SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pod koniec stycznia 2019 roku PAP oficjalnie połączy się z Przedsiębiorstwem Wydawniczym „Rzeczpospolita”

Wczoraj na Walnym Zgromadzeniu Polskiej Agencji Prasowej oraz Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” podjęto uchwałę w sprawie połączenia obu spółek oraz przyjęto zmiany w statucie PAP. Wiadomo, że wszyscy pracownicy PWR przejdą do spółki, a w lutym zarząd przedstawi jej nową strategię - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

fot. Marcin KmiecińskiArticle

Połączenie spółek odbędzie się poprzez przeniesienie całego majątku Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” na Polską Agencję Prasową (w zamian za akcje, które PAP wyda wspólnikowi PWR).

Uchwały w sprawie połączenia obu spółek podjęły ich Walne Zgromadzenia w środę. Polska Agencja Prasowa będzie wnioskowała o wpisanie połączenia do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem 31 stycznia 2019 roku.

- Wraz z zarządem PWR dopełniliśmy wszystkich wymogów niezbędnych do podjęcia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchwał połączeniowych - przekazał prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz. - Kilkumiesięczny proces połączeniowy dobiega końca, przed nami ostatnie formalności, czyli złożenie wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego o wpisanie połączenia z dniem 31 stycznia 2019 roku - potwierdza.

Z kolei Łukasz Świerżewski, członek zarządu PAP ocenił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że przejęcie PWR przez PAP przebiega sprawnie i potwierdził, że wszystkie formalności, potrzebne do zakończenia transakcji zostały już niemal dopełnione.

- Przed nami tylko wpis do KRS, co -  mamy nadzieję - nastąpi z dniem 31 stycznia 2019 roku. Operacyjnie także wszystko przebiega zgodnie z planem. W lutym byli pracownicy PWR przeprowadzą się do siedziby PAP, w jednym miejscu będzie też realizowana cała działalność biznesowa połączonych firm - informuje nas Świerżewski.

Czabański: Połączenie obu spółek to bardzo dobra wiadomość

Spytaliśmy przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o ocenę tej operacji. Rada Mediów Narodowych jako organ zajmuje się powoływaniem, odwoływaniem i opiniowaniem władz spółek mediów publicznych.

- To bardzo dobra wiadomość, połączenie obu spółek pozwoli rozpocząć Polskiej Agencji Prasowej pewne działania odbudowujące silny fundament finansowy, niezależnie od dotacji rządowych, od sprzedaży serwisów. Teraz oczekuję, że PAP zacznie konstruować plany inwestycyjne związane z nieruchomościami, które posiada – stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Krzysztof Czabański zapewnił również, że Rada Mediów Narodowych „będzie rozmawiać z władzami Polskiej Agencji Prasowej, ale są statutowe organy, czyli zarząd, rada nadzorcza, nadzór właścicielski w postaci Ministerstwa Kultury, które dopilnują wymagań formalno-prawnych”.
- Są przewidziane formalne tryby, aby takie plany powstawały i były zatwierdzane. Rada Mediów Narodowych nie zajmuje się tą sferą, ale oczywiście będziemy rozmawiać z zarządem na temat ich perspektyw rozwojowych – powiedział przewodniczący Rady.

Nowa strategia PAP będzie przedstawiona w lutym 2019 roku

Po zakończeniu połączenia Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” zostanie wykreślone z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Pytany przez nas członek zarządu PAP o plany dotyczące działań agencji, w związku z zakończeniem procesu połączenia obu spółek i ocenę jej wpływu na sytuację finansową spółki odpowiada: - Strategia zostanie przedstawiona w lutym po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z połączeniem, czyli po uzyskaniu wpisu do KRS – mówi nam Łukasz Świerżewski. - Połączenie wzmacnia kapitałowo PAP i jest uwzględnione w przygotowywanej właśnie strategii rozwoju spółki. Będzie ona dotyczyć kierunków rozwoju w obszarze redakcyjnym i produktowym oraz wynikających z tego niezbędnych inwestycji technologicznych. Zwłaszcza w obszarze IT PAP musi nadrobić wieloletnie zaniedbania. Ważnym zagadnieniem, nad którym pracuje zarząd, jest też przyszłość nieruchomości posiadanych przez spółkę - dodaje.

PAP sprzeda pisma z portfolio "Detektywa", nie zwolni pracowników PWR

Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” jest wydawcą miesięcznika „Detektyw” i kwartalników „Detektyw Wydanie Specjalne” oraz „Detektyw Extra”. Spółka prowadzi również działalność w zakresie wynajmu powierzchni biurowej oraz zarządzania nieruchomościami. Pisaliśmy już o tym, że Polska Agencja Prasowa nie planuje wydawać tych tytułów i w przyszłym roku chce wystawić je na sprzedaż.

Jak udało nam się również dowiedzieć, wszyscy pracownicy PWR znajdą zatrudnienia w PAP. Nie wiadomo jeszcze, jakie stanowisko będzie zajmować w strukturach agencji Anna Bucholc, prezes jednoosobowego zarządu Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”.

Obie łączące się spółki należą w 100 proc. do Skarbu Państwa, podmiotem nadzorującym jest minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wskutek transakcji kapitał zakładowy PAP wzrośnie z 30, 695 mln zł do 52, 703 mln zł w drodze emisji 2 200 800 akcji zwykłych imiennych serii D o wartości nominalnej 10 zł  każda, wydanych w zamian za majątek PWR.

Polska Agencja Prasowa to największa agencja informacyjna w Polsce, zatrudnia ok. 250 dziennikarzy i 50 fotoreporterów. Prezesem Polskiej Agencji Prasowej od stycznia br. jest Wojciech Surmacz, a członkiem zarządu od października br. Łukasz Świerżewski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pod koniec stycznia 2019 roku PAP oficjalnie połączy się z Przedsiębiorstwem Wydawniczym „Rzeczpospolita”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bre
Panowie ministrowie to jedna z lepszych wizji po latach stagnacji PAP. Teraz powoli refleksja kto do tego doprowadził.
odpowiedź
User
3 pietro
Nie wydajcie tych pieniędzy na widzimisie prezesa. Portal anglojęzyczny to nie pępek. Ludzie to podstawa
odpowiedź