SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bodnar krytykuje odrzucenie spotu „Polska to chory kraj” przez TVP. „To ograniczenie wolności słowa”

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poprosił prezesa TVP Jacka Kurskiego o wyjaśnienia w sprawie odmowy emisji spotu „Polska to chory kraj” z kampanii na temat sytuacji w służbie zdrowia. - Należy to uznać za ograniczenie rozpowszechniania informacji, przysługującej obywatelom - uważa RPO.

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, fot. materiały prasowe Article

Pod koniec września br. Okręgowa Izba Lekarska poinformowała na Twitterze, że telewizja publiczna odmówiła emisji spotu „Polska to chory kraj”. „Spot nie wpisuje się w charakter treści emitowanych w programach telewizji publicznej i jest niezgodny z linią programową TVP S.A., co w świetle Zasad Sprzedaży może być podstawą do odmowy emisji reklamy” - zacytowano fragment uzasadnienia tej decyzji otrzymanego od nadawcy.

Kampania obejmowała plakaty opisujące negatywne z punktu widzenia pacjentów zjawiska z służbie zdrowia oraz spot metaforycznie pokazujący walkę polityków wokół tej tematyki jako partię szachów. Celem akcji było zachęcenie pacjentów i lekarzy do solidarnej walki o lepszy publiczny system ochrony zdrowia oraz polityków do ponadpartyjnej zgody w tej kwestii.

RPO: linia programowa nie może być niezgodna z misją mediów publicznych

Sprawą odmowy emisji tego spotu w kanałach TVP zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Poprosił o pisemne wyjaśnienia prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego.

- Jednym z zadań mediów publicznych jest „umożliwienie obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej”. Kampania Okręgowej Izby Lekarskiej może wypełniać ustawowe zadania programów i innych usług publicznej radiofonii i telewizji w ramach jej misji publicznej - pisze Adam Bodnar do szefa TVP. Rzecznik przekonuje, że odrzucony post wpisuje się w wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej, sprzyja „swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli” oraz służy „kształtowaniu postaw prozdrowotnych”.

Adam Bodnar ocenia, że spot nie zawierał treści znieważających ani w żaden inny sposób nie naruszał porządku prawnego. - Linia programowa nie może być niezgodna z realizacją misji mediów publicznych. Wewnętrzne regulacje nie mogą również negatywnie wpływać na wykonywanie ustawowych zadań TVP. Dlatego zdaniem rzecznika linia programowa powinna zostać zdefiniowana w odpowiedniej regulacji wewnętrznej. W przeciwnym razie odmowa zamieszczenia reklamy może stanowić nieuzasadnioną odmowę wykonania usługi - argumentuje.

W piśmie do szefa Telewizji Polskiej rzecznik podkreśla, że odmowę emisji spotu należy uznać za „ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej obywatelom na podstawie art. 54 Konstytucji”. Działania TVP mogą także - zdaniem Bodnara - prowadzić do ograniczania praw do uzyskiwania rzetelnych informacji.

We wrześniu Biuro Reklamy Telewizji Polskiej odmówiło też emisji spotu z kampanii Wirtualnej Polski pod hasłem „#StopMowieNienawiści”, uzasadniając, że może on naruszać Ustawę o radiofonii i telewizji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bodnar krytykuje odrzucenie spotu „Polska to chory kraj” przez TVP. „To ograniczenie wolności słowa”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ein
czyż ten spot nie wzbudza złych emocji, wręcz nienawiści? Przykro mi, ale pan Bodnar chcąc uzdrowić kraj powinien zacząć od siebie i swojej rodziny. Zwłaszcza małoletniego syna, który może trafić do poprawczaka.
13 13
odpowiedź
User
Light
Ciekawe czym zajmie sie Bodnar po zakonczeniu kadencji rzecznika? Zostanie liderem opozycji anty pis?
10 11
odpowiedź
User
Ja
Należy zabrać finansowanie bodnarowi niech go utrzymuje putimo to bolszewia
6 10
odpowiedź
User
Ona
Jak mu się coś nie podoba to niech wypier....
4 10
odpowiedź
User
goscini
I bardzo słusznie, Bodnar jest bardzo potrzebny, bez niego będzie ciężko o naprawdę odważnego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak widać trolle pisowskie już się pojawiły nawet tutaj.
11 8
odpowiedź