SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Po pozwie amerykańskiej skarbówki Facebook zamyka irlandzkie spółki płacące niskie podatki

Facebook rezygnuje ze swoich trzech spółek w Irlandii, poprzez które rozliczał dużą część globalnych przychodów, płacąc bardzo niskie podatki. Koncern został pozwany przez amerykański urząd skarbowy o zapłatę ponad 9 mld dolarów zaległych podatków.

Facebook ma zarejestrowane w Irlandii trzy spółki zależne, przed dekadą przeniósł do nich dużą część swoich aktywów niematerialnych. To poprzez te firmy koncern rozlicza przychody reklamowe z wielu krajów, m.in. Polski.

Największa z tych spółek w 2018 roku (nowszych danych jeszcze nie ma) przy ponad 15 mld dolarów zysku zapłaciła jedynie 101 mln dolarów podatku dochodowego. Z kolei przychody spółki Facebook International Holdings I Unlimited Company wyniosły aż 30 mld dolarów, ponad połowę globalnych wpływów koncernu w 2018 roku (56 mld dolarów).

Teraz Facebook zaczął procedury urzędowe w celu likwidacji irlandzkich spółek. W komunikacie przekazanym „Timesowi”, który pierwszy poinformował o tej sprawie, uzasadnił, że jest to „część zmiany, która dostosowuje się najlepiej do naszej obecnej struktury”. Zaznaczył, że aktywa firmy Facebook Ireland Holdings zostały przeniesione do jej spółki-matki w USA.

- Licencje za własność intelektualną związane z naszą działalnością międzynarodową przekazano z powrotem do USA. Wierzymy, że to zgodne z ostatnimi i nadchodzącymi zmianami podatkowymi, które prawodawcy wspierają na całym świecie - dodano w oświadczeniu Facebooka

Facebook kontra amerykańska skarbówka, chodzi o 9 mld dolarów

Amerykański urząd skarbowy Internal Revenue Service niedawno skierował zarzuty wobec Facebooka dotyczące przeniesienia w 2010 roku aktywów niematerialnych do spółki w Irlandii. Społecznościowy gigant wycenił je na 6,5 mld dolarów, natomiast skarbówka jest zdania, że były wtedy warte 21 mld dolarów.

W konsekwencji urząd w pozwie sądowym domaga się od Facebooka zapłaty ponad 9 mld dolarów zaległych podatków.

Facebook nie zgadza się z tymi zarzutami. Firma podkreśliła, że przez ostatnie pięć lat jej efektywna stopa opodatkowania przekroczyła 20 proc., ponadto wzrosła z 13 proc. w końcówce 2018 roku do 25 proc. w grudniu ub.r.

W trzecim kwartale br. Facebook zanotował wzrost przychodów rok do roku o 22 proc. do 21,47 mld dolarów (21,22 mld dolarów pochodziło z reklam) i zysku netto z 6,09 do 7,85 mld dolarów. Globalnie sam Facebook miał 2,74 mld użytkowników aktywnych chociaż raz w miesiącu (z czego 413 mln w Europie), a na swoich wszystkich platformach - 3,21 mld dolarów.

Rządy próbują wdrożyć podatek cyfrowy…

Władze wielu krajów, m.in. z Unii Europejskiej, od lat przymierzają się do zmian prawnych, które zmuszą gigantów cyfrowych takich jak Facebook, Google, Apple czy Amazon, do płacenia odpowiednio wysokich podatków na poszczególnych rynkach działalności.

Francuski parlament w ub.r. przyjął przepisy nakładające na największe firmy technologiczne (z przychodami powyżej 750 mln euro, z czego minimum 25 mln euro we Francji) 3 proc. podatku od przychodów. Skrytykował to prezydent USA Donald Trump, grożąc cłami na francuskie produkty. W styczniu ub.r. Emmanuel Macron zawiesił do końca roku pobór nowej daniny.

Od początku br. nowy podatek w wysokości 3 proc. muszą płacić koncerny technologiczne we Włoszech. Danina została nałożona na firmy z tego sektora o przychodach ponad 831 mln dolarów, z czego ponad 6 mln dolarów na rynku włoskim.

Ponadto na początku ub.r. prawie 130 krajów zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zawarło porozumienie przewidujące ustalenie najniższych stawek podatkowych, które zostaną nałożone na firmy technologiczne prowadzące działalność w internecie.

- Rozumiemy frustrację związaną z opodatkowaniem firm technologicznych w Europie. Także chcemy reformy podatkowej i tego, aby proces OECD zakończył się sukcesem, abyśmy mieli stabilny i niezawodny system na przyszłość. I akceptujemy to, że będziemy musieli płacić więcej podatków i w różnych krajach - stwierdził założyciel i szef Facebooka Mark Zuckerberg w lutym ub.r.

…Polska nad tym nie pracuje

Wiosną ub.r. również przedstawiciele polskiego rządu zapowiadali dodatkowy podatek dla koncernów cyfrowych, premier Mateusz Morawiecki prognozował, że w br. przyniesie on ok. 1 mld zł. Jednak po tym, jak we wrześniu ub.r. wiceprezydent USA Mike Pence podziękował naszym władzom za rezygnację z tych planów, szef kancelarii premiera Michał Dworczyk stwierdził, że rząd nie prowadzi obecnie prac nad podatkiem od usług cyfrowych.

W ub.r. spółka Facebook Poland osiągnęła wzrost przychodów o 48,1 proc. do 76,93 mln zł, jej koszty operacyjne poszły w górę o 29 proc. do 59,61 proc., a zysk netto z 3,64 do 13,62 mln zł. Firma nie zajmuje się sprzedażą oferty reklamowej, tylko realizacją usług marketingowych i wspierających sprzedaż. Jej właściciela jest spółka Facebook Ireland, od której pochodzi też znacząca część jej wpływów.

Dołącz do dyskusji: Po pozwie amerykańskiej skarbówki Facebook zamyka irlandzkie spółki płacące niskie podatki

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
huehue
No to jeszcze Gugiel
0 0
odpowiedź
User
gosc
No i jeszcze pewiem cypryjski biznesmen
0 0
odpowiedź
User
Q
Czyli każda płatność do Facbooka od grudnia z 20% podatku u źródła. Wielu nieświadomych się przejedzie.
0 0
odpowiedź