SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwszy krok ku repolonizacji mediów? PiS chce przejąć Polska Press Grupa

Rząd analizuje możliwość zakupu niemieckiego koncernu Polska Press Grupa, do którego należy większość gazet regionalnych w Polsce - podaje „Gazeta Wyborcza”. To miałby być pierwszy krok do zapowiadanej przez PiS repolonizacji mediów. Obie strony zaprzeczają.

Jarosław KaczyńskiArticle

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, kupującym Polska Press Grupę ma być bank PKO BP, a transakcja będzie sfinalizowana przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. Dziennik powołuje się na spekulacje o planach przejęcia przez PiS kontroli. Osobą odpowiedzialną za operację ma być były poseł PiS Maks Kraczkowski, który w czerwcu br. został wiceprezesem banku PKO BP. Kraczkowski zaprzeczył doniesieniom, wskazując, że są to plotki oparte o żart jednego z wiceprezesów.
W wydawnictwie Axel Springer „GW” ustaliła, że Prawo i Sprawiedliwość starali się już o przejęcie „Faktu” i „Newsweeka”. Tygodnik pod wodzą Tomasza Lisa jest bardzo krytyczny wobec PiS. Wykupem miałaby się zająć Grupa PZU.

- Poprzez jednego z warszawskich prawników oraz osobę z rodziny wysoko postawionego polityka PiS robione było podejście zarówno pod „Fakt”, jak i „Newsweek”, który jest solą w oku tej władzy. Spotkali się ze stanowczą odmową, a na spotkaniach z kadrą i szefami redakcji Niemcy podkreślają wartość niezależnego dziennikarstwa - opowiada informator „Gazety Wyborczej”.

„Wyborcza” wskazuje, że po udanej transakcji nowy właściciel przeprowadzi wielką kampanię promocyjną pod hasłem „odzyskania polskich gazet”. Następnie czasowo obniżone zostaną ceny oraz poszerzona dystrybucja. Nowy właściciel zainwestuje także w płatne internetowe wydania gazet. Nie wiadomo, ile pieniędzy spółki Skarbu Państwa przeznaczą na wykup tytułów.

Rzecznik prasowa Polska Press Grupy zaprzeczyła informacjom, aby spółka prowadziła negocjacje w sprawie sprzedaży części lub całości swoich udziałów w mediach regionalnych w Polsce. Doniesieniom o udziale w transakcji zaprzeczyły również władze banku PKO BP.

Właścicielem Polska Press Grupy (wcześniej spółki Polskapresse) jest niemiecki koncern Neue Passauer Presse. Wydawnictwo od początku lat 90. skupowało tytuły od spółdzielni dziennikarskich powstałych po rozwiązaniu PRL-owskiego koncernu RSW Prasa. Wydawnictwo należy do Verlagsgruppe Passau.

Gazety regionalne Passauera to: „Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Polski”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Gazeta Wrocławska”, „Gazeta Współczesna”, „Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Kurier Poranny”, „Polska The Times Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski”, „Nowości Toruńskie”.

Dołącz do dyskusji: Pierwszy krok ku repolonizacji mediów? PiS chce przejąć Polska Press Grupa

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewelina
Taka zagrywka akurat do pisu pasuje jak ulał. Wykaszanie konkurencji / opozycji, by kolejne media zalać propagandową lawą. Konieczny jest też powrót tylko do dwóch ogólnopolskich programów tv. By przekaz był jasny, zwięzły, jedynie słusznie prawdziwy - tak by nikt nie miał żadnych innych myśli, czy wątpliwości, jak należy właściwie tę "prawdę" przyjmować.
odpowiedź
User
gemba
Owoce korepetycji u Orbana :)
odpowiedź
User
Ała
Masakra. Bank trzymający prasę. Czas wycofywać kasę.
odpowiedź