SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska z szybszym internetem w 2021 r. Inea i T-Mobile na czele

W 2021 r. zarówno w przypadku internetu domowego, jak i mobilnego, średnia prędkość pobierania (download) wzrosła o 42% w stosunku do 2020 r. - wynika z raportu platformy SpeedTest.pl. Poprzedni rok był także początkiem wzrostu popularności nowych technologii – Wi-Fi 6 i 5G.

Użytkownicy platformy SpeedTest.pl w 2021 r. wykonali w Polsce 42 mln testów prędkości internetu.

Oprócz wzrostów średniej prędkości pobierania, przyspieszyło także średnie wysyłanie danych (upload) - zarówno w przypadku internetu domowego (o 30%, do 33 Mb/s), jak i mobilnego (o 21%, do 10 Mb/s). W 2021 r. spadła również średnia wartość opóźnienia (ping) o ok. 10% w obu kategoriach (odpowiednio do 23 i 34 ms).

W ramach podsumowania roku 2021 przygotowano cztery rankingi – internetu domowego, światłowodowego (FTTH), mobilnego oraz 5G, będący częścią rankingu mobilnego. O kwalifikacji danego ISP do rankingu decydowało minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały 2021 rok.

Inea z najszybszym internetem domowym, Orange - światłowodowym

Ranking internetu domowego oparto na testach wykonywanych w aplikacji webowej, aplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Androida i iOS. To najpopularniejsze metody pomiarów w 2021 r. – wykonano w ten sposób 37,4 mln testów.

Kolejny rok z rzędu zwycięzcą rankingu została Inea, ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 170,7 Mb/s. Wielkopolski operator wyprzedził jednak tylko o ok. 1,7 Mb/s UPC, który z wynikiem 169 Mb/s jest jednocześnie najszybszą spośród sieci ogólnopolskich. Podium zamyka T-Mobile, z downloadem na poziomie 156 Mb/s. Tuż za podium uplasowała się Vectra, z wynikiem 141,5 Mb/s.


Najwyższą prędkość wysyłania danych również osiągnęła Inea (ok. 164 Mb/s). Kolejny na podium T-Mobile (Stacjonarny) był ponad dwukrotnie wolniejszy (59 Mb/s). Podium zamyka Orange, z wynikiem blisko 39 Mb/s.

Kolejność operatorów dla opóźnień (ping) jest nieco inna. Prym wiedzie Inea (10 ms), następnie Toya (13 ms) i T-Mobile Stacjonarny (17 ms).

Największymi przyrostami prędkości pobierania (powyżej 50%) względem 2020 r. mogą pochwalić się kolejno: Multimedia (+57%, do 104,6 Mb/s), Netia (+55%, do 92,1 Mb/s), Exatel (+54%, do 72,6 Mb/s) i Orange (+53%, do 108,8 Mb/s). W przypadku prędkości wysyłania są to: Multimedia (+55%, do 21,8 Mb/s), Netia (+53%, do 34,9 Mb/s) oraz Orange (+50%, do 38,8 Mb/s). Opóźnienie najbardziej zredukował Exatel (-19%, do 17 ms), a następnie Orange (-15%, do 23 ms) i Netia (-12%, do 21 ms).

Częścią rankingu internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH. Powstał on na podstawie blisko 4,9 mln testów w sieciach FTTH.

Pierwsze miejsce zajął tutaj Orange, którego klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością 199,3 Mb/s. To również operator, który odnotował największy przyrost prędkości w tej kategorii (+23%). Kolejne miejsca należą do Inei (195,5 Mb/s) oraz Netii (195,3 Mb/s).

Generalnie wyniki w czołowej trójce ISP są bardzo zbliżone do siebie, łącznie z bardzo niskim opóźnieniem na poziomie 9-12 ms. Jedyną znaczną różnicą jest blisko trzykrotnie wyższy upload w Inei w stosunku do pozostałych operatorów (wyższy nawet niż download).


T-Mobile liderem wśród dostawców internetu mobilnego

Ranking mobilny bazuje na blisko 3 mln pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Androida i iOS. Pomimo pandemii i związanego z tym wzrostu ruchu, w całej kategorii zaobserwowano przyrost prędkości pobierania i wysyłania danych oraz zmniejszenie opóźnień.

Rok 2021 nie przyniósł zmian w pozycjach poszczególnych operatorów. Koszulkę lidera po raz kolejny utrzymał T-Mobile, ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 45 Mb/s.

Kolejność miejsc pozostałych operatorów również nie zmieniła się w stosunku do 2020 r. Na drugim miejscu znalazł się Orange, wyprzedzając Play i Plusa.

W stosunku do 2020 r. największą poprawę parametrów łączy odnotowali Play i T-Mobile. Prędkość pobierania wzrosła u tych operatorów o 48%, prędkość wysyłania odpowiednio o 26% i 19%, a opóźnienia zostały zredukowane o 11-12%.


Najszybszy internet 5G ma Plus

W połowie 2020 r. odnotowano pierwsze testy 5G w Polsce, a w ub.r. w tej technologii wykonanych zostało ok. 44 tys. testów ze średnią prędkością pobierania na poziomie 99 Mb/s, co stanowi 1,5% wszystkich pomiarów w kategorii mobilnej.

Niekwestionowanym liderem za 2021 rok w kategorii 5G jest Plus, ze średnią prędkością pobierania 144,2 Mb/s, co daje wynik blisko czterokrotnie wyższy od średniej w kategorii mobilnej. Drugie miejsce zajął T-Mobile, z wynikiem 88,1 Mb/s, a podium zamyka Orange (75,8 Mb/s).

Pomimo tego, że sieci 5G i 4G u Orange, T-Mobile i Play korzystają z tych samych częstotliwości, użytkownicy sieci piątej generacji pobierali dane 1,8 razy szybciej (75,2 Mb/s) niż klienci LTE (42,2 Mb/s).

Co zdecydowało o przyspieszeniu internetu w Polsce w 2021 r.?

Autorzy raportu SpeedTest.pl wskazują kilka czynników wspierających przyspieszenie internetu w Polsce w 2021 r.: pandemia COVID-19 i przyspieszenie inwestycji, coraz większy udział łączy światłowodowych FTTH, migracja ofert klienckich do wyższych prędkości, popularyzacja standardu Wi-Fi 6, rozwój technologii 5G (w oczekiwaniu na aukcję częstotliwości) oraz wejście operatorów mobilnych na rynek internetu stacjonarnego. Trzy pierwsze miały w ocenie redakcji kluczowe znaczenie, a kolejne są sygnalizacją procesów, które w następnych latach zdynamizują rynek dostępu do internetu.

W 2020 r. branża telekomunikacyjna zmagała się z potężnym ruchem wywołanym restrykcjami "covidowymi", które wymusiły na uczniach, studentach i osobach pracujących zdalnie korzystanie z domowych łączy internetowych. W wielu miejscach Polski jakość transmisji danych okazała się niezadowalająca dla obsługi zdalnej nauki i pracy.

Trzecia, wiosenna fala z 2021 r., nie miała już dużego wpływu na jakość łączy internetowych. Operatorzy – szczególnie mobilni – "zmotywowani" wpływem pierwszej fali COVID-19, w trakcie której odnotowano nagły wzrost ruchu o 30-40%, zrealizowali w 2020 r. wiele inwestycji poprawiających pojemność sieci. Dzięki m.in. refarmingowi pasma 2100 MHz, wzrostowi liczby instalacji Carrier Aggregation czy też kontynuacji rolloutu 5G, średnie prędkości od 2020 r. rosły bardziej dynamicznie niż w poprzednich latach. W mniejszym stopniu wpływ pandemii dotyczył internetu domowego.

O tym, że inwestycje miały szeroki rozmach i objęły większość powierzchni Polski świadczy prezentowana na poniższych mapach zmiana średnich wyników pobierania dla operatorów mobilnych za 2020 i 2021 rok.

Internet światłowodowy FTTH wyróżnia się zarówno najwyższą średnią prędkością pobierania danych na poziomie 188 Mb/s w 2021 r. (ponad dwukrotnie wyższą od średniej prędkości internetu domowego), jak i zdecydowanie najniższym pingiem na poziomie 10 ms (dwukrotnie niższym od średniej dla internetu domowego).

Wraz ze zwiększaniem liczby użytkowników rośnie również pokrycie powierzchniowe. Według danych SpeedTest.pl liczba gmin, w których odnotowano testy FTTH w 2021 r., wzrosła w porównaniu z 2020 r. o blisko 35%. Poniższa mapa przedstawia obecność testów w technologii FTTH w 2020 i 2021 r.

"Tak dynamiczna zmiana pokryciowa wskazuje, że poza inwestycjami operatorów, coraz więcej przyłączeń dokonywanych jest w ramach POPC, choć w tym przypadku odsetek łączy używanych w stosunku do wybudowanych jest jeszcze wciąż niski i wymaga zachęt ze strony operatorów, a być może i państwa. Dynamika wzrostu dostępności sieci FTTH może jeszcze wzrosnąć dzięki decyzji UKE z początku 2021 r., która określiła zasady i warunki korzystania ze słupów energetycznych przy budowie infrastruktury telekomunikacyjnej. Dzięki temu budowa nowych sieci światłowodowych będzie zarówno tańsza, jak i szybsza." - twierdzą autorzy raportu.

Migracja ofert klienckich do wyższych prędkości to fundamentalny proces, który równolegle z rozwojem technologicznym "pcha polski internet do góry". Co roku kończy się znaczny procent umów na dostęp do internetu, zawieranych zwykle na 2 lata. Jest to okazja do przedłużenia kontraktów na kolejny okres, zazwyczaj z nowym routerem i wyższą opcją prędkości. Bardzo często operatorzy kuszą klientów szybszym internetem w takiej samej (a czasami nawet i niższej) cenie, licząc na ich większe zadowolenie i lojalność. To klasyczna metoda ochrony własnej bazy klienckiej przed migracją do konkurencji.

Kluczową dźwignią do poprawy jakości internetu poza siecią dostępową, jest nowoczesność dostarczanego routera, gdyż zdecydowana większość użytkowników korzysta z internetu w domu poprzez Wi-Fi. A różnice między standardami Wi-Fi są ogromne – najbardziej popularne Wi-Fi 2,4 GHz (ponad 65% testów) daje średnią prędkość pobierania w internecie domowym na poziomie 23 Mb/s, a w dostępach FTTH – ledwie 37 Mb/s, gdy tymczasem Wi-Fi 6 zapewnia odpowiednio 366 i 512 Mb/s, czyli nawet 15 razy szybciej. W chwili obecnej w Polsce odsetek testów wykonanych przez użytkowników tego standardu jest jeszcze bardzo niski i wynosi mniej niż 1%, a liderem w oferowaniu sprzętu z Wi-Fi 6 jest Orange.

Poniższa mapa przedstawia rozmieszczenie testów w technologii Wi-Fi 6 w Polsce.

Technologia 5G, z powodu odwołania aukcji, w sieciach trzech operatorów została uruchomiona na częstotliwościach wykorzystywanych do transmisji 4G LTE. Niestety, są to pasma mocno już obciążone obecnym ruchem. Plus jako jedyny uruchomił sieć piątej generacji na paśmie dedykowanym, dzięki czemu 5G tego operatora ma istotnie lepsze osiągi od pozostałej trójki.

Poniższa mapa przedstawia rozmieszczenie testów w technologii 5G w Polsce.

Rok 2021 to także znaczące wejście operatorów mobilnych w rynek internetu "kablowego". Play i T-Mobile w ostatnim czasie mocno zintensyfikowały działania sprzedażowe. Obecność na tym rynku dodatkowych 3 silnych marek (poza Orange, który od dawna jest liderem na rynku stacjonarnego dostępu do internetu) powinna jeszcze bardziej przyspieszyć migracje klientów lokalnych sieci WLAN oraz mobilnych do sieci kablowych. Kierunek, w którym zmierza rynek, został wytyczony przez przejęcie UPC przez Play.

Dane źródłowe SpeedTest.pl za rok 2021 pochodzą z platformy SpeedTest.pl składającej się z aplikacji webowej dla przeglądarek oraz aplikacji dla systemów Android, iOS i Windows.
Podczas tworzenia rankingu, nazwę operatora określano na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregowano surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniano nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.

Dołącz do dyskusji: Polska z szybszym internetem w 2021 r. Inea i T-Mobile na czele

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LQT
Nie pokrywa się z rzeczywistością :)

mamy 2022 uważam że jest gorzej niż było z przed 5 lat: )

jeżeli chodzi o szybkość, stabilność zasięg w tych samych firmach, więcej forsy, lepsza umowa na papierku

w praktyce gorsza sieć sprawdziłem też więcej firm.. w okolicy żadna nie świadczy usług które świadczyła firma która się stoczyła już na poziomie tego co było.

dodam nowe anteny w regionie lepszy sprzęt więcej płacę za sieć.
umowy na papierku szybsze transfery.. ale w praktyce gorzej jest niż z przed 10 lat.

pisze serio.. kilkudziesięcio tysięczna gmina...niedaleko od Centrum miasta , nie miasteczka.. także nie wypisujcie głupot :)


mamy sieć gorszą od Rosjan problem polega na tym że ja mogę to udowodnić bez ściem :)

słaby artykuł zweryfikujcie dane.

0 0
odpowiedź
User
LQT
Nie pokrywa się z rzeczywistością

mamy 2022 uważam że jest gorzej niż było z przed 5 lat: )

jeżeli chodzi o szybkość, stabilność zasięg w tych samych firmach, więcej forsy, lepsza umowa na papierku

w praktyce gorsza sieć sprawdziłem też więcej firm.. w okolicy żadna nie świadczy usług które świadczyła firma która się stoczyła już na poziomie tego co było.

dodam nowe anteny w regionie lepszy sprzęt więcej płacę za sieć.
umowy na papierku szybsze transfery.. ale w praktyce gorzej jest niż z przed 10 lat.

pisze serio.. kilkudziesięcio tysięczna gmina...niedaleko od Centrum miasta , nie miasteczka.. także nie wypisujcie głupot


mamy sieć gorszą od Rosjan problem polega na tym że ja mogę to udowodnić bez ściem

słaby artykuł zweryfikujcie dane.PS NIE PISZĘ O TMOBILE..SPRAWDZIŁEM WSZYSTKIE SIECI MOBILNE I LOKALNE!:)

mobilne wszystkie, lokalne nie wszystkie świadczyły usługi w regionie który zamieszkuje.
0 0
odpowiedź