SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po sześciu latach od morderstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii brak postępów w śledztwie

Ograniczony postęp w stawianiu podejrzanych przed wymiarem sprawiedliwości, bezkarność podejrzanych wysokiego szczebla – taką ocenę władzom Malty wystawili w czwartek w przyjętej rezolucji europosłowie do Parlamentu Europejskiego w związku z 6. rocznicą morderstwa maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

Daphne Caruana GaliziaDaphne Caruana Galizia

Posłowie do PE, omawiając sytuację na Malcie i zagrożenia dla dziennikarzy w tym kraju, złożyli hołd dokonaniom Caruany Galizii w ujawnianiu korupcji i przestępczości zorganizowanej. W rezolucji przyjętej 437 głosami za, przy 14 głosach przeciw i 66 wstrzymujących się, Parlament podkreśla ograniczony postęp w postępowaniach sądowych w sprawie morderstwa dziennikarki, zauważając, że wydano jedynie trzy wyroki skazujące niskiego szczebla oraz że pomysłodawca zabójstwa nie został skazany.

Dochodzenia w sprawie głównych motywów i odpowiadające im postępowania sądowe powinny zostać zakończone bez dalszej zwłoki, przy „pełnym i ciągłym zaangażowaniu Europolu” – czytamy w tekście.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego są zbulwersowani oświadczeniem premiera Malty Roberta Abeli, wydanym na początku tego miesiąca, w którym bagatelizował zinstytucjonalizowaną korupcję. Twierdzą, że takie oświadczenia „ugruntowują kulturę bezkarności”. Wzywają do przeprowadzenia dokładnych, szybkich i niezależnych dochodzeń i ścigania wszystkich urzędników publicznych podejrzanych o korupcję, wymuszenia i handel wpływami, w tym w program kupowania głosów i handel prawami jazdy.

Parlament skarży się na utrzymujący się brak postępów w ściganiu przestępstw, objętych dochodzeniem Daphne Caruany Galizii, które wskazują na podejrzanych na najwyższych szczeblach politycznych. Potępia także „niepowodzenie instytucjonalne organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości na Malcie”.

Posłowie do PE wypowiadają się także przeciwko „bezkarności, jaka spotkała byłego premiera Josepha Muscatę, jego szefa sztabu i byłego ministra turystyki, byłego ministra energii”. Krytykują negatywną retorykę rządu skierowaną do dziennikarzy oraz przeszkody dla wolności i pluralizmu mediów.

 

Dołącz do dyskusji: Po sześciu latach od morderstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii brak postępów w śledztwie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl