SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Plus rozpoczyna komercyjne testy sieci 5G w technologii Standalone

Operator Plus wraz z firmami Ericsson i OPPO prowadzi komercyjne testy sieci 5G w technologii Standalone. Nowe rozwiązanie nie wykorzystuje infrastruktury LTE.

Plus rozpoczyna kolejną fazę testów sieci 5G Standalone, po sukcesie laboratoryjnych prób z wykorzystaniem należącego do operatora pasma 2600 TD. Dzięki współpracy z Ericssonem i OPPO, Plus rozpocznie testy technologii w sieci komercyjnej. Należy zaznaczyć, że sieć Standalone działa niezależnie od infrastruktury LTE - przekłada się to na znacznie wyższą szybkość pobierania i wysyłania danych oraz niższe opóźnienia w transferze.

Testy 5G Standalone

Aktualnie wykorzystywana w działających sieciach 5G technologia Non-Standalone (NSA) wymaga integracji nowych rozwiązań z infrastrukturą 4G. Standalone (SA) 5G  działa całkowicie niezależnie od sieci wcześniejszych generacji. Jak zaznacza Plus, zastosowanie sieci Standalone przełoży się na lepsze parametry transmisji danych, większą pojemność oraz zmniejszenie opóźnień. SA 5G ma również umożliwić wdrożenie nowych rozwiązań biznesowych opartych o tzw. plastrowanie sieci (network slicing). Operator podkreśla również, że 5G SA jest najbardziej energooszczędną generacją sieci komórkowych.

Testowane przez operatora rozwiązanie 5G SA firmy Ericsson składa się z dwóch kluczowych elementów: radiowej sieci dostępowej (Ericsson Radio System) oraz sieci szkieletowej (Ericsson 5G Core).

Ericson Radio System to otwarte na nowe usługi radiowe rozwiązanie dostępowe w pełni przygotowane do dalszego rozwoju sieci komórkowych. Dzięki zastosowaniu agregacji pasm 5G zwiększa się pojemność oraz zasięg sieci. Massive MIMO i mmWave w sieci 5G SA umożliwiają połączenia z bardzo niskimi opóźnieniami i wyższymi niż dotychczas prędkościami transmisji danych.

Od uruchomienia pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce nieustannie pracujemy nad rozwojem tej technologii. Nie chcemy, aby 5G kojarzone było jedynie z kampaniami reklamowymi, lecz staramy się, aby było realną odpowiedzią na zachodzące na naszych oczach zmiany i wiążące się z nimi potrzeby naszych klientów. Prace nad rozwojem technologii 5G Standalone są kolejnym elementem procesu, dzięki któremu użytkownicy Plusa mogą korzystać z najnowszych światowych rozwiązań technologicznych - powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.

Testy 5G SA i 5G Core z Plusem i OPPO umacniają technologiczne przywództwo firmy Ericsson. Sieć 5G SA będzie nabierać coraz większego znaczenia, zwłaszcza w przypadku nowych zastosowań dla przemysłu. Ericsson udowadnia, że jest gotowy dostarczyć technologię, która sprawi, że 5G odniesie sukces w Polsce dla wszystkich konfiguracji 5G - powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

W komerycjnych testach wykorzystywane są smartfony marki OPPO z obsługą 5G SA.

Bijącym sercem OPPO, albo inaczej mówiąc, istotą naszego DNA, jest innowacyjność. We współpracy z naszymi partnerami: firmą Ericsson i Plus, intensywnie pracujemy nad stworzeniem samodzielnej łączności 5G, która odkryje nowe możliwości i przyniesie dalsze korzyści milionom naszych użytkowników w Polsce. Wliczając innych klientów sieci 5G w naszym regionie (CEE), spodziewamy się do roku 2026 liczby 180 mln aktywnych użytkowników. Wszyscy w OPPO jesteśmy dumni, że możemy współtworzyć tak wielki projekt i że mamy możliwość zaoferowania optymalnych smartfonów przystosowanych do sieci 5G. Wszystko po to, aby pozostawali w łączności z innymi ludźmi i mieli dostęp do wszystkiego co kochają i co jest dla nich ważne - skomentował Johnny Zhang Prezydent OPPO, Regionu Centralnej i Wschodniej Europy (CEE).

Koniec z 2G i 3G w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania do 2033 roku całkowicie odejdzie od technologii sieci komórkowych 2G i 3G. Lokalne władze chcą dzięki temu uwolnić fale radiowe dla 5G, a w przyszłości także 6G.

UKE rozszerzy pasmo 2100 MHz i przedłuży częstotliwości największym telekomom

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiedział rozszerzenie bloków pasma 2100 MHz do 15 MHz w drugim kwartale 2022 roku. Decyzje obejmą Orange, Play, Plusa i T-Mobile. Do Skarbu Państwa ma wpłynąć około 1,9 mld złotych.

Dołącz do dyskusji: Plus rozpoczyna komercyjne testy sieci 5G w technologii Standalone

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl