SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Kapela z „Krytyki Politycznej” krytykowany za wpis, że „to cud, że się pali” katedra Notre Dame

Jan Kapela, publicysta „Krytyki Politycznej” i członek redakcji jej wydawnictwa, z aprobatą skomentował pożar katedry Notre Dame. - Zupełnie bezinteresownie lubię patrzeć jak płoną symbole cywilizacji, która prowadzi nas wprost do zagłady - stwierdził. Za to zdaniem Tomasza Terlikowskiego i Rafała Ziemkiewicza pożar można uznać za symbol laicyzacji Europy.

Jan KapelaArticle

- Moja dziewczyna powiedziała, że nie była w środku, bo za drogo i ja też nie byłem, ale przypomniał mi się za to wiersz Michała Kaczyńskiego pt. Warszawa płonie, a konkretnie wers: „nie gaście gówna, cud, że się pali” xD - napisał Jan Kapela na Facebooku o pożarze katedry Notre Dame.

Większość komentujących to internatów skrytykowała ten wpis. - Ło jezu. wiadomo, że tragedia i zabytek, ale dajcie się człowiekowi nacieszyć. w końcu to naprawdę cud, że się pali. i wcale się nie cieszę, bo nie lubię KK (Kościoła katolickiego - przyp.), tylko zupełnie bezinteresownie lubię patrzeć jak płoną symbole cywilizacji, która prowadzi nas wprost do zagłady. przepraszam - odpowiedział Kapela.

- W czasie rewolucji francuskiej katedra została splądrowana, co się zmieniło od tamtego czasu, że dziś lewica ma klękać przed tą świętością? - spytał publicysta.

 

Komentarze Kapeli skrytykowało wielu internautów, ta także dziennikarze z mediów uważanych za liberalne. - Trudno odnaleźć się w polskim piekiełku. Z prawej strony galopująca ciemnota i uwiąd rozumu, z lewej od Jasia (Jana?) Kapeli infantylne kpiny z symbolu wieków. Dla Paryża, świata, kultury Notre Dame była i pozostanie znakiem ludzkiego dziedzictwa. Bez tej przeszłości nie ma nas - stwierdził we wtorek na Twitterze Przemysław Szubartowicz z Wiadomo.co.

- A tu proszę - przykład cymbała grzmiącego po lewej stronie. Pan Jaś - napisała Dominika Długosz z Newsweek.pl. - Dziewczyna tego cymbała nawet nie próbowała tam wejść. Bo jak by próbowała to by wiedziała, że nie płaci się za wejście do Katedry a tylko na dzwonnicę - zwrócił uwagę Jacek Czarnecki z Radia ZET.

Terlikowski, Koziński i Ogórek o symbolice

Niektórzy publicyści w pożarze katedry Notre Dame widzą symbol słabnącej pozycji religii chrześcijańskiej i laicyzacji społeczeństw zachodniej Europy. - Pali się katedra Notre Dame, właśnie runęła iglica. Płonie symbol chrześcijaństwa, który przetrwał wieki. Symbolicznie straszne. Pod posadzką korona cierniowa Chrystusa. Za 4 dni Wielki Piątek. Woda już na pewno zalała skarbiec, gdzie spoczywa relikwia. Za to za rok w okolicy na pewno przybędzie nowy meczet. Siedzę przed tv zdruzgotana - stwierdziła Magdalena Ogórek z TVP Info.

Agaton Koziński z „Polski The Times” ocenił, że pożar jest dla Europy podobnym wstrząsem jak dla USA atak na World Trade Center w 2001 roku. Skrytykowali to niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. - Pana porównanie wydaje mi się kompletnie nieuzasadnione, a może mniej uważnych czytelników wprowadzać w błąd ws. przyczyn pożaru. I piszę to, choć oczywiście zgadzam się z argumentem dot. koszmarnej skali tej okropnej tragedii - stwierdził Jakub Krupa, korespondent PAP w Wielkiej Brytanii. - 9/11 jest symbolem na wielu poziomach - terroryzm to był tylko jeden z jej wymiarów (choć bardzo ważny). W kategoriach symbolicznych dramat absolutnie porównywalny Nic nie pisałem o przyczynach pożaru. I wydaje mi się, że pisze o tym tak wiele osób, że trudno o błąd - odpowiedział Koziński.

- Ta tragedia ma wymiar metafizyczny. Nie wierzę, by francuskie państwo w obecnym stanie mogło zagwarantować uczciwe śledztwo co do przyczyn pożaru. Zamykam się - skomentował Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”. - Myślałem wczoraj o zniszczeniu Świątyni Jerozolimskiej. Dla współczesnych niepojęta tragedia, potrzebna, by chrześcijaństwo przestało być żydowską sektą i ogarnęło imperium. I o upadku Cesarstwa, przerażającym dla jego mieszkańców, równie potrzebnym, by wyszło poza jego granice - dodał we wtorek rano.

- Znaki są do tego, żeby je odczytywać. Płonie katedra Notre Dame w Paryżu. Płonie Kościół, płonie Europa. Czas zmierzchu. Jeśli się nie nawrócimy spłoniemy wszyscy - stwierdził Tomasz Terlikowski, współpracujący m.in. z „Do Rzeczy” i „Rzeczpospolitą”.

- Myślenie religijne jest symboliczne. Wydarzenia pozwalają odkryć, co Bóg do nas mówi. Nie oznacza to, że uznajemy, że nie mają one empirycznych przyczyn, a jedynie, że to Bóg jest Panem historii, wydarzeń, i że jeśli On coś dopuszcza to robi to po coś. Jeśli ktoś myśli, że płonąca katedra to symbol ICH problemów to jest w błędzie. Europa jest religijną całością, ich problemy są naszymi problemami. Katedra Notre Dame w Paryżu to dziedzictwo Europy. Znaki są zaś do zastosowania we własnym życiu, a nie w życiu innych - zaznaczył Terlikowski w kolejnych wpisach.

Na Twitterze część dziennikarzy krytycznie oceniła niektóre z tych wpisów, zwłaszcza stwierdzenie Terlikowskiego, że „jeśli się nie nawrócimy spłoniemy wszyscy”. - Czy ktoś ze zwolenników tezy, że katedrę spaliła Laicyzacja wyjaśnił, dlaczego Laicyzacja nie zrobiła tego w czasie rewolucji francuskiej, kiedy Notre Dame zamieniono na Świątynię Rozumu, gdzie posługę pełniły dość swobodnie ubrane kobiety? - spytał Tomasz Skory z RMF FM.

- Płonąca katedra Notre Dame oświetliła smutną prawdę, że chrześcijaństwo w Polsce nadal ma płytkie korzenie a pogaństwo zdobywa nowych akolitów wśród prawych i sprawiedliwych inaczej - napisał Adam buła z „Polski The Times”.

Paru publicystów zwróciło uwagę, że polscy dziennikarze spierają się nawet o interpretację takiego wydarzenia jak pożar zabytkowej świątyni.

- W Polsce umiemy się już nawet śmiertelnie posprzeczać o metafizykę pożaru katedry we Francji. Czy oznacza kres chrześcijaństwa nad Sekwaną, czy stanowi upadek symbolu opresji nad Żydami, a może karę za pedofilię? Z tak rozegranym emocjonalnie społeczeństwem można zrobić wszystko - skomentował Marcin Makowski z „Do Rzeczy”.

Dołącz do dyskusji: Jan Kapela z „Krytyki Politycznej” krytykowany za wpis, że „to cud, że się pali” katedra Notre Dame

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
A to jest ktoś?
odpowiedź
User
lk
Głupi Jaś
odpowiedź
User
autorytetyPO
A to jest ktoś?
to autor "Tu byłem. Tu ćpałem. Tu piłem. Przewodnik po warszawskich klubach" dostępny w sieci EMPiK.Autorytet Unijny.
odpowiedź