SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polscy dziennikarze aktywnie korzystają z serwisów społecznościowych

Materiały pochodzące z social media są dla polskich dziennikarzy źródłem inspiracji. Aż 92 proc. z nich korzysta z tych kanałów zawodowo, a 64 proc. robi to codziennie - wynika z najnowszego raportu „Dziennikarze i Social Media 2014” przygotowanego przez Multi Communications, Millward Brown oraz Instytut Monitorowania Mediów.

Article

W Polsce konto na Facebooku posiada ponad 10 milionów osób, a na Twitterze obecnych jest ok. 2,7 miliona użytkowników. W ciągu ostatniego roku wzrosła też popularność kanałów bazujących głównie na grafikach: na Instagramie zarejestrowanych jest około 2 mln Polaków, a Pinterest ma około 1,5 mln polskich użytkowników.

Dziennikarze w naszym kraju chętniej korzystają z portali branżowych lub biznesowych: Facebook (85 proc.), Youtube (66 proc.) oraz Twitter (48 proc.). W przypadku tego ostatniego kanału można zaobserwować znaczący wzrost użytkowania względem lat ubiegłych.

Polscy dziennikarze twierdzą, że informacje zamieszczane na Facebooku czy Twitterze są dla nich inspiracją do przygotowania kolejnych materiałów - uważa tak 67 proc. badanych. Zaglądają tam również, aby znaleźć popularne tematy (54 proc.) i opinie konsumentów (37 proc.). 34 proc. pytanych dziennikarzy analizuje komentarze ekspertów. Danymi liczbowymi zamieszczanymi w social mediach interesuje się tylko 18 proc. respondentów.

85 proc. badanych dziennikarzy poszukuje w social mediach do swojej pracy redakcyjnej tekstów newsowych. Ponad połowa dziennikarzy traktuje social media jako przeciętnie wiarygodne, jednak 33 proc. uważa je za wiarygodne (za niewiarygodne tylko 9 proc.). Ocena wiarygodności uzależniona jest od wieku badanych - social media najlepiej oceniane są przez dziennikarzy do 25. roku życia (44 proc.), a najsłabiej przez tych powyżej 55. roku życia (16 proc.).

Aż 46 proc. badanych uznało stopień przydatności materiałów zaczerpniętych z social media do tworzenia nowych materiałów za wysoki.

Jedynie co dziesiąty pytany o zdanie dziennikarz uważa, że firmy i marki dobrze radzą sobie w social mediach. Aż 57 proc. uważa, że jakość działań firm w tych serwisach jest przeciętna. Strategia komunikacji firm w social mediach musi być spójna z polityką firmy. Jest to tym bardziej istotne, iż dziennikarze coraz częściej szukają kontaktu z przedstawicielami firm właśnie za pośrednictwem takich kanałów jak Facebook, LinkedIn czy Goldenline.

W badaniu wzięło udział 264 dziennikarzy reprezentujących różne typy mediów, o zróżnicowanej tematyce, zasięgu oraz częstotliwości. Raport „Dziennikarze i Social Media 2014” został przygotowany przez Multi Communications, Millward Brown oraz Instytut Monitorowania Mediów. Liczba respondentów: 244. Technika badawcza: CAWI. Narzędzie: MediaContact, IMM. Termin realizacji: kwiecień-maj 2014 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polscy dziennikarze aktywnie korzystają z serwisów społecznościowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl