SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Polskiego Radia pisze list do prezydenta: zmiany w ustawie o mediach publicznych prowadzą do ich upartyjnienia

Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, sprzeciwia się w liście do prezydenta RP określaniu procedowanej nowelizacji ustawy medialnej jako „oddanie mediów publicznych Polakom”. - To tani slogan, uzasadnia wyłącznie potrzebę zmian personalnych. Wierzę, że nie pozwoli Pan, by Polskie Radio stało się obiektem partyjnych zakusów - pisze Siezieniewski.

Andrzej SiezieniewskiAndrzej Siezieniewski

Uchwalona wczoraj przez Prawo i Sprawiedliwość ustawa o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji  zakłada m.in. wygaszenie kadencji obecnych zarządów mediów publicznych z chwilą wejścia noweli w życie, a nowe władze wskaże minister skarbu Dawid Jackiewicz. Nowelizacja ma przygotować media publiczne do wielkiej reformy, zakładającej m.in. zmianę statusu spółek handlowych w instytucje kultury.

W związku z szybkim procedowaniem projektu ustawy prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apeluje o podjęcie działań. - Zwracam się do Pana w sytuacji dramatycznego poczucia niesprawiedliwego, a przez to mocno krzywdzącego polskie media publiczne, potraktowania ich przez inicjatorów zmian ustawowych, które w prostej linii prowadzą do upartyjnienia instytucji, służących dotąd całemu polskiemu społeczeństwu - podkreśla prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

Od dwóch kadencji Andrzej Siezieniewski pozostaje członkiem Zarządu Europejskiej Unii Nadawców. W liście do prezydenta podkreśla, że pod jego kierownictwem spółka była wielokrotnie chwalona przez EBU oraz uznana za jedną z najlepszych organizacji medialnych w Europie. - Spółka, którą kieruję, po wcześniejszych latach zapaści, kończy kolejny rok swojej działalności dodatnim wynikiem finansowym. Jest stabilnym pracodawcą, rozwija się i modernizuje, dotrzymując kroku postępowi technologicznemu. Co więcej, jest liderem zmian, wychodząc naprzeciw zadaniom zapisanym w dokumentach rangi ustawowej. Trudno więc zarzucić nam - całej załodze radiowej - że zbłądziliśmy, nie realizujemy publicznych powinności, źle służymy Polkom i Polakom - podkreśla Andrzej Siezieniewski.

- My - Radiowcy, wiemy na czym polega nasza publiczna rola, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka spoczywa na Polskim Radiu. Nie godzimy się więc z wypowiadanymi w tych dniach przez polityków opiniami, że „media publiczne należy przywrócić Polakom”. To tani i całkowicie nieprawdziwy slogan, mający uzasadnić potrzebę zmian - wyłącznie personalnych - zaznacza. - Polskie Radio, podkreślam to z naciskiem, służyło i służy całemu polskiemu społeczeństwu pozostając także miejscem otwartej debaty politycznej - dodaje.

Siezieniewski wzywa prezydenta Andrzeja Dudę do podjęcia działań, które ochronią Polskie Radio przed „marginalizacją”. - Wierzę, że jako osoba piastująca najwyższy urząd Rzeczypospolitej Polskiej, której na sercu leży dobro wszystkich Polaków, nie pozwoli Pan, by Polskie Radio stało się obiektem partyjnych zakusów. By pod płaszczykiem kłamliwych, dyktowanych złą wolą stwierdzeń, tych czy innych urzędników, dopuścić do marginalizacji jednej z najważniejszych instytucji demokratycznego państwa - apeluje prezes PR.

Ponadto Andrzej Siezieniewski wskazuje, że Polskim Radiem kieruje od 2011 roku - w czerwcu br. został ponownie wybrany na prezesa zarządu PR, a wcześniej był prezesem w latach 1998-2006. Jak podkreśla, przez ten czas publiczne radio rzetelnie wywiązuje się ze swoich publicznych obowiązków, pozostając instytucją najwyższego zaufania społecznego. - Nasza działalność w całości mieści się w pojęciu misji, której realizację nałożył na nas  w imieniu społeczeństwa - ustawodawca - pisze prezes Siezieniewski.

Warto dodać, że prezes Andrzej Siezieniewski - komentując dla portalu Wirtualnemedia.pl zapowiadane zmiany w mediach publicznych - ocenił, że forma spółek handlowych mogłaby zostać zastąpiona przez inną formę. - Przy takiej zmianie musi być jednak zapewniona z jednej strony skuteczna kontrola dyscypliny finansowej (dziś wykonywana poprzez  regulacje kodeksu handlowego), a z drugiej programowa niezależność. Niezwykle istotne, aby media publiczne zasilane np. powszechną opłatą audiowizualną skupione były na wykonaniu zadań służących społeczeństwu, pozostając publicznymi, a nie na komunikacji polityki rządzących już jako media państwowe - stwierdził prezes Polskiego Radia.

Dołącz do dyskusji: Prezes Polskiego Radia pisze list do prezydenta: zmiany w ustawie o mediach publicznych prowadzą do ich upartyjnienia

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lee
Facet od lat stoi po kolana w gnojówie i dopiero teraz pisze list do prezydenta, że mu smród przeszkadza.
odpowiedź
User
Marceli
Piękne jest to, że PiS przepycha w dwa dni ustawę medialną, która załatwi stołki w mediach publicznych swoim ludziom a taki projekt 500 złotych na dziecko zapowiada za kilka miesięcy bo wszystko musi być przygotowane. Wyborcy jednak tego nie widzą, że dobra zmiana dla partyjnych kolegów przebiega w kilkadziesiąt godzin i po nocach a oni muszą czekać. Nie zastanawiają się nad tym jak bardzo ktoś nimi manipuluje. Najważniejsza jest zemsta i stołki dla naszych. Naszych z partii. Nie wiele się tutaj władza różni od władzy w Rosji, której tak nie lubi
odpowiedź
User
Prezes
Notariusz nie jest od tego żeby listy czytać i analizować problemy. Notariusz ma podpisywać co dostanie na biurko. W imię partii.
odpowiedź