SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Szumlewicz tworzy Związkową Alternatywę Dziennikarzy, chce walczyć z mobbingiem i brakiem etatów

Powstała Związkowa Alternatywa Dziennikarzy - jednostka organizacyjna w ramach Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Chce walczyć ze zjawiskami w branży dziennikarskiej takimi jak brak etatów, wymuszanie samozatrudnienia czy mobbing. - Będziemy też podejmowali inicjatywy legislacyjne, w tym takie, które wymuszą obligatoryjne odsetki za niepłacenie wynagrodzeń na czas - informuje portal Wirtualnemedia.pl Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związkowej Alternatywy.

Piotr Szumlewicz, fot. materiały prasoweArticle

Związkowa Alternatywa Dziennikarzy chce sprzeciwiać się omijaniu umów etatowych i wymuszaniu samozatrudnienia na pracownikach mediów. - Przypominamy, że gdy jest określone miejsce pracy, czas pracy i podległość służbowa, to zgodnie z artykułem 22 Kodeksu Pracy musi być zawarta umowa etatowa - podkreśla Piotr Szumlewicz.

Przypomina, że mimo regulacji prawnych w dziennikarstwie etaty stały się rzadkością nawet w największych polskich mediach. Jako kolejną patologię do zwalczenia Alternatywa wskazuje niewypłacanie wynagrodzeń na czas, co sprawia, że dziennikarze żyją w ciągłej niepewności i większość z nich nie może planować najbliższej przyszłości. - Wiemy też, że w środowisku medialnym bardzo często spotykany jest mobbing. Dlatego apelujemy do wszystkich dziennikarzy, aby zgłaszali do nas przypadki mobbingu oraz dyskryminacji i nie wstydzili się o mich mówić. Nowa organizacja domagać się też chce odpartyjnienia mediów publicznych i „zastąpienie ich dziennikarzami”.

Jak Związkowa Alternatywa Dziennikarska chce konkretnie walczyć z patologiami w branży? – Choćby poprzez poradnictwo prawne związku dla dziennikarzy, w tym wsparcie dla osób mobbingowanych. Zamierzamy inicjować też precedensowe procesy, mające na celu ustalenie stosunku pracy, gdy dziennikarz jest na „śmieciówce”. Podejmiemy też inicjatywy legislacyjne, w tym obligatoryjne odsetki za niepłacenie wynagrodzeń na czas (co dotyczy wielu dziennikarzy) również w umowach niestandardowych - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Piotr Szumlewicz.

Nasz rozmówca zapowiada także podjęcie prac nad układem zbiorowym dla dziennikarzy, regulującym zasady pracy w branży. - Wraz z Magazynem Dialogu Społecznego "Fakty" chcemy zorganizować forum dialogu społecznego o pracy w mediach i w gronie partnerów społecznych przedstawić rekomendacje instytucjonalne. Będziemy też wywierać nacisk na największe media na rzecz nagłaśniania w debacie publicznej kluczowych tematów dotyczących polityki społeczno-ekonomicznej a na TVP nacisk, by zgodnie z ustawą o KRRiT prezentowała stanowiska partnerów społecznych (nie tylko Solidarności) - wylicza Piotr Szumlewicz.

Związkowa Alternatywa została zarejestrowana w czerwcu 2019 roku. Jej przewodniczącym jest Piotr Szumlewicz, a wiceprzewodniczącą Monika Żelazik. W październiku ub. roku ZA skrytykowała to, że wydanie „Gazety Polskiej Codziennie” (Forum) z tytułem „Tęczowa zaraza chce wrócić do szkół” było dostępne w samolotach PLL LOT. - Nie ma naszej zgody na rozpowszechnianie przez narodowego przewoźnika prasy z nienawistnym, homofobicznym przekazem – mówił nam wówczas Szumlewicz.

Sam Piotr Szumlewicz jest dziennikarzem z wieloletnim stażem. Pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Trybuny”, ale także dla TVP, gdzie od 2010 roku wydawał program „Gorący temat” dla TVP2 i pracował dla „Panoramy”. Udzielał się też w serwisie TVP.Info. Od kwietnia 2019 roku jest szefem magazynu gospodarczego "Fakty", a od grudnia 2019 r. - felietonistą "Dziennika Trybuna".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Piotr Szumlewicz tworzy Związkową Alternatywę Dziennikarzy, chce walczyć z mobbingiem i brakiem etatów

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wydalona
Super trzymam kciuki mam nadzieje ze plan się uda. Ja mogę odhaczyć wszystkie punkty takie hak samozatrudnienie , brak etatu i mobbing przez który odeszłam niedawno. Psycha siadła mi totalnie! Powodzeni może zdążycie pomoc innym!
odpowiedź
User
Katarzyna
A kto na czele związku branży reklamy i marketingu? W Warszawie na plecach jednej ręki można policzyć firmy zatrudniające na etat.
odpowiedź
User
Marek
Gość jest wyjątkowo upierdliwy, więc walczy o swoje
odpowiedź