SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PAP uruchomił platformę #FakeHunter do weryfikacji treści o koronawirusie. „Chcemy systemowo walczyć z infodemią”

Polska Agencja Prasowa we współpracy z GovTech uruchomiła aplikację #FakeHunter - narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie. - Chciałbym, żeby był to punkt odniesienia, w którym można zweryfikować wiarygodność danej informacji o koronawirusie przed publikacją w domenie publicznej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Surmacz, prezes PAP.

Wojciech Surmacz, prezes PAP / fot. materiały prasoweArticle

#FakeHunter to społeczny projekt weryfikowania treści. Grupa ponad 300 osób wyłonionych ze zgłoszeń została przeszkolona i przygotowana, aby sprawdzać w wiarygodnych źródłach zgłaszanych przez internautów informacje. Część już przeszła szkolenie w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. Razem z zespołem ekspertów PAP będą weryfikować przesyłane przez internautów, budzące wątpliwości, informacje o koronawirusie. Przygotowana grupa będzie mogła zapraszać do projektu kolejne osoby. System spośród liderów będzie losował tych, których prosić będzie o weryfikację zgłoszenia. Przedsięwzięciem z ramienia PAP kieruje Mirosław Usidus.

Integralną częścią programu jest aplikacja przygotowana przez GovTech Polska, za pomocą której każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. Wszystkie weryfikowane doniesienia wraz z werdyktami znajdą się w specjalnym serwisie połączonym z aplikacją #FakeHunter.

- Chciałbym, żeby #FakeHunter był punktem odniesienia, zarówno dla czytelników, ale też dla dziennikarzy, miejscem w którym można zweryfikować wiarygodność danej informacji o koronawirusie przed publikacją treści w domenie publicznej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prezes PAP Wojciech Surmacz. - Chcemy w sposób systemowy walczyć z infodemią. Wszystko zależy od zaangażowania użytkowników sieci, naszych fakehunterów czyli wolontariuszy, którzy podejmują się bardzo odpowiedzialnej społecznie roli i oczywiście mediów, które też zapraszamy do współpracy - dodaje.

- #FakeHunter to odważny krok w walce z dezinformacją. Projekt ma na celu walkę ze wspólnym wrogiem w obliczu infodemii. Do udziału w akcji i używania naszego narzędzia zachęcamy wszystkich internautów i dziennikarzy, by wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu- podkreśla pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska. Wtyczka do pobrania i zainstalowania aplikacji #FakeHunter znajduje się na stronie Fakehunter.pap.pl

Partnerami projektu są Demagog, DO OK, Objectivity, Amazon Web Services. Polska Agencja Prasowa to największa agencja informacyjna w Polsce. W 2018 roku zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 4 proc. do 52,56 mln zł oraz 3,65 mln zł straty netto (wobec 2,04 mln zł straty rok wcześniej).

Program GovTech Polska jest realizowany przez zespół działający w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod patronatem premiera. Zespół odpowiada za międzyresortowe projekty w dziedzinie innowacji, nowych technologii oraz cyfryzacji.

Dołącz do dyskusji: PAP uruchomił platformę #FakeHunter do weryfikacji treści o koronawirusie. „Chcemy systemowo walczyć z infodemią”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Niech PAP uruchomi #fakehunter w Dzienniku Telewizyjnym TVP - będzie miała co robić hahahah
odpowiedź
User
John
Dobry ruch. Widać w PAP duże pozytywne zmiany od kilku miesięcy.
odpowiedź
User
zed
Parę dni temu czytałem w depeszy PAP, że Polskę pochwalił doradca Reagana. A dokladniej: nieżyjący od 10 lat doradca Reagana.
odpowiedź