SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio z dofinansowaniem rządowym. „Kwota objęta klauzulą tajności”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podpisało umowę z Polskim Radiem na dofinansowanie produkcji programów dla zagranicznych odbiorców. Resort nie chce jednak zdradzać wysokości wsparcia, ponieważ jest ono „objęte klauzulą tajności”.

Pisaliśmy o tym, że publiczna telewizja pracuje nad uruchomieniem TVP Wilno we współpracy z polskim rządem, niedawno podpisano porozumienie w tej sprawie pomiędzy nadawcą a MSZ. Spółka nie chciała zdradzać kosztów stworzenia kanału, jednak z naszych informacji wynikało, że Telewizja Polska dostanie w tym roku z rezerwy celowej z budżetu państwa 8 milionów złotych na tę inwestycję. Wiadomo, że oficjalnie wystartuje w maju.

Z kolei we wtorek Polskie Radio podpisało umowę z MSZ na dofinansowanie Polskiego Radia dla Zagranicy.

Jak podała PAP, prezes spółki Andrzej Rogoyski miał powiedzieć, że „Polskie Radio jest też - nie bójmy się tego słowa - swego rodzaju narzędziem dla rządu polskiego, dla Polski jako istotnego elementu UE, do przekazu właściwych, prawdziwych informacji o naszych sukcesach".

Przede wszystkim ma chodzić o poinformowanie mieszkańców UE, ale i całego świata, co ważnego dzieje się w Polsce.

Kwota dofinansowania MSZ jest objęta klauzulą tajności. Szef Polskiego Radia nie chciał zdradzić, jaka była jej wysokość, ale ma ona "odpowiadać potrzebom rozwojowym Polskiego Radia dla Zagranicy".

Spółka ma postawić na inwestycje przede wszystkim w media społecznościowe, ponieważ według prezesa PR  ma to być jeszcze "sfera, która wymaga jeszcze dopracowania".

„Ważny kanał komunikacyjny”

Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił, że Polskie Radio dla Zagranicy to „ważny kanał komunikacyjny z punktu widzenia celów, które przyświecają polskiej dyplomacji”.

Według niego ważne jest pokazanie za granicą, jak rozwija się nasz kraj, polska gospodarka oraz kultura.

Dodał, że ma nadzieję na rozwój Polskiego Radia dla Zagranicy i że będzie się rozwijać w kierunku "dyplomacji cyfrowej"  oraz będzie docierać do społeczeństwa „nowoczesnymi metodami, czyli przez media społecznościowe”.

Umowa dotyczy współpracy i wsparcia finansowego w zakresie tworzenia programów dla odbiorców za granicą. Polskie Radio dla Zagranicy przygotowuje materiały i emituje programy w językach: angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i polskim.

W ub.r. wpływy Polskiego Radia z abonamentu rtv wzrosły o 20,3 proc. do 186,3 mln zł, a z reklam i sponsoringu - o 12,1 proc. do 67,77 mln zł. Dodatkowo publiczny nadawca dostał 46,5 mln zł rekompensaty abonamentowej z budżetu państwa. Szacunkowo osiągnął 18,5 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio z dofinansowaniem rządowym. „Kwota objęta klauzulą tajności”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
janek
A kiedy nowy prezes dla radia kraków? Czy frakcja KIK zawarła już porozumienie z frakcją smoleńską? Bo Solidarność kogo poparła to raczej wiadomo...
odpowiedź
User
Paweł
Jak tak ich PIS finansuje że wszystkich stron to po co obywatel ma płacić ten gówniany abonament RTV za nie oszukujmy się kiepskiej jakości programowej radio?
odpowiedź
User
Jurek
Im gorszy produkt, tym więcej kasy z budżetu państwa... Tymczasem chyba nawet sami twórcy nie słuchają tego radia, bo w ramówce są parominutowe DZIURY! Słyszałem je i w Trójce, i w PR1! To trochę jakby telewizja włączyła ekran kontrolny na parę minut.

Ostatni przykład, który udało mi się zanotować, bo później odpuściłem słuchanie tej katastrofy: 1 kwietnia 2019, godzina od 22:58 do 23. Przerwa trwała mniej więcej półtorej minuty.
odpowiedź