SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polscy milenialsi odkładają mniej niż Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi. Średnio 429 złotych miesięcznie

Polacy z pokolenia milenialsów regularnie odkładają co miesiąc środki ze swojej pensji - wynika z badania przeprowadzonego przez platformę Revolut. 56 procent oszczędza na wakacje, prawie tyle samo przeznacza odkładane kwoty na „czarną godzinę”. Średnia miesięczna wysokość oszczędności polskich milenialsów to 429 złotych, mniej niż w wypadku Niemców, mieszkańców Wielkiej Brytanii czy Francuzów.

Article

Dane na temat zwyczajów finansowych pokolenia polskich milenialsów (osób w wieku od 18 do 39 lat) dostarczyła platforma Revolut na podstawie własnego badania. Sondaż przeprowadzono w maju br. metodą internetową, w naszym kraju uczestniczyło w niej ponad 1,9 tys. respondentów.

Wśród Polaków urodzonych w latach 1981-2001 używających Revolut 68 proc. potwierdziło, że po opłaceniu miesięcznych rachunków regularnie oszczędza coś z tego co zostanie. To więcej niż Brytyjczycy (67 proc.), spośród których wielu deklaruje, że ma trudności z oszczędzaniem (47 proc.) i niepokoi się o swoją przyszłość finansową (63 proc.).

Choć najczęściej wskazywanym celem oszczędności przez polskich respondentów były wakacje (56 proc.), tuż za nimi uplasowało się odkładanie na przysłowiową czarną godzinę (55 proc.). Chodzi tu bardziej o nagłą nieprzewidzianą potrzebę, niż oddaloną w czasie emeryturę, na którą wskazało 20 proc. odpowiedzi. Ważnym celem jest mieszkanie, odkłada na nie 42 proc. polskich milenialsów (w Wielkiej Brytanii 30 proc.). Oszczędzanie na auto (27 proc.) i sprzęt RTV/AGD (17 proc.) ma we wskazaniach przewagę nad odkładaniem na dzieci (10 proc.) i wesele (7 proc.).

Według sondażu Revolut w pokoleniu milenialsów nie widać wyraźnego przełomu co do metod lokowania oszczędności. 64 proc. respondentów lokuje zaoszczędzone pieniądze na rachunku oszczędnościowym, 35 proc. na lokacie, a 7 proc. oszczędza za pomocą Sejfów Vault w Revolut. Poza tym 10 proc. respondentów wskazało na fundusze inwestycyjne, 9 proc. na waluty tradycyjne, 8 proc. na mieszkania na wynajem, a 7 proc. na kryptowaluty.

Oszczędzanie w Sejfach Vault dobrze idzie Niemcom i Brytyjczykom, zwłaszcza w stolicach. Milenialsi z Niemiec odkładają w sejfach średnio 732 zł/mc (w Berlinie 1254 zł/mc), zaś Brytyjczycy 849 zł/mc (w Londynie nawet 1240 z/mc). Nieco mniej oszczędzają Francuzi i Irlandczycy (odpowiednio 693 zł/mc i 503 zł/mc) oraz Czesi i Polacy (kolejno 454 zł/mc i 429 zł/mc). Ranking europejskich stolic układa się mniej więcej podobnie.

Największe środki na Sejfach Vault w Polsce udaje się odłożyć średnio w miesiącu gdańszczanom (585 zł) oraz warszawiakom (555 zł), nieco mniej milenialsom z Krakowa (457 zł) i Katowic (418 zł). Pierwszą piątkę zamyka Poznań (385 zł). Najmniej w Sejfach Vaults oszczędzają wrocławianie (295 zł) i łodzianie (188 zł).

Łatwiejsze zbiórki dzięki Group Vaults

Oprócz wyników sondażu dotyczącego oszczędności Polaków Revolut ogłosił także uruchomienie Group Vaults, łatwego sposobu na wspólne oszczędzanie ze znajomymi, współlokatorami lub rodziną na z góry ustalone cele.

Według zapowiedzi użytkownicy będą mogli w dowolnym czasie wpłacać do sejfów Group Vaults zaokrąglone końcówki płatności, ustawić automatyczne powtarzające się donacje lub dokonać jednorazowej wpłaty. Według platformy to najłatwiejszy sposób na organizację zrzutki na wyjazd wakacyjny, wspólny budżet na domowe rachunki lub składkowy prezent.

Niezależnie od nadchodzących nowości produktowych, Revolut planuje w najbliższych miesiącach wyjść poza Europę i udostępnić usługi w Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Singapurze, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Według firmy na listach kolejkowych oczekuje na to łącznie 190 tys. przyszłych użytkowników.

Według informacji uzyskanych przez Wirtualnemedia.pl obecnie z platformy Revolut korzysta w Polsce 440 tys. użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polscy milenialsi odkładają mniej niż Niemcy, Brytyjczycy i Francuzi. Średnio 429 złotych miesięcznie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl