SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP wdraża technologię blockchain. Na początek do weryfikacji dokumentów

PKO Bank Polski zawarł umowę ze startupem Coinfirm, twórcą platformy blockchain Trudatum. Testy potwierdziły możliwości integracji  tej technologii z istniejącą infrastrukturą banku w wielu obszarach biznesowych, a pierwszym zastosowaniem Trudatum ma być weryfikacja autentyczności dokumentów bankowych.

Article

Platforma blockchain Trudatum udoskonala rozwiązania związane z zapisywaniem i przechowywaniem danych, a jednocześnie ma zapewniać skuteczną i zabezpieczoną kryptograficznie cyfrową zgodność dokumentu.

Technologia, którą bank zdecydował się wdrożyć do własnych systemów, według PKO BP wprowadza przełom w zakresie gromadzenia oraz publikacji dokumentów i plików.

Pierwszy etap wdrożenia skupi się na integracji z systemami bankowymi oraz udostępnieniu rozwiązania pozwalającego na weryfikację autentyczności dokumentów bankowych. Każdy dokument zapisany w sieci blockchain (np. potwierdzenie transakcji lub regulamin bankowy) zostanie wystawiony w formie nieodwracalnego skrótu („hasz”) podpisanego kluczem prywatnym banku. Pozwoli to klientowi na zdalne sprawdzenie czy plik, który otrzymał od kontrahenta lub banku, jest prawdziwy i czy nie doszło do próby jego modyfikacji.

Platformę Trudatum opracowała firma Coinfirm, biorąca udział w akceleracji startupów w ramach ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Dzięki bezpośredniej współpracy z PKO BP rozwiązanie ma zostać skomercjalizowane i służyć klientom banku.

- Technologia blockchain ma potencjał do tego, by zrewolucjonizować sektor finansowy, dlatego poświęcamy jej dużo uwagi – przyznaje Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim. - Chcemy ją dobrze rozumieć i wykorzystać w możliwe najszerszym zakresie. Blockchain spełnia kluczowe wymagania trwałego nośnika, zapewniając między innymi poufność oraz integralność dokumentów przekazywanych klientowi, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tej technologii dla banków. Podpisanie umowy z Coinfirm to efekt długofalowego wspierania rozwoju ekosystemu startupów w Polsce.

PKO BP ogłosił także uruchomienie Centrum Kompetencyjnego Blockchain. Według zapowiedzi zespół ekspertów banku skoncentruje się na pracach badawczych dotyczących technologii blockchain w zakresie technologicznym, biznesowym i regulacyjnym, koordynowaniu prac wdrożeniowych oraz poszukiwaniu nowych obszarów praktycznego zastosowania blockchain w bankowości.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 296,9 mld zł na koniec 2017 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PKO BP wdraża technologię blockchain. Na początek do weryfikacji dokumentów

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gość
Niesamowite zapowiedzi, a jak dotąd system bankowy tej republiki nie może poradzić sobie z oszustami biorącymi kredyty na inne osoby czy zakładającymi jakieś lewe konta - he he weryfikuje dane.
Tylko wizyta w okienku z 2 dokumentami tożsamości plus dobrej jakości fota osoby wykonana na miejscu gwarantuje bezpieczeństwo plus oczywiście odpowiedzialność banku jeśli będzie omijał procedurę. To samo dotyczy przelewu - jakim w ogóle prawem dochodzą przelewy bez poprawnej nazwy beneficjenta konta i jego adresu. Teoretycznie przelew na sam numer konta powinien zostać cofnięty - w teoretycznym kraju teoria nawet mija się z praktyką.
odpowiedź