SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracodawcy dają podwyżki, aby utrzymać pracowników

We wrześniu br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 6224,9 tysięcy osób i było wyższe niż rok wcześniej o 3,2% , natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto  wyniosło 4771,86 zł i było  wyższe od tego wypłacanego rok wcześniej o 6,7%. - podał GUS.

fot. Shutterstock.comArticle

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

Dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń wskazują na dobrą kondycję rynku pracy i wzmacnianie pozycji pracowników.

Warto zauważyć, że w porównaniu do sierpnia – liczba zatrudnionych spadła, choć bardzo niewiele.  Rok wcześniej, w porównywanym okresie miedzy sierpniem a wrześniem liczba zatrudnionych wzrosła. Na tą niewielką zmianę należy patrzeć uważnie, szczególnie w kontekście spadku dynamiki przyrostu liczby zatrudnionych. Może być ona jedną z pierwszych zapowiedzi zmian na rynku pracy polegających stabilizacji liczby pracujących przy jednoczesnym zahamowaniu spadku liczby zarejestrowanych w urzędach pracy.

Wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej (pomiędzy wrześniem 2016 a wrześniem 2017 wynagrodzenia wzrosły o 6,0%). Oznacza to, że w sytuacji znaczących niedoborów pracowników, szczególnie posiadających potrzebne w przedsiębiorstwach kwalifikacje, pracodawcy nadal są gotowi podnosić wynagrodzenia, aby utrzymać dotychczasowych pracowników lub pozyskać nowych. Wzrost wynagrodzeń nie jest jednakowy we wszystkich branżach – od początku roku w największym stopniu płace wzrosły w sektorze górniczym i wydobywczym (9,3%), najmniej – w rolnictwie i przetwórstwie (0,3%). Z uwagi na inflację, należy liczyć się z obniżką realnej wartości wynagrodzenia i dalszą presją płacową w branżach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na pracę.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy dają podwyżki, aby utrzymać pracowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl