SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PiS chce wprowadzić opłaty dla nadawców prywatnych na rzecz mediów publicznych

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości pracują nad projektem ustawy zmieniającej sposób finansowania mediów publicznych. Zgodnie z założeniami obowiązkową opłatą na media publiczne mają zostać obłożeni nie tylko obywatele, ale również nadawcy prywatni - ustalił portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Shutterstock.com Article

Jak już informowaliśmy, przygotowany pod kierownictwem sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Krzysztofa Czabańskiego projekt ustawy o mediach publicznych nie zmieni na razie dotychczasowego sposobu finansowania tych mediów. Rząd zdecydował bowiem, że powszechną opłatę audiowizualną w wysokości 10 zł wprowadzi oddzielną ustawą, nad którą pracuje obecnie zespół posłów PiS pod kierownictwem Czabańskiego. Znajdą się w niej również zapisy o abolicji dla osób zalegającymi z płatnością abonamentu rtv.

Projekt ustawy o zmianie finansowania mediów publicznych trafi do Sejmu prawdopodobnie w lutym lub marcu 2016 roku. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że PiS rozważa wprowadzenie oskładkowania prywatnych nadawców telewizyjnych i radiowych na rzecz mediów narodowych. Nowe składki byłyby połączone z innymi opłatami, np. za koncesje lub miejsca na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

Na razie nie wiadomo, który organ zajmowałby się poborem opłat od prywatnych nadawców (po wejściu w życie nowej ustawy oprócz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie działać Rada Mediów Narodowych). Nie jest też znana wysokość opłat ani planowane wpływy z oskładkowania.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakłada, że z tytułu opłaty audiowizualnej do mediów publicznych będzie trafiać ok. 1,5 mld zł rocznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PiS chce wprowadzić opłaty dla nadawców prywatnych na rzecz mediów publicznych

60 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej
PiS chce wprowadzić opłaty dla nadawców prywatnych na rzecz mediów publicznych.
Bardzo dobry pomysł PIS. Media prywatne przede wszystkim mainstreamowe mają bardzo duże zyski z reklam dlatego powinni płacić TVP.
Najbiedniejsze media prywatne powinny być zwolnione z tej opłaty. Oczywiście za korzystanie z programów wyprodukowanych przez TVP media prywatne powinny płacić.
odpowiedź
User
lib
A czego oczekiwać od osobnika (Jaro) wychowanego na lewicowych dewiantach: Piłsudskim, Starzyńskim, Gomułce czy Gierku? Będziemy mieli PRL tylko bez antyklerykalizmu, który charakteryzował tych czterech piekłoszczyków.
90 73
odpowiedź
User
Jola
Niech połącza ta reformę z jakimiś korzyściami dla przeciętnego obywatela np darmowy VOD z archiwaliami TVP. Zeby przecietny obywatel za swoje pieniądze z abonamentu dostał usługe wysokiej jakosci.
Druga sprawa: teraz rozumiem ta całą propagandę w mediach na nowa władzę, takiej manipulacji nie było jeszcze w historii. Nie dość że PIS zabierze mediom prywatnym strumyczek pieniędzy jaki wczesniej otrzymywali (ciekawe czy nadal bedą płatne, wszystkim potrzebne reklamy PKP czy państwowych instytucji w mediach prywatnych) to jeszcze kaze im płacić.
72 30
odpowiedź