SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

3 proc. polskich pracowników to freelancerzy, zasilają głównie branżę kreatywną i IT

Na polskim rynku pracy w charakterze wolnego strzelca pracuje trzech na stu zatrudnianych osób - dużo mniej niż w reszcie Europy i USA. Freelancerzy znajdują zatrudnienie najczęściej w copywritingu, social mediach, grafice i informatyce - wynika z badania serwisu Useme.eu.

Article

Kim jest polski freelancer?

- Aktualnie w naszym kraju w charakterze freelancera pracuje około 3 proc. ogólnie zatrudnionych w Polsce, podczas gdy w Europie wolnych strzelców jest ponad 15 proc., a w USA 22 proc. – mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme. - Prognozy mówią o tym, że w Stanach Zjednoczonych w ciągu najbliższych pięciu lat ten odsetek zwiększy się do 40 % wszystkich zatrudnionych. W Polsce w ciągu trzech lat do ok. 10%, czyli ponad milion osób.

Ponad połowa (51,5 proc.) wolnych strzelców w Polsce to osoby między 25. a 34. rokiem życia. Niemal co piąty mieści się w przedziale wiekowym 35-44 lata. Mniej niż 1 proc. freelancerów stanowią niepełnoletni. Najczęściej mieszkają w miastach. Badana grupa najchętniej podejmuje pracę w branży social mediów i copywritingu  (24 proc.), grafiki i projektowania 3D (22,7 proc.) oraz programowania i IT (20,8 proc.).

Rozliczenia, pozyskiwanie zleceń

Ponad połowa współpracuje wykorzystując do tego umowę o dzieło, co piąty umowę zlecenie i wystawia rachunek. Jedna czwarta wystawia samodzielnie fakturę VAT. Blisko połowa badanych korzysta z usług pośredników, aby rozliczyć współpracę.

Dla blisko 2/3 z nich głównym źródłem nowych klientów są rekomendacje i polecenia. Sześciu na dziesięciu ma stałych klientów. Połowa (49,2 proc.) korzysta z portali ogłoszeniowych, aby pozyskać nowe zlecenia, a jedna trzecia w mediach społecznościowych. Co dziesiąty wolny strzelec sięga po zagraniczne serwisy ogłoszeniowe.
 

Freelancer – gdzie i dla kogo pracuje?

Znakomita większość respondentów (89,1 proc.) wskazała domowe zacisze jako miejsce swojej pracy. Główną grupą docelową (68 proc. badanych) polskich wolnych strzelców są małe i średnie firmy. Blisko połowa (48 proc.) z freelancerów obsługuje osoby fizyczne.

Współpraca z klientem zagranicznym jest coraz popularniejsza wśród polskich freelancerów. Już co drugi z nich współpracuje z takimi firmami lub osobami fizycznymi. W tej  grupie najwięcej osób wykonuje od 1-5 zleceń miesięcznie, jednak prawie 20 proc. wykonuje 5 i więcej zleceń zagranicznych każdego miesiąca, co oznacza, że w praktyce pracują jedynie dla klientów spoza Polski.

Ocena pracy

Niemal połowa (47,4 proc.) zapytanych nie chce przechodzić na etat, doceniając pracę na własny rachunek. 16,7 proc. deklaruje chęć podjęcia stałej pracy mimo zleceń, 36 proc. już pracuje na etat, traktując zlecenia jako źródło dodatkowego zarobku.

Tegoroczne badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI i wzięło w nim udział 1002 freelancerów. Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia, pochodzące z dużych miast (40,4%). W grupie badanych nieznacznie przeważają mężczyźni (56,7%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 3 proc. polskich pracowników to freelancerzy, zasilają głównie branżę kreatywną i IT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing