SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP na promocji Polskiego Ładu zarobiła 1 mln zł, Polsat i TV Republika po kilkaset tys. zł

Telewizja Polska zarobiła na spotach promujących Polski Ład ponad 1,3 mln zł - wynika z informacji, jakie uzyskał poseł KO, Adam Szłapka. Polsat zarobił ponad 480 tys. zł, a TV Republika - niemal 250 tys. zł. Pieniędzmi na ten cel dysponował Bank Gospodarstwa Krajowego, a promocję przeprowadzano mimo tego, że Sejm nie przyjął jeszcze założeń programu.

Podczas prezentacji założeń Polskiego Ładu przemawiał Jarosław Kaczyński (screen: YouTube/TVP Info)Article

Polski Ład został ogłoszony przez obóz rządzący w maju br. Zakłada przeznaczenie 7 proc. PKB na służbę zdrowia w ciągu 6 lat, zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł, dodatek 12 tys. zł na drugie dziecko, emeryturę do 2500 zł bez podatku, zapewnienie przez państwo do 100 tys. zł wkładu własnego na kredyt mieszkaniowy, pozwolenie na budowę domów do 70 m kw na podstawie zgłoszenia, umorzenie kredytów mieszkaniowych do 150 tys. zł w zależności od liczby dzieci w rodzinie, inwestycje warte w ciągu 5-7 lat ok. 650 mld zł, zakończenie do 2030-2031 roku całej siatki dróg ekspresowych i autostrad, zrównanie dopłat dla rolników do średniej unijnej, inwestycje w obszarze klimatu i odbudowę Pałacu Saskiego.

TVP i Polsat zarobiły najwięcej na reklamach

Finansowaniem promocji rządowego programu zajął się Bank Gospodarstwa Krajowego, wchodzący w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Program promowano w mediach mimo tego, że założenia „Polskiego Ładu” nie zostały jeszcze przyjęte przez Sejm. O koszty tej promocji Polskiego Ładu spytał poseł Koalicji Obywatelskiej, Adam Szłapka. Z odpowiedzi, którą publikuje portal Onet.pl, wynika, że BGK zaplanował na promocję Polskiego Ładu kwotę 10 mln zł, z czego wydał 9,98 mln zł.

Najwięcej za promowanie programu otrzymała Telewizja Polska: dokładnie 1 031 473 zł. Telewizja Polsat zarobiła na tym 484 309 zł, a Telewizja Republika - 249 500 zł. Pieniądze na promocję skierowano także do tytułów prasowych i portali internetowych. Tygodnik „Sieci” otrzymał 172 tys. zł w ramach zapłaty za promocję, portal wPolityce.pl - 42 840 zł. Portal Niezależna.pl natomiast zainkasował 28 107 zł.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, rządowy program promowany był także w mediach społecznościowych, za co płaciła Kancelaria Premiera. - Posłowie opozycji Michał Szczerba i Dariusz Joński o koszty spytali ministra Łukasza Schreibera. Odpowiedział, że KPRM wydała na ten cel prawie 135 tys. zł - czytamy w dzienniku.

Polski Ład: koszty mogą być wyższe

Zdaniem ekspertów od marketingu politycznego, których w maju zapytaliśmy o prezentację Polskiego Ładu - to był dobry ruch rządu i „mocne uderzenie”. - Polski Ład buduje doskonałą ramę, media powtarzają ją od kilkudziesięciu godzin przez wszystkie przypadki i obywatel może odnieść wrażenie, że pojawia się coś, przeciw czemu nie można być na nie – komentował wówczas dla Wirtualnemedia.pl dr hab. Olgierd Annusewicz.

Jednak kilka dni temu Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska opublikował stanowisko, dotyczące propozycji zmian w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zawartych w Polskim Ładzie. Wynika z niego, że propozycje podatkowe będą dotkliwe dla branży internetowej, a zwiększone daniny wpłyną na „zaburzenie konkurencyjności i zahamowanie rozwoju polskich przedsiębiorców z tej branży”.

Rząd promuje także inne programy

Pod koniec sierpnia grupa posłów Koalicji Obywatelskiej wystąpiła do Kancelarii Premiera z pytaniem o koszty promowania innego programu – Funduszu Odbudowy. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że najwięcej na tych reklamach zarobiły Polsat i Telewizja Polska - po 1,53 mln zł. 999 tys. zł dostał TVN, a spoty na antenie RMF FM kosztowały 519 tys. zł. Spółka Time (Grupa ZPR Media) otrzymała w ramach umowy 519 tys. zł, zaś Polskie Radio - 500 tys. zł. Na liście są jeszcze Telewizja Trwam (249 tys. zł) i TV Republika (100 tys. zł).

Zaś na przełomie 2020 i 2021 roku przeprowadzono dwuetapową, płatną kampanię promująca szczepienia na Covid-19. Na emisji reklam Grupa RMF zarobiła wówczas 3 mln zł, a Telewizja Polska - ponad 2,4 mln zł - wynikało z dokumentów opublikowanych w lipcu przez Watchdog Polska.

Dołącz do dyskusji: TVP na promocji Polskiego Ładu zarobiła 1 mln zł, Polsat i TV Republika po kilkaset tys. zł

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adam
A TVN? Pominęliście TVN.
odpowiedź
User
Gość
Gawryluk pewnie zgarnie premię
odpowiedź
User
FabrykaKlakierow
RMF i Polsat w jednym worku - soft TVPiS. Dlatego sypneli im PLN-ów
odpowiedź