SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy najchętniej w Europie korzystają z roamingu, ponad miliard minut wydzwonionych w jednym kwartale

W III kwartale 2017 roku Polacy w ramach roamingu w Unii Europejskiej wykonali połączenia o łącznym czasie przekraczającym miliard minut - wynika z raportu BEREC, organizacji zrzeszającej europejskich regulatorów telekomunikacyjnych. To najwyższy wskaźnik wśród wszystkich krajów unijnych.

Article

Według raportu opublikowanego przez BEREC (Body of European Regulators for Electronic Communications) w III kwartale ub.r. każdy użytkownik usług mobilnych w Polsce średnio przyniósł krajowym operatorom 2,31 euro przychodu miesięcznie. To najniższy wskaźnik w krajach Unii Europejskiej, najwyższą kwotę (29,44 euro) zapłacili średnio mieszkańcy Lichtensteinu.

W III kwartale ub.r. użytkownik w Polsce wykonał miesięcznie krajowe połączenia o łącznym czasie 183,11 minut. Najwięcej (220,24 minut) wydzwonili Łotysze, zaś najrzadziej krajowe połączenia wykonywali mieszkańcy Lichtensteinu (56,10 minut).

128,59 minut to łączny czas rozmów przychodzących prowadzonych przez Polaków miesięcznie. W tej kategorii ponownie na szczycie listy znaleźli się użytkownicy komórek na Łotwie (215,44 minut), zaś najkrócej na telefony od innych odpowiadali Luksemburczycy (30,24 minut).

BEREC podsumował też aktywność mieszkańców zjednoczonej Europy w segmencie połączeń roamingowych, które znacząco potaniały dzięki wprowadzonej przez UE w czerwcu ub.r. zasadzie „Roam Like at Home” (RLAH).

Okazuje się, że obniżenie stawek roamingowych w największym stopniu wykorzystali użytkownicy w Polsce. W III kwartale ub.r. połączenia wychodzące wykonane za granicą przez Polaków trwały łącznie ponad 1,046 mld minut. Był to najwyższy wskaźnik w UE, kolejni na liście mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Niemiec rozmawiali z własnej inicjatywy prawie 2 razy krócej. Charakterystyczny jest także fakt, że w II kwartale ub.r., gdy nie obowiązywała jeszcze zasada RLAH polscy użytkownicy dzwonili za granicą znacznie mniej – przez 189,21 mln minut.

Dane BEREC wskazują też, że podczas zagranicznych wyjazdów na terenie UE Polacy po wprowadzeniu RLAH częściej odbierali rozmowy, które łącznie trwały 997,71 mln minut. Podobnie jak w wypadku wykonywanych połączeń była to najwyższa wartość wśród krajów wspólnoty.

Mniejszą aktywność związaną z niższymi opłatami roamingowymi na tle Europy Polacy wykazywali w korzystaniu z internetu. W III kwartale ub.r. będąc za granicą wymienili z siecią w sumie 5,07 mln GB danych. W tym samym czasie najbardziej intensywnie z internetu korzystali obywatele Wielkiej Brytanii (18,66 mln GB).

Intensywne korzystanie przez Polaków w unijnego roamingu po wprowadzeniu RLAH wywołuje niepokój operatorów, którzy podkreślają swoje straty finansowe związane z tą tendencją. Dlatego krajowe telekomy wprowadzają dopłaty w roamingu przewidziane przepisami UE. Ograniczone dopłaty wprowadzili już m.in. Play, sieć Plus, Premium Mobile, Virgin Mobile Polska oraz platforma nc+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy najchętniej w Europie korzystają z roamingu, ponad miliard minut wydzwonionych w jednym kwartale

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ani grosza
Po prostu należy wprowadzić limity i skończyć z socjalem dla roszczeniowych nacji, które plują na UE.
odpowiedź
User
bolo
Latvia to Łotwa nie Litwa!
odpowiedź