SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Onet i "Gazeta Wyborcza" ze 160 pozwami od podmiotów państwowych. Węglarczyk: władza jest w stanie zamknąć usta mediom

Instytucje i firmy państwowe oraz politycy obozu rządzącego przez ostatnie pięć lat wytoczyli prawie 100 procesów mediom wydawanym przez Ringier Axel Springer Polska oraz 60 "Gazecie Wyborczej". - Nie ma władzy, która nie poradzi sobie z mediami, każda jest w stanie zamknąć im usta - komentuje Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

Bartosz Węglarczyk, fot. tvnArticle

We wtorek sejmowa komisja kultury i środków przekazu prezentowano informacje na temat dziennikarzy, którym Ringier Axel Springer Polska wytoczył procesy. Jednym z nich jest szef portalu TVP.Info, Samuel Pereira.

Onet: chodzi o efekt SLAPP

Tego samego dnia Onet zamieścił tekst podsumowujący pozwy i prywatne akty oskarżenia, które wobec RASP skierowały państwowe instytucje (m.in. ministerstwa), firmy oraz politycy obozu rządzącego. W ciągu ostatnich pięciu lat wysłano niemal 100 takich pozwów, głównie przeciw dziennikarzom Onetu, „Newsweeka” i „Faktu”.

- W sumie od 2016 r. otrzymaliśmy 79 pozwów cywilnych i 17 karnych. Dziś wciąż toczy się przeciwko nam 37 spraw. Aż osiem postępowań zostało wszczętych z art. 212 Kodeksu karnego (mówiącego o "zniesławieniu"), za który grozi kara pozbawienia wolności - podano w tekście.

Zdaniem Onetu chodzi o wywołanie efektu mrożącego. - Zachowanie takie znane jest od angielskiego skrótu jako SLAPP (ang. Strategic Lawsuits Against Public Participation, czyli strategiczne pozwy przeciwko udziałowi w życiu publicznym). Międzynarodowa firma audytorska EY pisze o SLAPP tak: „Ataki typu SLAPP służą odcinaniu opinii publicznej od istotnych informacji. Przez zasypywanie pozwami dziennikarze, sygnaliści czy osoby aktywne społecznie są zniechęcane do ujawniania informacji”.

Węglarczyk: władza poradzi sobie z mediami

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, podkreśla: każda władza jest w stanie zamknąć usta mediom.

-  Wszystko zależy tylko od tego, jak daleko zechce się posunąć, jak bardzo zdecyduje się być opresyjna. Media nigdy nie wygrają z władzą, podkreślam: nigdy. Na dłuższą metę można to rozmaicie interpretować, ale na krótką metę władza zawsze jest w stanie zamknąć usta mediom - uważa Węglarczyk.

Zdaniem naszego rozmówcy, tak dużej firmie wydawniczej jak RASP pozwy raczej nie są w stanie na razie zagrozić. - Jednak im mniejsza firma medialna jest poddawana takim naciskom, tym jest groźniej, a firma gorzej radzi sobie z pozwami. Zresztą są też inne metody walki władzy z mediami. To na przykład - konsultowany teraz - podatek od mediów, ale także nie rozmawianie z nami. Rządzący wpadną jeszcze na kilka takich pomysłów i w efekcie są w stanie wykończyć każdą firmę medialną. Tak jak mówię: nie ma władzy, która nie poradzi sobie z mediami - analizuje naczelny Onetu.

„Gazeta Wyborcza”: wikłają nas w procesy, obciążając kosztami

Na nękanie procesami przez władzę uskarża się także „Gazeta Wyborcza”. W grudniu ub.r. wydawany przez Agorę dziennik podsumował, że aktualnie (w tamtym okresie) toczyło się 57 akcji prawnych względem redakcji i poszczególnych dziennikarzy ze strony osób i instytucji powiązanych z władzą polityczną. 

- To ogromne obciążenie dla naszych prawników, dziennikarzy, redaktorów, którzy muszą zajmować się tymi sprawami i stawać w sądzie. Chodzi o wikłanie niezależnych mediów w dziesiątki procesów, obarczanie ich kosztami wymiernymi finansowo i kosztami moralnymi, o wymuszanie na nich ponoszenia zbędnych nakładów pracy – podkreślił w tekście Piotr Stasiński, były zastępca redaktora naczelnego "GW".

We wtorek inny wicenaczelny dziennika Bartosz Wieliński poinformował, że redakcja otrzymała właśnie kolejny pozew od ministra Zbigniewa Ziobry i w sumie pozwów od ludzi „dobrej zmiany” jest teraz 60.- Zalewanie nas pozwami to część krucjaty przeciw wolnemu słowu i niezależnym od władzy mediom w Polsce. To działania podejmowane z premedytacją i na koszt podatnika, obliczone na wywołanie efektu mrożącego – mówił w grudniu portalowi Wirtualnemedia.pl Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej".

W lipcu 2020 roku redakcji „Gazety Wyborczej” przyznano z funduszu Europejskiego Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF) 15 tys. euro na wsparcie w procesach sądowych. Pieniądze przyznano w ramach mechanizmu Media Freedom Rapid Response uruchomionego w kwietniu ub.r. Podkreślono, że to największy jak dotąd grant w ramach tego programu i zaznaczono, że środki potrzebne są właśnie na sądowe walki z obozem rządzącym.

Średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” w styczniu br. wyniosła 62 006 egz. (spadek r/r o ponad 30 proc.).

Dołącz do dyskusji: Onet i "Gazeta Wyborcza" ze 160 pozwami od podmiotów państwowych. Węglarczyk: władza jest w stanie zamknąć usta mediom

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dzień dobry
Komentarze kasowane... W imię walki o wolność słowa oczywiście
odpowiedź
User
Po ile
Taki tekst na podparcie swojej sprawy mozna wykupić? Żeby tak źle nie wyglądała sprawa niszczenia pojedynczych dziennikarzy za felietony o gigantycznym koncernie
odpowiedź
User
Służby
próby zamiecenia pod dywan manipu. lacji. Pozwy macie bo dzień w dzień od kilku lat atakujecie z użyciem zmanipu. lowanych pseudo tekstów jak z karabinkiem.
odpowiedź