SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes NBP: Wzywam TVN, Radio Zet, TOK FM, RMF żeby przestały szkodzić Polakom

Spadek cen paliw nie ma wpływu na wysokość inflacji - powiedział w czwartek na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Dodał, że inflacja szybko spada. Naszym celem inflacyjnym jest 2,5 proc. - przypomniał.

Adam Glapiński, fot. NBPArticle

"Inflacja spada, gwałtownie, szybko spada. W ostatnich miesiącach spadła ponad połowę" - podkreślił prezes NBP.

Dodał, że "w ostatnich pięciu miesiącach - patrząc miesiąc do miesiąca - ceny spadły lekko". "W ostatnich sześciu miesiącach, pół roku - ceny mniej więcej się utrzymały na tym samym poziomie" - zauważył dodając, że jego zdaniem "inflacja od pół roku mniej więcej jest jednakowa".

W ocenie szefa banku centralnego, "zeszliśmy do inflacji umiarkowanej i idziemy szybko do inflacji pełzającej". "Miesiąc temu nastąpił radosny moment, kiedy przestaliśmy być w świecie wysokiej inflacji (...) Definicyjnie zeszliśmy z wysokiej inflacji. Już nie jesteśmy już w świecie rosnącej inflacji, jesteśmy w świecie inflacji umiarkowanej (...) Idziemy bardzo szybko do inflacji pełzającej, która w normalnych warunkach nie jest dostrzegana przez obywateli, jeśli nie dotyczy po prostu tylko żywności" - powiedział Glapiński.

Przypomniał, że cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc., plus/minus 1 pp. "Do tego dążymy" - zapewnił prezes.

W ocenie szefa NBP, spadek cen paliw nie ma wpływu na poziom inflacji. "Prosty rachunek pokazuje, że 0,0" - przekonywał.

"Wzywam TVN, Radio Zet, TOK FM, RMF, wszystkie media, które są w rękach kapitału zagranicznego, żeby przestały szkodzić Polakom, żeby dopuściły normalne, elementarne, proste, podstawowe informacje" - zaapelował Glapiński.

W ubiegły piątek, 29 września, Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji we wrześniu. Według urzędu inflacja spadła do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu, zaś w ujęciu miesiąc do miesiąca ceny spadły o 0,4 proc.

Prezes NBP: niższa presja kosztowa i popytowa działają w kierunku powrotu inflacji do celu

Niższa presja kosztowa i popytowa w kraju i za granicą oddziałują w kierunku powrotu inflacji do celu NBP, czyli 2,5 proc. – powiedział w czwartek na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

"W kierunku powrotu inflacji do celu, do tych 2,5 proc. oddziałują niższa presja kosztowa i popytowa w kraju i za granicą. Presja kosztowa radykalnie spadła. W sierpniu po raz pierwszy roczna dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu była ujemna" – stwierdził szef banku centralnego.

Dodał, że ceny produkcyjne w przemyśle spadają. Wskaźnik PPI obniżył się o 27 pkt. proc., a wśród przedsiębiorców panują nastroje, że trudno będzie uzyskiwać wyższe ceny. "Każdy patrzy jakby mógł z tych cen schodzić w dół" – wskazał.

Adam Glapiński powiedział, że w schodzeniu inflacji do celu sprzyja też spadek oczekiwań inflacyjnych i zawężenie presji popytowej.

Glapiński: marzeniem jest, żeby złoto w rezerwach NBP osiągnęło poziom 20 proc.

Dalej będziemy kupować złoto; marzeniem jest, żeby złoto w rezerwach NBP osiągnęło poziom 20 proc. – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

„Mamy ogromne zasoby złota, cały czas je kupujemy. W sierpniu dokonaliśmy bardzo dużych zakupów złota i mamy już ponad 10 proc. rezerw walutowych w złocie” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Zgodnie z danymi banku centralnego na koniec sierpnia wartość aktywów rezerwowych NBP w przeliczeniu na dolary wyniosła 182,24 mld dolarów, zaś wartość złota w rezerwach banku centralnego wyniosła ponad 19,65 mld dolarów. Na koniec lipca złoto w rezerwach NBP miało wartość prawie 18,83 mld dolarów.

„To czyni Polskę bardziej wiarygodnym krajem, lepszy standing mamy we wszystkich ratingach, jesteśmy poważnym bardzo partnerem i będziemy dalej to złoto kupować. Marzeniem jest, aby dojść do 20 proc.” – dodał prezes NBP.

Według banku centralnego od początku roku 2023 wartość złota w posiadaniu RPP wzrosła o ponad 6,3 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Prezes NBP: Wzywam TVN, Radio Zet, TOK FM, RMF żeby przestały szkodzić Polakom

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krasawica
Polityk mówiący mediom, co mają robić to skandal - bez względu na poglądy.
odpowiedź
User
Ponury Grabaz
Czyli mamy sluchac i ogladac tylko mediow publicznych,i zyc dalej w ciemnocie i zaklamaniu.
odpowiedź
User
510 ANT 75
Wzywam tzw prezesa NBP, aby zajął się tym do czego jest uprawniony (i zobowiązany) przez prawo, a nie uprawiał politykę stanowioną w strasznym budynku przy Nowogrodzkiej!
odpowiedź