SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy przeciwni nowej opłacie audiowizualnej

Zastąpienie obecnego abonamentu radiowo­‑telewizyjnego opłatą audiowizualną nie podoba się Polakom. Sześciu na dziesięciu badanych (60 proc.) jest przeciwnych rozwiązaniu zawartemu w projekcie tzw. dużej ustawy medialnej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Shutterstock.com Article

Zdecydowany sprzeciw wyraża 35 proc. respondentów, 25 proc. jest raczej przeciwna - wynika z badania CBOS. Rozwiązanie popiera 35 proc. badanych (w tym 14 proc. zdecydowanie). Pracownia zauważa, że stosunek do wprowadzenia w miejsce abonamentu RTV opłaty audiowizualnej jest obecnie nieco mniej przychylny niż niespełna trzy lata temu, kiedy pojawił się podobny projekt. Zakładał on opłatę na poziomie 10-12 zł miesięcznie, nie zawierał informacji o sposobie jej pobierania.

Wprowadzenie nowej opłaty audiowizualnej nieco częściej popierają badani w wieku od 45 do 64 lat, dobrze sytuowani, osoby uczestniczące w praktykach religijnych kilkakrotnie w tygodniu i identyfikujący się z prawicą. Przeciwnikami takiego rozwiązania są osoby do 34. roku życia, znajdujące się w złej sytuacji materialnej.

CBOS wskazuje równolegle, że pozyskiwanie przez media, finansowane ze środków publicznych, pieniędzy z emisji reklam akceptuje dwie trzecie Polaków (67 proc.), co czwarty badany (24 proc.) uważa, że nie powinny mieć one takiej możliwości.  Według 60 proc. Polaków media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa, a tylko 30 proc. respondentów opowiada się za utrzymywaniem ich z abonamentu lub innej opłaty wnoszonej bezpośrednio przez obywateli.

Powszechną obowiązkową opłatę audiowizualną zakłada projekt nowelizacji ustawy o mediach publicznych. Ma ona wynosić 15 zł miesięcznie i ma obejmować korzystających z energii elektrycznej: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadającą osobowości prawnej. Składkę, obowiązującą od początku przyszłego roku, będą pobierać dostawcy energii.

Trzeba będzie ją opłacać do końca każdego następnego miesiąca - za poprzedni miesiąc albo dłuższe okresy, maksymalnie za rok. W ustawie z przepisami przejściowymi napisano, że wśród osób, które do końca stycznia zapłacą składkę za cały rok, Fundusz Mediów Narodowych może przeprowadzić loterię z tysiącem nagród po 5 tys. zł.

Z uiszczania składki będą zwolnione osoby: w wieku ponad 75 lat, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, uprawnione do ryczałtu energetycznego oraz pobierające świadczenie opiekuńcze lub świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, a także gminne jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 31 marca–7 kwietnia br. na próbie 1104 dorosłych mieszkańców Polski.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV
- Składka audiowizualna wyniesie 15 zł. Nie zapłacą seniorzy, niepełnosprawni i ubogie rodziny

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy przeciwni nowej opłacie audiowizualnej

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!!!
A ja chętnie zapłaciłabym te 15 zł, ale na MEDIA PUBLICZNE, a nie przypominające dziewczynę publiczną...
28 17
odpowiedź
User
Jarek
Czyli, że mamy w Polsce 60% idiotów. I pewnie też tylu nie płacących obecnie abonamentu
14 47
odpowiedź
User
Popiol2015
A mnie się ten pomysł podoba. Tylko po co z rachunkiem za prąd?
Wszystko powinno być osobno.
16 22
odpowiedź
User
PiSdowidz.
Mamy Tv Sram. TV Rechotbublika.
Radio Mamzawsz w Ryju .
TV PiS.kto tego słucha i oglada.
23 15
odpowiedź
User
polak
Czyli, że mamy w Polsce 60% idiotów. I pewnie też tylu nie płacących obecnie abonamentu
masz chyba siebie na mysli idioto
26 12
odpowiedź