SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dzieci z FASD o idei „bezpiecznego” picia alkoholu w ciąży (wideo)

Organizacja Proof Alliance z USA we współpracy z agencją Colle McVoy przygotowała kampanię, której bohaterami są dzieci ze spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). W reklamach konfrontują rzeczywistość z teoriami o tzw. bezpiecznym spożywaniu alkoholu w trakcie ciąży.

Jak podaje Proof Alliance, FASD jest najczęstszą postacią uszkodzenia mózgu u niemowląt. Na spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych cierpi jedno na 20 urodzonych dzieci. Organizacja wskazuje, że takie są fakty i są one jasne. Ale już informacje na temat spożywania alkoholu w czasie  ciąży już tak oczywiste dla wielu nie są.

Proof Alliance zwraca uwagę, że są różne opinie na temat tego, jaka ilość alkoholu jest „bezpieczna” dla kobiety spodziewającej się dziecka, np. głoszące że lampka wina nie szkodzi. Organizacja podkreśla, że tak naprawdę ​żadna ilość nie jest bezpieczna. I temu ma służyć rozpoczęta kampania. Jej celem jest pokonanie „dezinformacji, stronniczości i nieprawdy”. Można to uczynić w jeden sposób – przedstawiając konkretne dowody. Dlatego w spotach pojawiają się dzieci, które faktycznie na FASD cierpią.

Konfrontują w nich realia z mitami na temat spożycia alkoholu w trakcie ciąży. W kreacjach reklam outdoorowych pojawiły się z kolei hasła, które zaprzeczają obiegowym teoriom i opiniom o bezpiecznym piciu alkoholu, np.: „ Łożyska nie są magicznymi blokerami alkoholu”, „picie alkoholu w trakcie ciąży jest najczęstszą przyczyną urazów mózgu u niemowląt”, „nawet niewielka ilość czerwona wina może na stałe uszkodzić mózg dziecka”.

Kampania prowadzona jest w internecie oraz na nośnikach reklamy zewnętrznej.

FASD charakteryzują uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa oraz wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów).

Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z: uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, koordynacją ruchową, zaburzeniami mowy, relacjami z ludźmi, przestrzeganiem norm społecznych.
Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają  wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

Dołącz do dyskusji: Dzieci z FASD o idei „bezpiecznego” picia alkoholu w ciąży (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl