał w swoim piśmie do "usunięcia skutków naruszania jego dóbr osobistych", zaniechania naruszania dóbr osobistych oraz publikacji oświadczenia na profilu Wojciecha Czuchnowskiego na Twitterze oraz w „Gazecie Wyborczej” w ciągu 3 dni od daty doręczenia pisma na adres redakcji, inaczej polityk zapowiedział, że podejmie kroki prawne w tej sprawie.

Paweł Kukiz podkreślił również, że wpis dziennikarza "w sposób jednoznaczny utożsamia go z antysemitą i propagatorem treści antysemickich, co jest nie tylko całkowicie nieprawdziwym, ale i krzywdzącym stwierdzeniem".

Dodał, że „żadne z jego publicznych wystąpień nie miało charakteru antysemickiego i nie było nacechowane pejoratywnie, a jedynie ukazywało prawdę historyczną, z którą każdy człowiek musi się zmierzyć, aby możliwe było budowanie wspólnej, lepszej przyszłości".

Ocenił, że określenie go przez Czuchnowskiego mianem „zwykłej świni” można uznać za obelżywe i narusza ono jego godność osobistą.

Przeprosin nie będzie

Natomiast Wojciech Czuchnowski zaznaczył, że nie zamierza przepraszać polityka. "To co zrobił Paweł Kukiz, czyli podkreślanie żydowskiego pochodzenia sędziów, którzy skazali Fieldorfa, to jest typowy zabieg antysemitów od zarania antysemityzmu we współczesnej Polsce, czym się posługiwano w 1968 roku. To jest kalka z '68 roku" - podkreślił.

"Kukiz powinien wiedzieć, że pochodzenie tych ludzi nie miało nic wspólnego z wyrokami, które wydawali, że to byli po prostu stalinowcy" - zauważył dziennikarz. "Sędziowie skazali +Nila+ nie dlatego, że byli Żydami, tylko dlatego, że byli stalinowcami. Podobnie jak Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski nie dlatego, że był Polakiem, ale dlatego, że był stalinowcem, a ludzie, którzy wykonali tę egzekucję nie zrobili tego dlatego, że byli Polakami, tylko dlatego, że służyli komunistom. Pochodzenie nie ma tu żadnego znaczenia" - oświadczył Czuchnowski. "Wpisy takie jak Kukiza to jest budzenie demonów antysemityzmu" - zaznaczył.

Według danych ZKDP w ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 94 527 egz., o 14,8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Natomiast portal Wyborcza.pl w listopadzie ub.r. zanotował 7 mln realnych użytkowników i 63,29 mln odsłon, wobec 5,99 mln użytkowników i 56,36 mln odsłon w listopadzie 2107 roku (według badania Gemius/PBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Paweł Kukiz chce, żeby Wojciech Czuchnowski przeprosił za nazwanie go antysemitą

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
1wedr
Kukiz powiedział prawdę. A pan z GW zachowuje się jak osoba .... (Dopiszcie sobie).
35 36
odpowiedź
User
Czarek
... normalna i przyzwoita?
45 23
odpowiedź
User
heHe
a ten poseł ma jeszcze zdolność honorową? bo skompromitował się już tyle razy że powinien wylecieć na zbity pysk. a ma czelność używać prawa przeciw oponentom. skoro prawo jest ułomne bo dozwala na takie akcje to zwyczaj powinien zdecydować. a prawa nie trzba narawiać. należy przestrzegać zwyczajowego - to starczy.
33 22
odpowiedź