SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pojazd autonomiczny Apple może mieć joystick zamiast kierownicy

Pojazd autonomiczny, nad którym pracuje Apple, może mieć na wyposażeniu joystick, który zastąpi kierownicę. Pojazd samojezdny tego koncernu może też korzystać ze specjalnego systemu sygnałów proponujących możliwe kierunki nawigacji.

Article

Siedem miesięcy temu Apple złożyło wniosek patentowy opisujący działanie systemu sygnałów podpowiadających możliwe kierunki nawigacji (ang. intent signals), który ma stanowić nowatorskie podejście do kierowania samochodem autonomicznym przez jego użytkownika.

Joystick pokładowy w samochodzie Apple

System nie wymaga użycia kierownicy, ma jednak pozwolić użytkownikom samochodów autonomicznych na szczegółowe ustalanie kierunku jazdy, jak i wybór ściśle określonego miejsca postoju. Sterowanie samochodem wyposażonym w opatentowany przez Apple system ma być możliwe za pośrednictwem joysticka pokładowego, a także komend głosowych. System może działać także w oparciu o gesty i polecenia wydawane za pomocą smartfona.

Według serwisu Tech Radar, joystick w samochodach autonomicznych Apple może być wykorzystywany np. do kierowania samochodem na skrzyżowaniach, czyli do realizacji ogólnych poleceń. Szczegółowe komendy użytkownik takiego pojazdu mógłby wydawać za pomocą głosu, np. sygnalizując, że chciałby zaparkować samochód w pobliżu wejścia do sklepu zlokalizowanego obok działu z artykułami ogrodniczymi. Wówczas pojazd miałby skierować się tam z pomocą kamer, które rozpoznają właściwe obiekty w otoczeniu.

Tech Radar zauważa, że obecnie metody sterowania pojazdami samojezdnymi są w bardzo wczesnej fazie rozwojowej. Zdaniem serwisu, Apple zmierza do zaproponowania maksymalnie szerokiego wachlarza wyboru metod kierowania samochodami autonomicznymi po to, by jazda z wykorzystaniem tych pojazdów była dla użytkowników doświadczeniem opartym o intuicyjne użytkowanie.

Przychody amerykańskiego koncernu Apple w zakończonym 31 marca 2018 roku kwartale (dla spółki to drugi kwartał roku obrotowego) wyniosły 61,14 miliarda dolarów. To o 16 proc. więcej niż rok wcześniej (52,9 mld USD). Tymczasem zysk netto koncernu z Cupertino zwiększył się w ujęciu rocznym z 11,03 miliarda dolarów do 13,82 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pojazd autonomiczny Apple może mieć joystick zamiast kierownicy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl