SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Press Club Polska apeluje o terminowe płacenie współpracownikom redakcji. „Wielu pieniądze skończą się w najbliższych dniach”

- Apelujemy do redakcji, wydawnictw, agencji prasowych i fotograficznych oraz wszystkich innych podmiotów, współpracujących z dziennikarzami i pracownikami mediów o terminowe wypłacanie należnych wynagrodzeń, także za materiały już przekazane, a jeszcze nieopublikowane - stwierdził Press Club Polska.

fot. Shutterstock.com Article

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek rano Press Club Polska zwrócił uwagę, że wielu dziennikarzy i innych osób w branży mediów współpracuje z redakcjami na podstawie umów cywilnoprawnych lub jako jednoosobowe działalności gospodarcze.

- Przytłaczająca większość tych osób odczuje, a nawet już odczuwa brak zleceń, a co za tym idzie - brak pieniędzy. Oni także mają rodziny, kredyty i inne zobowiązania, o bieżących wydatkach nie wspominając. Wielu pieniądze skończą się w najbliższych dniach - alarmuje organizacja. - Jednocześnie tajemnicą poliszynela jest dotychczasowe „swobodne” podejście części zobowiązanych do terminowego regulowania należności wobec takich osób - zaznacza.

- Apelujemy do redakcji, wydawnictw, agencji prasowych i fotograficznych oraz wszystkich innych podmiotów, współpracujących z dziennikarzami i pracownikami mediów o terminowe wypłacanie należnych wynagrodzeń, także za materiały już przekazane, a jeszcze nieopublikowane - ta praca została przecież już wykonana - podkreśla Press Club Polska.

Jednocześnie organizacja zachęca współpracowników mediów do zdecydowanych reakcji na nieterminowe płatności. - Nikt za Was tej sprawy nie załatwi. Możecie działać pojedynczo, ale możecie także podejmować działania np. w ramach grupy współpracowników jednego podmiotu - czytamy w oświadczeniu.

- Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy dotrzymują terminów płatności, nie tylko w tym trudnym czasie - zaznacza organizacja.

Tryb zdalny i specjalne programy o koronawirusie

W związku z epidemią wiele stacji telewizyjnych i radiowych, serwisów internetowych oraz tytułów prasowych wprowadziło specjalne programy i dodatki dotyczące koronawirusa. Jednocześnie wprowadzono rozwiązania mające ograniczać ryzyko zakażenia: pracę w dużym stopniu w systemie zdalnym i zmianowym, rezygnację z programów z publicznością i prowadzenie wywiadów przez telefon i wideokomunikatory.

W czwartek wykryto koronawirusa u pracownika Polskiego Radia 24, w związku z czym część osób zatrudnionych w firmie zostanie poddana kwarantannie.

W ostatnich tygodniach bardzo duże wzrosty odwiedzalności zanotowały serwisy informacyjno-publicystyczne i witryny o zdrowiu, a także telewizyjne kanały informacyjne. Problemy sprzedażowe zaczęło odczuwać wiele tytułów prasowych, w tym tygodniu „Wprost” i „Do Rzeczy” nie ukazały się w ogóle w wersji drukowanej.

Decyzję o zmianach dotyczących współpracowników ogłosił na razie jedynie dyrektor TVP Sport Marek Szkolnikowski. Zapowiedział, że wszyscy współpracownicy stacji niemający stałych umów dostaną specjalne kontrakty. - Jesteśmy jedną wielką rodziną, nikt nie zostanie bez środków do życia - zapewnił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Press Club Polska apeluje o terminowe płacenie współpracownikom redakcji. „Wielu pieniądze skończą się w najbliższych dniach”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jacek
Bez sensu
1 0
odpowiedź
User
Najek
Lepiej jechać na wycieczkę po kosztach ze znajomymi
3 0
odpowiedź
User
Myślący dziennikarz
A ten geniusz organizator wyjazdu do Hiszpanii kolesi dziennikarzy z dziećmi za pieniądze fajek to nie szef tego pressckubu który upomina się o pieniądze za kwarantanny hehe obłuda
2 0
odpowiedź
User
Myślący dziennikarz
A ... na ten wyjazd nie może się zgłosić każdy dziennikarz . Zaprasza kapituła czyli prawie władze pressclubu. A swoją drogą W jakiej redakcji pracuje ten organizator główny? Bo zdaje się organizatorem koronowczasów była firma P R. Co na to szefowie zdolnych podróżników?
2 0
odpowiedź