SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operator Plusa bez Huaweia w 4G faworytem do współpracy z państwową siecią strategiczną

Projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie zakłada, że powstanie publiczny operator sieci komunikacji strategicznej, który może korzystać odpłatnie korzystać z infrastruktury komercyjnych telekomów. Według „Pulsu Biznesu” najbardziej prawdopodobnym partnerem do takiej współpracy jest Polkomtel, operator sieci Plus, bo nie korzysta ze sprzętu Huawei do świadczenia internetu LTE.

czekaj...Article

Według nowej wersji projektu ustawy o cyberbezpieczeństwie operator sieci komunikacji strategicznej ma odpowiadać za obsługę m.in. najważniejszych urzędów, instytucji i służb państwowych, zapewniając odpowiednie bezpieczeństwo komunikacji.

- Operatorem sieci komunikacji strategicznej będzie jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, będąca przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, posiadająca niezbędną infrastrukturę telekomunikacyjną oraz środki techniczne i organizacyjne zapewniające bezpieczne przetwarzanie danych, wyznaczona przez prezesa rady ministrów w drodze zarządzenia - napisano w projekcie.

Potrzebne częstotliwości mogą zostać przyznane nowemu operatorowi państwowemu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na mocy nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Natomiast odpowiednią infrastrukturę sieciową (czyli stacje i maszty w całym kraju) mają jedynie czterej czołowi operatorzy telekomunikacyjni.

W projekcie zaznaczono, że państwowy operator może wymagać od prywatnych telekomów „zapewnienia odpłatnego dostępu do elementów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby komunikacji strategicznej".

Operator Plusa faworytem, bo nie korzysta z Huaweia do 4G

Według „Pulsu Biznesu” największe szanse na pozyskanie takiego zlecenia od państwowego podmiotu ma Polkomtel, operator sieci Plus (należący do Grupy Cyfrowy Polsat). Przesądza o tym fakt, że według szacunków firmy Strand Consulting, na które powołało się Ministerstwo Cyfryzacji w odpowiedzi na interpelacje posłów, Polkomtel w ogóle nie korzysta ze sprzętu chińskiego Huawei do transmisji internetowej w standardzie 4G (czyli LTE).

Natomiast w sieciach 4G Orange i T-Mobile Polska sprzęt Huawei stanowi 70 proc. infrastruktury, a w sieci Playa - aż 90 proc.

„PB” cytuje pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marka Zagórskiego, byłego ministra cyfryzacji, który w zeszłym tygodniu powiedział Onetowi: „W Polsce mamy czterech operatorów telekomunikacyjnych i jeden z nich nie korzysta ze sprzętu chińskiego i działa oraz jest konkurencyjny”.

- W świetle projektowanych przepisów Polkomtel jest nie tylko logicznym partnerem dla państwowego operatora, ale właściwie jedynym możliwym. To znaczy, że miałby zapewnioną współpracę z państwem i nie musiałby konkurować ceną, a to z kolei podnosi jego własną wartość - i wszystko to dzieje się w momencie, gdy Cyfrowy Polsat szuka kupca na udziały w spółce infrastrukturalnej - powiedział dziennikowi anonimowo ekspert z branży telekomunikacyjnej.

Cyfrowy Polsat szuka inwestora do infrastruktury

W drugiej połowie września Cyfrowy Polsat ogłosił rozpoczęcie przeglądu opcji strategicznych dotyczących Polkomtelu Infrastruktury. Zapowiedział, że będzie analizował różne warianty, w tym „w tym w szczególności zbycie udziałów reprezentujących do 100 proc. kapitału zakładowego Polkomtel Infrastruktura, zbycie całości lub wybranych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej będącej własnością Polkomtel Infrastruktura, zawarcie partnerstwa strategicznego lub utworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym”.

Doradcą finansowym Cyfrowego Polsatu w tym procesie jest Trigon Investment Banking, a doradcą prawnym - kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak.

Pod koniec grudnia Reuters podał, że najpoważniejszym kandydatem do kupna infrastruktury telekomunikacyjnej Polkomtelu jest hiszpański koncernu Cellnex, który w październiku uzgodnił z nowym właścicielem Playa przejęcie 60 proc. spółki zależnej z wieżami nadawczymi.

Do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu oprócz Polkomtelu i powiązanych z nim spółek należą m.in. Telewizja Polsat, Eleven Sports, a od lipca ub.r. Grupa Interia. W trzecim kwartale ub.r. grupa zanotowała wzrost przychodów o 3,8 proc. r/r do 3 mld zł i kosztów operacyjnych o 2,4 proc. do 2,49 mld zł, dzięki czemu jej zysk netto poszedł w górę z 236,5 do 345 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Operator Plusa bez Huaweia w 4G faworytem do współpracy z państwową siecią strategiczną

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
I teraz powiedzcie, czy Solorz nie jest geniuszem, że przewidział kłopoty Huawei i związał Polkomtel z koncernami Nokia i Ericsson.
odpowiedź
User
Ciasny Wiesiek
I teraz powiedzcie, czy Solorz nie jest geniuszem, że przewidział kłopoty Huawei i związał Polkomtel z koncernami Nokia i Ericsson.
Mnie sie wydaje,ze specjalnie Huawei byl wykluczany gdyz stanowil za duza konkurencje dla innych . .
odpowiedź
User
Ciasny Wiesiek
I teraz powiedzcie, czy Solorz nie jest geniuszem, że przewidział kłopoty Huawei i związał Polkomtel z koncernami Nokia i Ericsson.
Nie trzeba byc geniuszem. Trzeba tylko wiedziec z kim rozmawiac . .
odpowiedź