SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes PIKE o podwyżkach Polsatu dla operatorów kablowych: Mogą mieć wpływ na cały rynek medialny

Telewizja Polsat zapowiedziała podwyżki dla operatorów kablowych, korzystających z ich oferty retransmisji kanałów. W tej sprawie zawiadomienie do UOKiK złożył już Mediakom, który podejrzewa "wykorzystanie pozycji monopolistycznej przez Polsat". Sprawa nie podoba się także KRRiT. Głos teraz zabiera prezes PIKE Jerzy Straszewski, który uważa, że "tak szeroki zakres zmian może mieć wpływ na cały rynek medialny".

fot. polsatArticle

Operatorzy kablowi na początku lipca br. otrzymali od Polsatu informację o zwiększeniu ceny za retransmisję kanałów. Stawki miałyby urosnąć ponad dwukrotnie, nadawca miał też m.in. zażądać włączenia 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego oraz zastrzec sobie prawo do zwiększania opłaty licencyjnej o 5 proc. co roku. Z kolei operatorzy, którzy mieliby dostać zgodę na reemisję bezpłatnych programów, musieliby podpisać umowę na minimum jeden płatny program.

Ostatecznie Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom (reprezentujący średnie i małe kablówki) złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji o "możliwości wykorzystania pozycji monopolistycznej przez Polsat”.

Sprawę na łamach Wirtualnemedia.pl komentował także przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Według niego "nikt nie zabrania właścicielowi ustalania wysokości stawek, ale chodzi o to, aby zasady były równe dla wszystkich”.
- Gdyby w ustawie o RTV były odpowiednie zapisy regulująca te kwestie, KRRiT miałaby narzędzia do badania i reagowania w takich przypadkach. To jest niezbędne dla skutecznego nadzoru w celu przeciwdziałania dyskryminacji rynkowej - zauważył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Zastrzegł, że „nie wie, jak jest w tym przypadku, ale przykłady nierównego traktowania operatorów kablowych są znane Krajowej Radzie i nie musi dodawać, że organ patrzy na nie z wielkim niepokojem”.

"Tak szeroki zakres zmian może mieć wpływ na cały rynek medialny"

Do sprawy pytany przez nas odniósł się również Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Według niego oferta Polsatu znacznie odbiega od dotychczasowych umów, jakie wiążą Polsat z  operatorami kablowymi i nie dotyczy tylko zmian cen. - Jej bardzo szeroki zakres zmian wymaga bardzo wnikliwej analizy i dlatego w mijającym tygodniu rozpoczęliśmy wewnętrzne konsultacje w Izbie, jak również z pozostałymi organizacjami samorządowymi działającymi na rynku telewizji kablowej. W przyszłym tygodniu wypracujemy wspólne stanowisko i zwrócimy się z nim do Polsatu - deklaruje Jerzy Straszewski.

Zwraca uwagę, że w tym roku obchodzony jest jubileusz trzydziestolecia działania telewizji kablowej w Polsce. - Wspólnie z małymi, średnimi i dużymi operatorami oraz nadawcami stworzyliśmy najbardziej konkurencyjny rynek telewizji płatnej w Europie, a może i na świecie. Osiągnęliśmy to sami - bez ingerencji państwa i regulatorów, wykorzystując jedynie zasady wolnego rynku i chcemy, aby tak pozostało - podkreśla prezes PIKE.

Dodaje, że "oferta Polsatu może zburzyć tę sytuację". - Musimy wspólnie: operatorzy i nadawcy zrobić wszystko, aby utrzymać obecny stan, bo powrót do normalności  będzie  już niemożliwy ze szkodą  dla naszych klientów, abonentów i nie tylko. Tak szeroki zakres zmian może mieć wpływ na cały rynek medialny - podsumowuje.

Pytani przez nas o opinię operatorzy kablowi albo nie odpowiedzieli na nasze pytania, albo brak odpowiedzi tłumaczyli sezonem urlopowym.

Jesienią podwyżka cen usług

W czerwcu br. Zygmunt Solorz, większościowy udziałowiec Cyfrowego Polsatu zapowiedział, że jesienią Grupa podwyższy ceny za swoje usługi. Tłumaczył tę decyzję faktem, że oprócz spadku wpływów wynikającego z konkurencji cenowej telekomy muszą radzić sobie z dodatkowymi regulacjami i rosnącymi kosztami, m.in. związanymi z podwyżkami cen energii. Zwrócił też uwagę, że w ostatnich latach usługi telekomunikacyjne taniały mimo inflacji w całej gospodarce, a zbliżająca się wielkimi krokami rewolucja 5G będzie wymagać od operatorów inwestycji w infrastrukturę, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla całego rynku.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca br. firma miała sprzedanych 16,97 mln jednostkowych usług (RGU), o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej, z czego 14,33 mln (3,9 proc. w górę w skali roku) to usługi w modelu abonamentowym. Cyfrowy Polsat jest właścicielem Telewizji Polsat, sieci telekomunikacyjnej Plus oraz platformy Cyfrowy Polsat.
 

Dołącz do dyskusji: Prezes PIKE o podwyżkach Polsatu dla operatorów kablowych: Mogą mieć wpływ na cały rynek medialny

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr Świadomy
Proszę mojego operatora kablówki (Vectra) o wyłączenie wszystkich kanałów związanych z Polsatem. Te programy nijak mnie nie ubogacają, a niektóre (jak np.wazeliniarskie dla władzy Wydarzenia i "publicystyka polityczna" by pani Dorotka tudzież "wielki redaktor" Witwicki) nawet wku denerwują. TVPiS na razie nie żąda wyższych opłat, to mi zwisa kalafiorem.
odpowiedź
User
AW
Solorzu idź natychmiast na emeryturę!!!
odpowiedź
User
pikkuś
Rozwiązanie jest tylko jedno - wszyscy operatorzy kablowi powinni już teraz WYPOWIEDZIEĆ UMOWY Z POLSATEM.Ale bezwględnie wszyscy .I wtedy Solorz będzie ZMUSZONY do przemyślenia sprawy podwyżek jeszcze raz. (czyt. wycofać się z nich)
odpowiedź