SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie połowa Polaków planuje urlop tylko w kraju. Od zagranicy odstrasza wizja szczepienia

47 proc. Polaków planuje spędzić urlop wyłącznie w Polsce, a 18 proc. w Polsce i za granicą lub tylko za granicą. Co czwarty Polak w ogóle w tym roku nie planuje wyjazdu na wakacje. Możliwości urlopowe wpływaja na decyzję o szczepieniach - wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia.

Fot. PixabayArticle

W tym roku więcej Polaków niż rok temu planuje wyjazd wakacyjny. Ponad połowa badanych (54 proc.) przyznała, że w zeszłym roku w ogóle nie wyjeżdżała na wakacje. Obecnie połowa mniej osób deklaruje, że nie planuje wyjazdu, a 12 proc. jeszcze nie podjęło decyzji w tym temacie.

Urlop zarówno w Polsce jak i za granicą planują częściej osoby z wyższym wykształceniem (22 proc.), natomiast rezygnują z urlopu częściej osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym (30 proc.).

Cena wakacji w pandemii

Prawie połowa (48 proc.) badanych jest zdania, że obecne ceny wyjazdów wakacyjnych są wyższe niż przed pandemią. Tylko kilka procent respondentów jest odmiennego zdania.

30 proc. badanych przyznaje, że wybór przez nich kierunków wakacyjnych ma związek z pandemią. Odsetek ten jest najwyższy wśród osób w wieku 25-34 lata (37 proc.) oraz osób z wyższym wykształceniem (36 proc.).

Co piąty badany uważa, że wyjazd za granicę wiąże się z ryzykiem ograniczeń, np. godzina policyjna, ograniczenia w przemieszczaniu się, reżim sanitarny etc. Tyle samo ankietowanych nie ma obaw związanych z podróżowaniem w związku z pandemią i pandemia nie ma wpływu na wybór przez niego kierunku wakacyjnego.

Urlop a szczepienia na Covid-19

47 proc. badanych przyznaje, że argument dotyczący możliwości swobodnych wyjazdów za granicę dla osób zaszczepionych ma dla nich znaczenie przy podejmowaniu decyzji odnośnie do szczepień.

- Wyniki naszych badań pokazują, że turystyka może liczyć na istotny wzrost w stosunku do zeszłego roku, ponieważ wyższy niż w zeszłym roku jest odsetek osób, które planują wyjazd wakacyjny. Wyraźnie widać, że dominują wyjazdy w kraju. Obawy związane z wyjazdami zagranicznymi są cały czas widoczne. Mają one tak naprawdę dwa źródła: pierwsze z ich dotyczy paszportu covidowego - nie do końca wiadomo, czy nie trzeba będzie jednak w wielu krajach przedstawiać wyników badań. Poza tym, nawet jeżeli paszporty covidowe będą obowiązywały to pozostaje i tak koszt zrobienia testów dla dzieci - komentuje dr nauk społecznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. -  Drugi problem jest natury psychologicznej – pandemia jednak nie wygasła i wiele osób obawia się zakażenia za granicą - dodaje ekspert.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online zrealizowane na ePanel.pl). Termin realizacji badania: 19-26.05.2021. Próba N=1029 osób, reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Dołącz do dyskusji: Prawie połowa Polaków planuje urlop tylko w kraju. Od zagranicy odstrasza wizja szczepienia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl