SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cezary Jurkiewicz z PFN i Dominika Figurska z TV Republika kandydatami PiS do parlamentu

Z listy Prawa i Sprawiedliwości do Senatu będzie startował Cezary Jurkiewicz, członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, a do Sejmu - aktorka Dominika Figurska współpracująca z Telewizją Republika. Kandydatami jest też wielu obecnych posłów, m.in. szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, rzeczniczka PiS Anita Czerwiński i rzecznik rządu Piotr Müller.

Cezary Jurkiewicz i Dominika FigurskaCezary Jurkiewicz i Dominika Figurska

W piątek Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swoje pełne listy wyborcze (startują z nich także politycy Solidarnej Polski i Porozumienia) we wszystkich 42 okręgach do Sejmu i 100 okręgach do Senatu.

Cezary Jurkiewicz jest kandydatem PiS do Senatu w jednym z okręgów warszawskich, obejmującym gminy Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Targówek i Wesoła.

Od 2014 roku Jurkiewicz jest członkiem rady Warszawy, w wyborach samorządowych w 2014 i 2018 roku startował z listy PiS. Pod koniec 2015 roku, po odejściu Jarosława Krajewskiego ze stołecznej rady do Sejmu, został szefem klubu radnych tej partii, kolejny raz powierzono mu tę funkcję po zeszłorocznych wyborach. Wcześniej był radnym warszawskiej dzielnicy Wawer.

Jurkiewicz jest członkiem zarządu stołecznych struktur PiS i rady politycznej partii. Kieruje też Klubem „Gazety Polskiej” na Wawrze. Był szefem straży porządkowej dbającej o porządek w czasie miesięcznic smoleńskich.

W drugiej połowie 2016 roku Cezary Jurkiewicz został prezesem utworzonej wtedy Polskiej Fundacji Narodowej, mającej promować pozytywny wizerunek naszego kraju. PFN jest dotowana przez 17 dużych spółek państwowych.

W lipcu ub.r. prezesem PFN został Filip Rdesiński, a Jurkiewicz pozostał w zarządzie. Na początku lipca br., po rezygnacji Rdesińskiego, do zarządu organizacji powołano Marcina Zarzeckiego (na stanowisko prezesa) i Michała Górasa, poprzednio związanych z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dominika Figurska na ostatnim miejscu na liście

Aktorka i prezenterka Dominika Figurska, formalnie nosząca nazwisko Chorosińska po mężu, będzie startowała z ostatniego, 24. miejsca na liście PiS w drugim okręgu warszawskim.

- Tegoroczne wydarzenia pokazują, że Polska stała się polem bitwy o tradycyjną rodzinę, model wychowania młodego pokolenia i miejsce wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej - skomentowała na profilu facebookowym swój start. - Jako posłanka chcę budować Polskę prorodzinną i wierną swoim korzeniom - zadeklarowała.

 

Jesienią ub.r. Figurska została wybrana z listy PiS do sejmiku województwa mazowieckiego, uzyskała ponad 22 tys. głosów. W maju br. bez powodzenia startowała z listy tej partii do Parlamentu Europejskiego. Była na dziewiątej, przedostatniej pozycji w okręgu warszawskim, otrzymała 12,7 tys. głosów (z listy PiS w tym okręgu mandat uzyskali Jacek Saryusz-Wolski ze 186,8 tys. głosów i Ryszard Czarnecki ze 134,6 tys.).

Dominika Figurska jako aktorka jest związana z Teatrem Polskim. Grała też w filmach i serialach - przez prawie 10 lat występowała w „M jak miłość” w TVP2, zagrała jedną z głównych ról w filmie „Smoleńsk”.

Wiosną 2016 roku zaczęła współprowadzić weekendowe pasmo „Polska na dzień dobry” w Telewizji Republika, prowadziła też kilka corocznych gal tej stacji. Jesienią 2017 roku zadebiutowała jako gospodyni „W tyle wizji” i „W tyle wizji extra” w TVP Info. Kilka lat temu wzięła udział w akcji społecznej „Wierność jest sexy”, a wiosną 2017 roku - w spocie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod hasłem „Dobra szkoła”.

Startują premier i ministrowie, członkowie RMN, rzecznicy PiS i rządu

W połowie lipca PiS zaprezentował już swoich kandydatów z pierwszych miejsc na listach do Sejmu. W okręgu sieradzkim z takiej pozycji będzie startowała obecna posłanka i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka, a w okręgu chrzanowskim - Rafał Bochenek, rzecznik rządu Beaty Szydło, od wiosny br. pracujący jako dyrektor marketingu w państwowej firmie PGNiG.

W piątek podano, że Krzysztof Czabański, obecny poseł i przewodniczący Rady Mediów Narodowych, jest na drugim miejscu na liście PiS do Sejmu w okręgu toruńskim. Jesienią 2015 roku Czabański został wybrany z tego okręgu, oddano na niego 16,5 tys. głosów.

Z drugich miejsc wystartują też do Sejmu rzeczniczka prasowa PiS Anita Czerwińska i jej zastępca Radosław Fogiel (pełnią te funkcje od dwóch miesięcy, po tym jak Beta Mazurek została wybrana do europarlamentu). Czerwińska będzie kandydować w drugim okręgu warszawskim, a Fogiel - w radomskim.

Anita Czerwińska jest posłanką od jesieni 2015 roku, została wybrana w drugim okręgu warszawskim, uzyskując 7,1 tys. głosów. Wcześniej pracowała m.in. w „Gazecie Polskiej” i przy organizacji miesięcznic smoleńskich, do Sejmu bezskutecznie startowała już w 2011 roku.

Piotr Müller, który od początku czerwca br. jest rzecznikiem rządu Mateusza Morawieckiego (w miejsce Joanny Kopcińskiej wybranej do europarlamentu) jest na trzecim miejscu listy PiS do Sejmu w okręgu gdyńskim. Müller został posłem pod koniec ub.r., objął mandat po śmierci posłanki PiS Jolanty Szczypińskiej i nieprzyjęciu tego mandatu przez Piotra Karczewskiego. Od wiosny 2017 roku do objęcia funkcji rzecznika rządu pracował w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kolejno jako dyrektor biura ministra Jarosława Gowina i wiceminister. W 2011 i 2015 roku bez powodzenia startował z listy PiS do Sejmu, a wiosną br. - do europarlamentu (dostał 10,6 tys. głosów w okręgu pomorskim).

Z kolei do Senatu z listy PiS będzie też kandydował Marek Markiewicz - w okręgu nr 24 w województwie łódzkim. Markiewicz jest członkiem tej partii od 9 lat, w 2011 roku bezskutecznie startował z jej listy do Sejmu.

Od lat 90. do 2009 roku Markiewicz pracował w branży mediów. Od 1989 do 1991 roku był redaktorem naczelnym TVP Łódź (pracował już tam jako dziennikarz do ogłoszenia stanu wojennego w 1981 roku), w a latach 1992-1994 roku był członkiem Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji. Potem przez 15 lat był związany z Telewizją Polsat, gdzie przez wiele lat prowadził program publicystyczny „Bumerang” w 2007 roku został szefem TV Biznes, a od lutego 2008 do marca 2009 był dyrektorem pionu informacji i publicystyki całej Grupy Polsat.

Marek Markiewicz był już posłem w latach 1991-1993 (z listy związkowej) oraz 1997-2001 (z listy AWS, został wybrany w okręgu łódzkim). W 1995 roku ogłosił start w wyborach na prezydenta Polski, ale po zebraniu 100 tys. podpisów poparcia wycofał się, przekazując poparcie Lechowi Wałęsie.

Gliński i Sellin „jedynkami”, Zagórki „czwórką”, Gowin na ostatnim miejscu

Na pierwszych miejscach list PiS do Sejmu znalazło się wielu członków rządu, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, który będzie kandydatem w okręgu katowickim. Inne rządowe „jedynki” PiS to:
- minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski w Toruniu,
- szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w Chełmie,
- minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Łodzi,
- minister zdrowia Łukasz Szumowski w Płocku, - szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski w Radomiu,
- minister energii Krzysztof Tchórzewski w Siedlcach,
- minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w Białymstoku,
- minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z Warszawy (w drugim okręgu stołecznym), - minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa w Gliwicach,
- minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Kielcach,
- minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w Poznaniu,
- minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ze Szczecina.

Z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski jest na czwartym miejscu listy w okręgu siedleckim, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin - na ostatniej pozycji w okręgu krakowskim, nowa marszałek Sejmu Elżbieta Witek - na drugim miejscu w okręgu legnickim, Henryk Kowalczyk - na drugim okręgu siedleckim, a minister koordynator służb specjalnych i od niedawna minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński - na drugiej pozycji w pierwszym okręgu warszawskim.

„Jedynką” w Gdańsku jest wiceminister kultury Jarosław Sellin, w Krośnie - były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a w pierwszym okręgu warszawskim - prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Natomiast do Senatu będą kandydować m.in. obecny marszałek tej izby Stanisław Karczewski (z okręgu nr 49 w województwie mazowieckim), były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (z okręgu nr 41) oraz Grzegorz Bierecki (z okręgu nr 17 w województwie lubelskim). Bierecki jest przewodniczącym rady nadzorczej spółki Fratria (wydawcy m.in. „Sieci”, wPolityce.pl i Telewizji wPolsce), w której 50,3 proc. udziałów ma Spółdzielczy Instytut Naukowy G. Bierecki.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października.

Dołącz do dyskusji: Cezary Jurkiewicz z PFN i Dominika Figurska z TV Republika kandydatami PiS do parlamentu

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Spike
Pani Figurska aka Chorosinska bierze się za politykę prorodzinną, ta co własnego męża zdradziła, porażka
odpowiedź
User
omm
Wyłącz komputer, wyjdź z piwnicy i odsapnij nieco pajacy.


Pani Figurska aka Chorosinska bierze się za politykę prorodzinną, ta co własnego męża zdradziła, porażka
odpowiedź
User
Jan
Niektóre kandydatury to chyba tak dla beki są...
odpowiedź