SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Platforma nc+ ma 2,2 mln abonentów. 2013 rok ze stratą

Platforma nc+ na koniec ub.r. miała 2,2 mln abonentów - podała Grupa TVN w raporcie finansowym. Udział TVN w stracie nc+ w 2013 roku wyniósł 54,5 mln zł. Spółka nadal liczy na osiągnięcie synergii związanych z platformą.

Article

Liczba abonentów nc+ na dzień 31 grudnia 2013 roku wyniosła 2,2 mln, czyli tyle samo, ile korzystało z platformy na koniec III kwartału ub.r. (więcej na ten temat). W 2013 roku łączne przychody nc+ wyniosły 2,23 mld zł, zaś miesięczne ARPU z usług abonamentowych ukształtowało się na poziomie 65,7 zł.

TVN podał, że w ciągu roku platforma poniosła wysokie koszty jednorazowe (związane z restrukturyzacją) wynoszące ok. 180 mln zł. Po ich wyłączeniu EBITDA nc+ w 2013 roku wyniosła 223 mln. Udział TVN w starcie netto platformy uplasował się z kolei na poziomie 54,5 mln zł.

W 2012 roku TVN zapowiadał, że połączenie Cyfry+ i n „umożliwi Grupie TVN osiągnięcie istotnych synergii, poprzez wzrost przychodów i optymalizację kosztów, zabezpieczając zarazem dystrybucję własnych treści”. Spółka cały czas podtrzymuje te zapowiedzi.

- Trwa restrukturyzacja platformy i nie mam powodów, aby mieć wątpliwości, że pierwotne oczekiwania wobec nc+ się zmienią - powiedział wiceprezes TVN ds. finansowych John Driscoll podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Platforma nc+ ma 2,2 mln abonentów. 2013 rok ze stratą

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dystrybutor kontentu
Szczerze mówiąc, bardzo się zawiodłem na nc+ od strony technicznej. Miałem nadzieję, że już od momentu startu skończą z błędami popełnianymi przez Cyfrę+. Przez kilkanaście lat Cyfra+ nie parowała kart i otwarcie pozwalała abonentom korzystać z własnych dekoderów. Nieparowane karty to jest samo zło, bowiem dają możliwość różnych manipulacji, kombinowania i nieczystych zagrywek (każda średnio inteligentna osoba domyśla się, o co chodzi). Ponad to wiele dekoderów z wolnego rynku ma niepożądane dla mnie funkcje, na przykład nagrywanie programów telewizyjnych na dysk zewnętrzny w zdekodowanej postaci. W dekoderach dedykowanych nagrywanie jest na wewnętrzny dysk dekodera i w dodatkowo zakodowanej postaci, żeby nagrań nie dało się w żaden sposób "wyciągnąć" i przenieść na komputer. Większość dekoderów z wolnego rynku nagrywa na podłączony dysk w ZDEKODOWANEJ postaci i to jest duży problem, bo nagrania można potem przenieść na komputer, odtwarzać publicznie, rozpowszechnić w internecie na jakimś chomiku czy innym torrencie itd itp. Właścicielom i dystrybutorom kontentu takie coś jest bardzo nie na rękę i bardzo ubolewamy nad tym. No a już totalnym absurdem w Cyfrze+ było wprowadzenie kilka lat temu multiroomu w postaci dwóch niezależnych od siebie kart. W teorii wolno ich używać tylko w jednym gospodarstwie domowym, ale w praktyce zdecydowana większość korzystających z tego multiroomu oddawała drugą kartę sąsiadowi albo cioci Jadzi mieszkającej w Londynie, i zrzucali się po pół ceny za pełny pakiet...

Na początku wszystko wskazywało na to, że nc+ z tym wszystkim skończy i abonenci Cyfry+ chcący zmigrować do nc+, będą musieli oddać stary sprzęt, wziąć nowe dekodery ADB ze sparowaną z nimi kartą Conax i multiroom polegający na łączeniu kablem kilku dekoderów. Niestety jak przyszło co do czego, to się okazało, że tylko nowi abonenci są skazani na dedykowane dekodery ADB, zaś abonenci Cyfry+ mogą migrować do nc+ z kartami Cyfry+ i własnymi dekoderami, a jak ktoś miał multiroom w postaci niezależnych kart, to dalej z niego może korzystać. Co więcej, byli Cyfrowicze nadal mogą dobrać drugą kartę w punktach nc+ :-( Uważam, że tak być w nieskończoność nie może i wraz z kolegami będziemy walczyć o to, żeby to się skończyło raz na zawsze, będziemy coraz silniej naciskać na nc+ na lepsze zabezpieczenie kontentu.

Nc+ powinna już zacząć poważnie myśleć o jakiejś konkretnej strategii wycofania w najbliższym czasie nieparowanych kart cameleon od Cyfry+ wraz z tym absurdalnym multiroomem i przymuszenia abonentów po Cyfrze+ do dedykowanego sprzętu. Ewentualnie mógłbym się jeszcze zgodzić na wprowadzenie modułów CAM sparowanych z kartą Conax, ale modułów w standardzie CI+ bez trybu legacy (trybu zgodności z dekoderami CI). Moduły CI+ dają możliwość wprowadzania różnych restrykcji związanych z nagrywaniem, a co najważniejsze: we wszystkich dekoderach CI+ nagrania na podłączonym do dekodera dysku pozostają zakodowane (taka specyfika standardu CI+) i nie da się ich odtworzyć nigdzie indziej poza dekoderem!
13 24
odpowiedź
User
jtw
Czytam powyższy tekst i nie dowierzam własnym oczom. Na pewno jest to pierwszy taki elaborat poganiający operatora do wprowadzenia jeszcze większych restrykcji niekorzystnych dla abonentów. Coś złego dzieje się z głową Autora? Dlaczego zabraniać abonentom nagrywania programów, na których zawsze (poza reklamami) widnieje logo kanału - nadawcy programu? Poprzednia 'n' i i jej kontynuator - znaczna część 'nc+' stosuje to i to jest wg mnie, i nie tylko, chore. Po prostu. W przeszłości miałem pewne specjalne nagrania, można powiedzieć, że osobiste, które straciłem bezpowrotnie w momencie awarii i konieczności wymiany dekodera 'n' na 'nc+'. I tego nie mogę wybaczyć platformie.
17 8
odpowiedź
User
Kok
Nc+ to ściema jakich mało.... Pikseloza wszędzie, hd to w większości SD podbite sprzetowo, tłumaczenia i napisy to poziom gimnazjum, obsługa telefoniczna to skandal, umowy z abonentami bandycki (poczytajcie forum anty nc+ na Facebooku). Nie rozumiem, dlaczego znajdują sie naiwni.... Mi już wystarcza naziemna....
15 14
odpowiedź
User
:))
Dystrybutor kontentu - dobrze prawisz, ale przede wszystkim, to postaraj sie o maksymalizacje stawki, ktora juz uwzgledni ta niekontrolowana dystrubucje, a nie dodajesz kanalow, byle utrzymac stawki sprzed 3 lat, bo wlasciciel platformy szantazuje, ze mozesz sie zawsze znalezc na koncu listy w najdrozszym pakiecie i mami Ciebie, ze na reklamie jak sie postarasz zainteresowac abo to zarobisz wiecej niz TVN. Pisza, ze maja 2,2 mln abo, a rozliczenia ida od ilu? :))) Punkt GRP niezmiennie w tym kraju kosztuje malo i pola manewrow z jego obnizeniem jest tak duzo, ze doprawdy, tylko archaiczne powrocenie do wysokich stawek za jakosciowo dobry kontent przywroci Wam twarz w negocjacjach. Platformy bez hiper extra brandowanych kanalow transferujacych zyski za granice bylyby niczym w tym kraju. Oferta naziemna wydawalaby sie ciekawsza. Niestety.
8 9
odpowiedź
User
Marcin
Za przeproszeniem ale jak by nie chcieli nabić ludzi w butelkę i potraktowali ich poważnie i z rozwagą, to nie było by strat. Niestety potraktowali swoich abonentów jedynie jak dojne, bezmózgie krowy i cześć abonentów się odwróciła od stacji. I powiem, że bardzo dobrze. Kubeł zimnej wody im się należał. Moim zdaniem i tak za łatwo im te oszustwa przeszły. A co do jakości. No cóż... Miałem historyczną już Wizję, były jakieś braki. Obcowałem z Polsatem, też nie obyło się bez wpadek i narzekań. Miałem spory kontakt w C+, no powiedzmy.... No... Teraz mam NC+ I też jest dużo niedoróbek. Po prostu chcesz ideał zrób sobie to sam...
15 8
odpowiedź