SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cellnex faworytem do kupna wież nadawczych sieci Plus od Cyfrowego Polsatu

Hiszpański Cellnex jest najpoważniejszym kandydatem do kupna infrastruktury telekomunikacyjnej sieci Plus należącej do Cyfrowego Polsatu - poinformował Reuters. W październiku Cellnex uzgodnił z nowym właścicielem Playa przejęcie 60 proc. spółki zależnej z wieżami nadawczymi.

Article

Według dwóch źródeł agencji Reuters to Cellnex prawdopodobnie zainwestuje w spółkę Polkomtel Infrastruktura, której sprzedaż rozważa Cyfrowy Polsat. Nie podano, jaką część jej udziałów może kupić.

Reuters szacuje, że infrastruktura telekomunikacyjna należąca do Polkomtelu Infrastruktury jest warta 1-1,3 mld euro, czyli ok. 4,5-5,8 mld zł. To dużo niższa wycena niż ta podana niedawno przez Haitong Bank - 6,3-10,3 mld zł.

W drugiej połowie września Cyfrowy Polsat ogłosił rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych dotyczących Polkomtelu Infrastruktury. Zapowiedział, że będzie analizował różne warianty, w tym „w tym w szczególności zbycie udziałów reprezentujących do 100 proc. kapitału zakładowego Polkomtel Infrastruktura, zbycie całości lub wybranych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej będącej własnością Polkomtel Infrastruktura, zawarcie partnerstwa strategicznego lub utworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym”.

Doradcą finansowym Cyfrowego Polsatu w tym procesie jest Trigon Investment Banking, a doradcą prawnym - kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak.

Do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu oprócz Polkomtelu i powiązanych z nim spółek należą m.in. Telewizja Polsat, Eleven Sports, a od lipca br. Grupa Interia. W trzecim kwartale br. grupa zanotowała wzrost przychodów o 3,8 proc. r/r do 3 mld zł i kosztów operacyjnych o 2,4 proc. do 2,49 mld zł, dzięki czemu jej zysk netto poszedł w górę z 236,5 do 345 mln zł.

Cellnex przejmie 60 proc. spółki wieżowej Playa

W drugiej połowie października Cellnex podpisał z francuską grupą Iliad, nowym właścicielem operatora telekomunikacyjnego Play, umowę kupna 60 proc. jego spółki zależnej z ok. 7 tys. wież nadawczych.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie 2021 roku, po uzyskaniu wymaganych zgód regulatorów. Jej wartość wyniesie ok. 804 mln euro.

Pod koniec listopada grupa Iliad sfinalizowała wezwanie do sprzedaży akcji Playa - kupiła 96,7 proc. jego walorów za 9,6 mld zł. W tym tygodniu ogłosiła przymusowy wykup pozostałych akcji.

Z kolei Orange Polska prowadzi rozmowy o sprzedaży połowy udziałów swojej spółki FiberCo z infrastrukturą światłowodową. Telekom poinformował o tym w sierpniu.

Dołącz do dyskusji: Cellnex faworytem do kupna wież nadawczych sieci Plus od Cyfrowego Polsatu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PK
Przecież to infrastruktura strategiczna. Nie powinna być w rekach zagranicznego podmiotu, ale widać po uwłaszczeniu się na Telekomunikacji Polskiej nie wyciągnęli wniosków.
12 3
odpowiedź
User
Wac
W koncu i w Polsce zaczyna dzialac swiatowy Towerco. Skonczy sie budowanie 3 wiez na jednym pagorku, a infrastruktura bedzie ekonomicznie wykorzystana.
6 1
odpowiedź
User
.
W niektórych wioskach są cztery maszty można się dogadać i na jednym anteny wszystkich operatorów się zmieszczą ale to Polska każdy sobie...
0 0
odpowiedź