SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy przewidują zwiększenie się poziomu bezrobocia

Wskaźnik optymizmu konsumenckiego w Polsce obniżył się we wrześniu o 2,5 pkt i wyniósł 85 pkt - poinformował Ipsos. Połowa Polaków przewiduje zwiększenie się poziomu bezrobocia w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Polacy przewidują zwiększenie się poziomu bezrobocia

Wskaźnik optymizmu konsumenckiego Polaków wyniósł we wrześniu niecałe 85 pkt, co oznacza spadek o 2,5 pkt w porównaniu z sierpniem - pokazuje raport instytutu badawczego Ipsos. Tym samym pesymistycznie nastawionych konsumentów jest w Polsce więcej niż optymistów (100 pkt uznaje się za stan równowagi, a wskaźnik może osiągnąć od 0 do 200 pkt).

Do 69 pkt, czyli o 5 pkt w porównaniu z sierpniem, obniżył się wskaźnik klimatu gospodarczego - zarówno oceny sytuacji przeszłej, jak i prognozy na przyszłość. Mimo to poziom skłonności do zakupów zmniejszył się w stosunku do sierpnia tylko o 1 pkt i wynosi 95 pkt. "Wyraźnie widać, że konsumenci wciąż mniej pesymistycznie oceniają stan własnych finansów niż sytuację gospodarczą kraju" - brzmi uzasadnienie z raportu. Z kolei 50 proc. Polaków, czyli o 5 proc. więcej niż w sierpniu, spodziewa się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zwiększy się w naszym kraju bezrobocie.

Badanie optymizmu konsumenckiego Polaków zostało przeprowadzone przez instytut badawczy Ipsos od 11 do 17 września na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1009 respondentów, którzy ukończyli 15 lat.

  • Więcej informacji:
  • Ipsos
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy przewidują zwiększenie się poziomu bezrobocia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl