SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy coraz chętniej zamawiają jedzenie z dowozem

72 proc. Polaków przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zamówiło jedzenie z dowozem. Dla 70 proc. z nich nie ma znaczenia, czy restauracja, z której zamawiają dania jest tradycyjna czy ma tylko kuchnię. Przy pierwszym zamówieniu w nowym miejscu dużo ważniejsze są pozytywne opinie znajomych niż te w aplikacji - wynika z badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego dla Rebel Tang.

Article

Jedzenie z dowozem stało się pewnego rodzaju standardem. Usługa ta jest niemal tak samo popularna we wszystkich badanych grupach demograficznych – czy to wśród osób młodszych, starszych, kobiet czy mężczyzn.

Połowa badanych (53 proc.) wybiera zarówno znane jak i nieznane restauracje. Kluczowymi czynnikami wyboru restauracji jest ciekawe menu (60 proc.) oraz darmowa dostawa (51 proc.). Warto zauważyć, że w sytuacji pierwszego korzystania z restauracji znacznie ważniejsze są pozytywne opinie znajomych na jej temat (42 proc.) niż pozytywne opinie na stronach internetowych czy w aplikacjach (18 proc.).

Zobacz: Glovo wdraża „Zobowiązanie wobec kurierów”

Polacy chętnie korzystaliby z dark kitchen

70 proc. respondentów przyznaje, że to, czy restauracja, w której zamawiają jedzenie jest restauracją tradycyjną ze stolikami czy restauracją tylko dowożącą (tzw. dark kitchen) nie ma dla nich znaczenia.

Patrząc na grupy wiekowe nieco mniej chętni do korzystania z tzw. konceptów dark kitchen są osoby z najmłodszej badanej grupy wiekowej (od 18 do 24 lat) – w ich przypadku odsetek tych, dla których nie ma znaczenia, czy restauracja jest tradycyjna czy nie wynosi 66 proc.. Z takich restauracji rzadziej też korzystałyby osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym (61 proc.).

Zobacz: W styczniu wartość koszyka zakupowego wzrosła o 5 proc. Największy wzrost ceny w Biedronce

Jednocześnie w społeczeństwie dość słaba jest w ogóle znajomość pojęcia dark kitchen. Tylko 13 proc. badanych słyszało o tym koncepcie. Odsetek ten jest bardzo zbliżony we wszystkich grupach wiekowych.

Polacy są generalnie zadowoleni z usług jedzenia z dostawą – 66 proc. badanych przyznało, że nie miało żadnych problemów związanych z tą usługą. Jeżeli już respondenci narzekają to na to, że jedzenie dojechało z opóźnieniem (14 proc.) oraz że jedzenie przyjechało zimne (13 proc.).

Inne problemy, takie jak problem z aplikacją, dodzwonieniem czy niezgodnością z zamówieniem miały znaczenie marginalne.

- Pandemia spowodowała, że duża część Polaków i nie tylko przekonała się do usługi zamawiania jedzenia z dowozem. Dynamiczny rozwój tej usługi widoczny jest choćby w restauracjach, gdzie kolejka kurierów oczekujących na zamówienia w godzinach szczytu jest w zasadzie taka sama jak klientów oczekujących na posiłek na miejscu. O ile w pierwszym okresie pandemii ludzie wybierali restauracje, które były im znane, gdyż wiedzieli, że zagwarantują im pożądaną jakość, o tyle obecnie znajomość restauracji, doświadczenie na miejscu nie ma już takiego znaczenia. Coraz częściej klienci wybierają konkretną restaurację, ponieważ ktoś im ją polecił czy też przeczytali o niej w internecie. To stwarza duże możliwości dla restauracji, które nie mają lokalu, a oferują jedzenie wyłącznie z dowozem. Ten trend będzie się rozwijał również po pandemii. Oczywiście część osób wróciła do odwiedzania klasycznych restauracji, część jednak przyzwyczaiła się do takiej konsumpcji, co dobrze wróży temu sektorowi na przyszłość – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Zobacz: AmRest nie będzie rozwijał Burger Kinga w Polsce

Badanie zostało zrealizowane od 12 do 18 stycznia 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl wśród osób, które w 2021 roku zamawiały jedzenie z dowozem (N=747). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.

Dołącz do dyskusji: Polacy coraz chętniej zamawiają jedzenie z dowozem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
karolcia333
Skąd ja to znam :) U mnie też tak jest że przez roomservice jedzenie się zmawia do domu. Jakoś przez pandemię człowek woli w domu zjeść a nie chodzić po restauracjach.
odpowiedź
User
Bv
Karolca, a ty umiesz cokolwiek ugotować czy przypalasz nawet wodę na herbatę. To ósmy cud świata kobieta siedzi w domu i zamawia jedzenie. Zapomnijmy hasło domowe jedzenie. Kobiety albo nie potrafią gotować albo są leniwe.
odpowiedź