SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracodawcy wybierają absolwentów z doświadczeniem. Ciężko o pracę bez stażu i praktyki

Uczelnie coraz bardziej zacieśniają współpracę z pracodawcami. Mają świadomość tego, że rynek pracy oczekuje dziś absolwentów, którzy już na studiach zdobywali doświadczenie, np. odbyli praktyki w dużej firmie.  – Zatrudnianie młodych, ale już doświadczonych pracowników oznacza dla pracodawcy mniejsze koszty wdrożenia ich do zawodu – przekonuje Joanna Nowocień z firmy doradczej Capgemini Polska.

– Za granicą istnieje duża współpraca ze środowiska akademickiego. Uczelnie współpracują ze sobą, tworzą wspólne programy dla studentów, w ramach których często powstają prężnie działające na rynku przedsiębiorstwa – mówi Nowocień.

Podkreśla, że nasze uczelnie również dostrzegają korzyści ze współpracy z biznesem, dlatego zabiegają o jej zacieśnianie. Zdaniem Joanny Nowocień, polscy studenci są przedsiębiorczy i do realizacji swoich pomysłów potrzebują jedynie biznesowych mentorów.

 – Jeżeli mówimy o rynku polskim, na pewno sukcesem jest to, że coraz częściej i uczelnie, i biznes widzą korzyści ze współpracy. Korzyścią jest to, że od dwóch lat przedstawiciele pracodawców mogą zasiadać w radach programowych uczelni, mogą oficjalnie omawiać programy dydaktyczne pod kątem potrzeb rynku – mówi Nowocień.

Współpraca ze studentami nabiera tempa m.in. wśród firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Dzisiejsi studenci to nie tylko przyszli pracownicy, ale i pracodawcy. Uczelnie powinny się starać jak najlepiej przygotować ich także do tej roli.

 – Uczelnie powinny przede wszystkim nauczać samodzielnego myślenia, rozwijać chęć doskonalenia, rozwoju i uczyć przedsiębiorczości. Dopóki wszystkie strony będą o tym pamiętać, problem komercjalizacji będzie drugorzędny – twierdzi ekspertka.

Zdobyta na studiach praktyka znacząco ułatwia wdrażanie absolwenta do zawodu.

 – Dla każdego pracodawcy to oznacza mniejsze koszty wprowadzenia takiego pracownika do firmy, a dla pracownika to oczywiście mniejszy stres, większa satysfakcja z pracy – tłumaczy przedstawicielka firmy.

Z kolei dla uczelni współpraca z biznesem jest ważna również dlatego, że poprawia ich wizerunek.

 – Każda uczelnia jest zainteresowana tym, żeby jej absolwenci szybko znajdowali pracę i żeby kształtowali pozytywną opinię o uczelni, bo przecież pracodawcy patrzą na uczelnie przez pryzmat jej absolwentów – wyjaśnia Joanna Nowocień.

Dołącz do dyskusji: Pracodawcy wybierają absolwentów z doświadczeniem. Ciężko o pracę bez stażu i praktyki

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cukiersky
Niestety programy stażowe wyglądają najczęściej w dwojaki sposób - albo parzymy kawę, albo wykonujemy niewolniczą pracę 24/7. Pracodawca traktuje stażystów jako zło konieczne, które tylko niepotrzebnie zadaje pytania, albo darmową parę rąk do czarnej roboty. Z dwojga złego lepsza jest oczywiście ta druga opcja.

Szkoda tylko, że istnieje wciąż tak niewiele branży, w których pracodawca chciałby zainwestować w stażystę, chociaż niewielkie pieniądze. Dla studenta to ogromna motywacja i satysfakcja z zarobienia pieniędzy w swojej dziedzinie, a dla pracodawcy zwiększenie efektywności działań praktykanta.

Bez inwestycji praktyki dla najlepszych i najbardziej zaangażowanych studentów stają się bezcelowe. W końcu - czy się stoi, czy się leży, wpis do CV się należy.
odpowiedź
User
reti
sama wiem o co chodzi dokładnie.z pracą jest ciężko i mimo wielu miesięcy doświadczeń i pełnego cv mogłam sobie chodzić i szukać. po prostu nie ma ofert! udało mi się natomiast zacząć pracę w Welmax :) jest ciężko bo to początki ale nie ma co narzekać bo przecież one nigdy nie są łatwe. w każdym razie pozytywne wrażenie :)
odpowiedź