SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poprawiły się tendencje na rynku pracy

Najnowsze badania Narodowego Banku Polskiego (NBP) wskazują, że w IV kwartale 2011 r. wskazują na nieco wyższą dynamikę liczby pracujących po obniżeniu się w w II i III kwartale, zarówno w gospodarce, jak i w sektorze przedsiębiorstw, podał bank centralny w raporcie.

Z opracowania Instytutu Ekonomicznego NBP wynika, że do pozytywnej zmiany przyczyniła się wyższa dynamika zatrudnienia w sektorze przemysłowym.

"Analiza przepływów na rynku pracy wskazuje jednak, że wyższa dynamika pracujących była głównie rezultatem rzadszej utraty pracy, a w mniejszym stopniu generowania nowych miejsc pracy. Pomimo nieco szybszego wzrostu zatrudnienia ogółem odnotowano dalszy wzrost stopy bezrobocia, co wiązało się z aktywizacją osób do tej pory nieobecnych na rynku pracy" - czytamy w raporcie NBP.

Dane BAEL za IV kw. 2011 wskazują na wyhamowanie negatywnych tendencji obserwowanych w zatrudnieniu w trakcie dwóch poprzednich kwartałów, przy utrzymaniu relatywnie słabego popytu na pracę. Do powstrzymania wcześniejszych spadków przyczyniła się wyższa dynamika zatrudnienia w sektorze przemysłowym, w tym w budownictwie.

"Od roku systematycznie rośnie liczba osób zatrudnionych na czas nieokreślony. Po raz pierwszy od trzech kwartałów wyraźnie zwiększyło się również znaczenie samozatrudnienia" - czytamy dalej.

NBP zauwazył także, że w IV kw. 2011 wzrastał nieznacznie współczynnik aktywności zawodowej. Wzrost liczby osób aktywnych zawodowo przyczynił się do podniesienia się stopy bezrobocia, ponieważ tempo to przewyższyło wzrost liczby osób pracujących.

"W IV kw. 2011 r. wzrost współczynnika aktywności zawodowej dotyczył wszystkich grup wieku poza najmłodszą. Największy wzrost odnotowano ponownie wśród osób w wieku 45-59/64 lata, co można wiązać z ograniczeniami w odpływie na wcześniejsze emerytury i renty. W konsekwencji wzrosła także aktywność zawodowa w całej populacji. Nieznacznie obniżyła się w ujęciu rocznym przeciętna liczba przepracowanych godzin"- zauważają analitycy.

Dynamika wynagrodzeń w ujęciu rocznym w całej gospodarce zmniejszyła się w IV kw. 2011, co przy nieznacznym spadku wydajności pracy pociągnęłoza sobą spadek dynamiki ULC.

"Dynamika wynagrodzeń w gospodarce była niższa niż przed kwartałem i wyniosła 4,3% r/r wobec 6,6% r/r w III kw 2011. (...) Dużo wyższy od oczekiwań wzrost wynagrodzeń w SP w styczniu może wskazywać na hipotezę o przesunięciu części wynagrodzeń z grudnia 2011 na styczeń 2012. Dodatkowym czynnikiem mogła również być niska dynamika w najmniejszych firmach związana z efektem wysokiej bazy" - podsumowali eksperci NBP.

Dołącz do dyskusji: Poprawiły się tendencje na rynku pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl