SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy dumni z pracowników służby zdrowia w czasie epidemii koronawirusa

Prawie trzy czwarte Polaków jest dumnych z postawy pracowników służby zdrowia w sytuacji pandemii Covid-19. Nieco ponad połowa respondentów z kolei jest dumnych z postawy społeczeństwa w obecnej sytuacji, wynika z najnowszego sondażu ARC Rynek i Opinia.

Article

73 proc. Polaków przyznaje, że jest dumnych z postawy pracowników służby zdrowia. Najczęściej dumę odczuwają osoby w wieku 45-65 lat (78 proc.), nieco rzadziej respondenci najmłodsi w wieku 16-24 lata (69 proc.). Tylko 7 proc. badanych przyznaje, że nie odczuwa dumy myśląc o pracy służby zdrowia w obecnych czasach, a co piąty badany nie ma zdania na ten temat.

Polacy dumni ze społeczeństwa

Dumnych z postawy społeczeństwa jest 54 proc. respondentów, przy czym częściej są to kobiety (58 proc.) niż mężczyźni (49 proc.) Również osoby po 35-tym roku życia częściej wskazują na dobrą postawę społeczeństwa.

Mniej niż połowa Polaków uważa z kolei, że rząd dobrze sobie radzi w walce z koronawirusem. Odsetek ten jest najniższy wśród osób po 45-tym roku życia, a najwyższy wśród respondentów z grupy wiekowej 35-44 lata.

 

– Podczas gdy zdecydowana większość prywatnych placówek jest zamknięta lub w istotny sposób ograniczyła swoją działalność, publiczna służba zdrowia działa na wielokrotnie wyższych obrotach niż zazwyczaj. To pokazuje, że kiedy ludzie naprawdę potrzebują pomocy i sytuacja jest trudna, prywatna służba zdrowia nie sprawdza się. Ciężar walki spoczywa na ratownikach, obsłudze szpitali publicznych, często na ludziach, którzy wybierając ten zawód nie mieli świadomości, w jakim niebezpieczeństwie mogą się znaleźć każdego dnia, nie każdy z nich decydował się na pracę w szpitalu zakaźnym, a teraz jest narażony tak samo jak pracownicy takich właśnie jednostek. Myślę, że ta sytuacja przewartościuje podejście Polaków do publicznej służby zdrowia, nie będziemy już tak krytyczni i z innym doświadczeniem spojrzymy jednak na instytucje zarządzające prywatną służbą zdrowia, bo na nią trudno teraz liczyć – komentuje Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na panelu ePanel.pl w dniach 23-28.03.2020, próba N=1019, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy dumni z pracowników służby zdrowia w czasie epidemii koronawirusa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl