SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy przeciwni nowej opłacie audiowizualnej

Zastąpienie obecnego abonamentu radiowo­‑telewizyjnego opłatą audiowizualną nie podoba się Polakom. Sześciu na dziesięciu badanych (60 proc.) jest przeciwnych rozwiązaniu zawartemu w projekcie tzw. dużej ustawy medialnej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Zdecydowany sprzeciw wyraża 35 proc. respondentów, 25 proc. jest raczej przeciwna - wynika z badania CBOS. Rozwiązanie popiera 35 proc. badanych (w tym 14 proc. zdecydowanie). Pracownia zauważa, że stosunek do wprowadzenia w miejsce abonamentu RTV opłaty audiowizualnej jest obecnie nieco mniej przychylny niż niespełna trzy lata temu, kiedy pojawił się podobny projekt. Zakładał on opłatę na poziomie 10-12 zł miesięcznie, nie zawierał informacji o sposobie jej pobierania.

Wprowadzenie nowej opłaty audiowizualnej nieco częściej popierają badani w wieku od 45 do 64 lat, dobrze sytuowani, osoby uczestniczące w praktykach religijnych kilkakrotnie w tygodniu i identyfikujący się z prawicą. Przeciwnikami takiego rozwiązania są osoby do 34. roku życia, znajdujące się w złej sytuacji materialnej.

CBOS wskazuje równolegle, że pozyskiwanie przez media, finansowane ze środków publicznych, pieniędzy z emisji reklam akceptuje dwie trzecie Polaków (67 proc.), co czwarty badany (24 proc.) uważa, że nie powinny mieć one takiej możliwości.  Według 60 proc. Polaków media publiczne powinny być finansowane z budżetu państwa, a tylko 30 proc. respondentów opowiada się za utrzymywaniem ich z abonamentu lub innej opłaty wnoszonej bezpośrednio przez obywateli.

Powszechną obowiązkową opłatę audiowizualną zakłada projekt nowelizacji ustawy o mediach publicznych. Ma ona wynosić 15 zł miesięcznie i ma obejmować korzystających z energii elektrycznej: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadającą osobowości prawnej. Składkę, obowiązującą od początku przyszłego roku, będą pobierać dostawcy energii.

Trzeba będzie ją opłacać do końca każdego następnego miesiąca - za poprzedni miesiąc albo dłuższe okresy, maksymalnie za rok. W ustawie z przepisami przejściowymi napisano, że wśród osób, które do końca stycznia zapłacą składkę za cały rok, Fundusz Mediów Narodowych może przeprowadzić loterię z tysiącem nagród po 5 tys. zł.

Z uiszczania składki będą zwolnione osoby: w wieku ponad 75 lat, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, uprawnione do ryczałtu energetycznego oraz pobierające świadczenie opiekuńcze lub świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, a także gminne jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 31 marca–7 kwietnia br. na próbie 1104 dorosłych mieszkańców Polski.


Więcej na temat nowej ustawy medialnej
- Misją publicznej TVP i Polskiego Radia jest emisja całodobowych kanałów informacyjnych
- Dyrektorzy będą wybierani na dwuletnie kadencje przez nowopowołaną Radę Mediów Narodowych
- Środki ze składki audiowizualnej trafią także do PAP-u, w lipcu KRRiT przestanie zarządzać abonamentem RTV
- Składka audiowizualna wyniesie 15 zł. Nie zapłacą seniorzy, niepełnosprawni i ubogie rodziny

Dołącz do dyskusji: Polacy przeciwni nowej opłacie audiowizualnej

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!!!
A ja chętnie zapłaciłabym te 15 zł, ale na MEDIA PUBLICZNE, a nie przypominające dziewczynę publiczną...
odpowiedź
User
Jarek
Czyli, że mamy w Polsce 60% idiotów. I pewnie też tylu nie płacących obecnie abonamentu
odpowiedź
User
Popiol2015
A mnie się ten pomysł podoba. Tylko po co z rachunkiem za prąd?
Wszystko powinno być osobno.
odpowiedź