SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Trójki sprzeciwiają się zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego. „Wielka strata, bez podstaw merytorycznych”

Pracownicy i współpracownicy radiowej Trójki we wspólnym oświadczeniu wyrażają sprzeciw wobec zwolnienia z rozgłośni Jerzego Sosnowskiego. - Uważamy, że ta decyzja nie ma merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia - stwierdzają.

Jerzy SosnowskiArticle

Jerzy Sosnowski został zwolniony z Trójki w zeszłym tygodniu bez podania przyczyny. Ze stacją był związany od 2001 roku (z półtoraroczną przerwą w latach 2007-2009), prowadził programy o kulturze i wieczorne pasmo „Klub Trójki”.

Protest przeciw zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego w ubiegłym tygodniu wyraził zarząd Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów Trzeciego i Drugiego Polskiego Radia, którego przewodniczącym był Sosnowski.

We wtorek wspólnie oświadczenie w tej sprawie wystosowali pracownicy i współpracownicy Trójki. Zdecydowanie sprzeciwili się decyzji zarządu o zwolnieniu Sosnowskiego, uzasadniając, że „nie ma ona merytorycznych podstaw i oznacza wielką stratę nie tylko dla Programu Trzeciego, ale całego Polskiego Radia”.

- Jerzy Sosnowski to powszechnie szanowana postać świata kultury i mediów. Jest m.in. członkiem Rady Języka Polskiego, laureatem nagród literackich i dziennikarskich. Bez względu na sympatie polityczne czy światopoglądowe cieszy się on opinią otwartego na dialog erudyty dbającego o wysoką kulturę dyskusji i szanującego odmienność poglądów. Jerzy Sosnowski dla wielu z nas jest wzorem warsztatu i rzetelności dziennikarskiej, a jego audycje w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu Trójki jako marki i jako medium dla słuchaczy ciekawych świata, reprezentujących różne punkty widzenia na sprawy społeczne, polityczne oraz historyczne - komplementują dziennikarza autorzy oświadczenia.

- Uznajemy Program Trzeci za cenne dobro publiczne i uważamy, że zachowanie jego niezależności w sferze programowej jest warunkiem niezbędnym do właściwego funkcjonowania tej anteny. Wszelkie próby upolityczniania czy upartyjniania działalności Programu Trzeciego są nie do przyjęcia, ponieważ media publiczne nie należą do partii politycznych ani do nas, dziennikarzy, tylko do Polaków, którzy je utrzymują - stwierdzają pracownicy i współpracownicy Trójki. - Zgodnie z prawem, obowiązkiem dziennikarzy i kierownictwa Polskiego Radia jest realizowanie programów na najwyższym poziomie profesjonalnym i pozbawionych elementów propagandy politycznej. Podobne opinie wyrażają przedstawiciele środowisk różnych, często o skrajnie odmiennych poglądach politycznych - dodają.

Pod oświadczeniem podpisało się prawie 90 osób pracujących w Trójce: zarówno etatowi dziennikarze i inni pracownicy, jak też współpracownicy (Artur Andrus, Piotr Baron, Katarzyna Borowiecka, Dariusz Bugalski, Anna Burzyńska, Jan Chojnacki, Gabriela Darmetko, Grażyna Dobroń, Wojciech Dorosz, Paweł Drozd, Ewa Dudzińska, Arkadiusz Ekiert, Beniamin Filip, Michał Gąsiorowski, Bartosz Gil, Katarzyna Goleniewska, Tomasz Gorazdowski, Natalia Grzeszczyk, Krystian Hanke, Sylwia Héjj, Grzegorz Hoffmann, Michał Hoffmann, Filip Jaślar, Ryszard Jaźwiński, Tomasz Jeleński, Robert Kantereit, Magdalena Karczewska-Ścibińska, Łukasz Karusta, Katarzyna Kłosińska, Elżbieta Kocemba-Górka, Elżbieta Korczyńska-Jordan, Anna Krakowska, Zofia Kruszewska, Mariusz Krzemiński, Iwanka Kunewa, Damian Kwiek, Marcin Kydryński, Roma Leszczyńska, Ewa Lipowicz, Tomasz Ławnicki, Krzysztof Łoniewski, Marcin Łukawski, Adam Malecki, Małgorzata Maliborska-Prażmowska, Wojciech Mann, Barbara Marcinik, Michał J. Margański, Grażyna Mędrzycka, Beata Michniewicz, Joanna Mielewczyk-Gaweł, Radosław Mróz, Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek, Marek Niedźwiecki, Michał Nogaś, Anna Nowakowska, Agnieszka Obszańska, Michał Olszański, Wojciech Ossowski, Mariusz Owczarek, Jerzy Owsiak, Dariusz Pieróg, Marcin Pośpiech, Katarzyna Pruchnicka, Grzegorz Purchała, Anna Rokicińska, Dariusz Rosiak, Dariusz Rzontkowski, Adam Sobieraj, Paweł Sołtys, Małgorzata Spór, Agnieszka Stępień, Katarzyna Stoparczyk, Monika Sułkowska, Zofia Sylwin, Renata Szewczak, Agnieszka Szydłowska, Halina Wachowicz, Bartosz Waglewski, Wojciech Waglewski, Elżbieta Walendzik, Łukasz Walewski, Marcin Zaborski, Andrzej Zakrzewski, Anna Zaleśna-Sewera, Wojciech Zimiński, Ernest Zozuń).

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od grudnia 2015 roku do lutego 2016 roku udział Trójki w rynku radiowym wyniósł 8,4 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Trójki sprzeciwiają się zwolnieniu Jerzego Sosnowskiego. „Wielka strata, bez podstaw merytorycznych”

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
maciej tomaszewski
a kogo to z pisich fraglesów interesuje - ważne, że nawsadzali swoje bełkocące głowy polityczniackie, ani to na muzyce się nie zna, ani na kinie, książki to tylko Cenckiewicz, beletrystyka Szumlińskiego i takie tam... czwórka wykolegowana, na to miejsce jeszcze więcej pierdzących głów... radiowe wolackie beblania
odpowiedź
User
Ela z Bielan
Wiadomo... Gacek, Metz, Stelmach, Strzyczkowski.
odpowiedź
User
Dobra_zmiana
Teraz protestujecie? A ilu z Was z Komorowskim stroiło orła w białą czekoladę, żenada! Macie posady po 30-lat, jak się nie podoba to na znak protestu możecie odejść! Dajcie zatem nowym ludziom mieć takie możliwości pracy,jakie Wy macie przez tyle lat!!!!! TV Republika ma 2 tys. zgłoszeń na zaledwie kilka miejsc pracy, Was jest 90 osób, jak sami widzicie bólu nie będzie!
odpowiedź