SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy narzekają na działanie sieci komórkowych

W 2014 roku do Departamentu Kontroli UKE trafiło prawie 1,5 tysiąca zgłoszeń dotyczących problemów funkcjonowania sieci komórkowych. Urząd odpowiada za ustalenie źródła zakłóceń oraz wyeliminowanie przyczyny. Najczęstszym powodem problemów jest używanie nielegalnych urządzeń takich jak tzw. repeatery wzmacniające siłę sygnału GSM oraz korzystanie z importowanych z USA telefonów. Departament usuwa także zakłócenia w sieciach używanych w lotnictwie oraz przez służby bezpieczeństwa publicznego.

Article

– W ubiegły roku mieliśmy blisko 1,5 tys. zgłoszeń w związku zakłóceniami funkcjonowania sieci komórkowych, skontrolowaliśmy również ponad 1,5 tys. urządzeń, w których mógłby być problem z kompatybilnością elektromagnetyczną – mówi Zdzisław Wójcik z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zakłócenia w sieciach telefonii komórkowej w wielu przypadkach są efektem wykorzystania importowanych ze Stanów Zjednoczonych aparatów. W Polsce tego typu sprzęt jest nielegalny, ponieważ działa na innych częstotliwościach niż urządzenia dostępne w kraju.

– Dodatkowym problemem są wzmacniacze sygnału GSM, które jednemu użytkownikowi rzeczywiście wzmacniają sygnał, ale potrafią za to popsuć całą arenę – stwierdza.

Za kontrolę w zakresie zasobów częstotliwości oraz wymagań dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej odpowiedzialny jest Departament Kontroli UKE wraz ze swoimi delegaturami. Instytucja zajmuje się realizacją zadań zleconych przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

– Takie badania prowadzą Regionalne Stacje Kontroli Emisji Radiowych przy wykorzystaniu tak zwanej Ruchomej Stacji Pomiarowej. Wykonywane są pomiary parametrów emisji stacji radiowych i telewizyjnych oraz wykrywane i lokalizowane nielegalne źródła emisji – tłumaczy Zdzisław Wójcik.

Lokalizacja nielegalnych źródeł sygnału odbywa się za pomocą specjalistycznej aplikacji KASMON oraz systemu radionamierzania.

Do zadań ekip terenowych należą także pomiar jakości odbioru programów radiowych oraz programów naziemnej telewizji cyfrowej. Pracownicy Departamentu Kontroli UKE zajmują się także badaniem zasięgu poszczególnych nadajników.

– Nasi pracownicy skutecznie usuwają również wpływające do urzędu zgłoszenia zakłóceń w sieciach radiokomunikacyjnych w służbach bezpieczeństwa publicznego takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe – wyjaśnia przedstawiciel UKE.

Oprócz wsparcia służb bezpieczeństwa publicznego realizowane są również zgłoszenia zakłóceń występujących na częstotliwościach lotniczych. Eliminowanie ich źródeł ma na celu usprawnienie m.in. komunikacji pilotów statków powietrznych z wieżą kontroli lotów.

– Bardzo często też prywatne osoby zgłaszają problemy z odbiorem programów radiowych i telewizyjnych. Zespoły UKE monitorują widmo radiowe i zapobiegają szkodliwym zakłóceniom, wykorzystując specjalistyczne przyrządy, takie jak namierniki, odbiorniki pomiarowe, analizatory widma oraz systemy antenowe – wymienia Wójcik.

Departament Kontroli jest jednocześnie odpowiedzialny za kontrolę aparatury telekomunikacyjnej oraz urządzeń radiowych w celu ustalenia zgodności z normami określonymi przez Parlament Europejski. Instytucja kontroluje ponadto, czy dostawcy i dystrybutorzy dopełnili wszelkich obowiązków informacyjnych związanych z handlem elektroniką.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy narzekają na działanie sieci komórkowych

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
andrze
A w Sferii ktoś ma? Odpalili nowy serwis, taryfy i kasę rozdają na sprzęt mobilny i to mnie kusi.
odpowiedź
User
Tomik
Mam internet i "komórkę" na kartę w "Play" G4 LTE " i nie narzekam. Internet i telefon działają bez zakłóceń/
odpowiedź
User
Bartek
W Plusie też nie ma problemów. Zasięg bardzo dobry, fajne i tanie usługi dodatkowe (przynajmniej na razie tak traktuję jeszcze net mobilny), dobra obsługa, więc abonament w Plusie to sprawa wygodna i opłacalna. NO ale wiadomo, każdy może mieć swoje zdanie.
odpowiedź