SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polkomtel ma zapłacić 4,9 mln zł kary za reklamy wprowadzające w błąd

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostatecznie orzekł, że Polkomtel wprowadzał klientów w błąd reklamami ofert na kartę. Musi zapłacić 4,9 mln zł kary.

fot. Shutterstock.comArticle

Początek sprawy sięga 2012 roku. UOKIK zakwestionował wówczas kampanię reklamową z 2009 r. nieistniejącej już marki 36,6 prowadzoną przez jej właściciela – spółkę Polkomtel.

Informacje umieszczane m.in. w ulotkach, spotach telewizyjnych oraz na plakatach i billboardach wprowadzały w błąd co do rzeczywistych opłat.

W reklamach operator podkreślał, że cena połączenia telefonicznego do wszystkich sieci wynosi 29 groszy za minutę. Jednocześnie w tych samych przekazach nieczytelnie podawał, że promocją nie jest objęta sieć Play. Ponadto przedsiębiorca nie informował, że atrakcyjna cena obowiązywała jedynie do wybranych przez użytkownika numerów sieci stacjonarnych i komórkowych, po ich wcześniejszym odpłatnym ustaleniu.

Te reklamy dla operatora przygotowała ówczesna agencja Team One (grupa Saatchi & Saatchi).

Na spółkę Polkomtel prezes UOKiK nałożył karę finansową w wysokości ponad 4,9 mln zł. W październiku 2014 r. SOKiK zmienił decyzję, uchylając ją w punktach dotyczących informacji, że promocja nie obejmuje jednego z operatorów i kary nałożonej za te działania. Za pozostałe praktyki obniżył jedynie sankcję finansową do ponad 2,5 mln zł. Innego zdania był Sąd Apelacyjny, który w lutym 2016 r. zdecydował o przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania przez SOKiK.

W marcu 2018 r. - jak podał wczoraj UOKiK - po ponownym rozpatrzeniu sprawy Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie spółki. Sąd wskazał, że "przekaz reklamy był nieczytelny i faktycznie mógł wprowadzić konsumentów w błąd". SOKiK stwierdził brak podstaw do obniżenia nałożonej na Polkomtel kary.

Cyfrowy Polsat ma zapłacić 40 mln zł zaległego podatku z 2011 roku

W maju ub.r. Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy zdecydował, że Cyfrowy Polsat ma zapłacić 40,6 mln zł więcej podatku dochodowego (plus odsetki od zaległości podatkowych) za 2011 rok. Kilka dni temu podtrzymał ją dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów ze sprzedaży o 1 proc. do 9,83 mld zł i spadek zysku netto o 7,4 proc. do 945,2 mln zł. W raporcie finansowym podała, że zapłaciła 399,8 mln zł podatku dochodowego, wobec 12,4 mln zł w 2016 roku.

Dołącz do dyskusji: Polkomtel ma zapłacić 4,9 mln zł kary za reklamy wprowadzające w błąd

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ja
Karac zlodziejstwo a zadac pytanie zebatemu co to jest akcja zelazo z tego go rozliczyc
odpowiedź
User
Tomek z Torunia.
Jestem byłym klientem "Plusa", obecnie od kilku lat jestem w sieci "PLAY". Już wtedy minuta rozmowy z "PlUSA" do "PLAY" kosztowała mnie 59 gr za minutę. 29 groszy za minutę w sieci "PLUS" to żadna promocja. Tyle bowiem kosztują standardowo rozmowy z sieci "PLAY" do wszystkich sieci.
odpowiedź