SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes UKE o podziale TP

Decyzja o podziale Telekomunikacji Polskiej (TP) może zapaść w połowie 2008 roku - poinformowała w poniedziałek prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska.

Prezes UKE o podziale TP

"Decyzja o podziale to środek 2008 roku, a początek 2008 roku to analizy, które mają pokazać skutki podziału dla rynku i operatora" - powiedziała Streżyńska w TVN CNBC. Dodała, że na razie sprawdzana jest "wyższość podziału funkcjonalnego nad strukturalnym".

Część ekspertów wskazuje na potrzebę nie tylko podziału funkcjonalnego, czyli na hurt i detal, ale oddzielenie strukturalne, aby oba podmioty nie były w jednej grupie.

Streżyńska poinformowała, że ona sama skłania się do podziału funkcjonalnego. "Funkcjonalny (podział) bardziej mi odpowiada z uwagi na szybkość. Jednak bardzo dużo ekspertów próbuje nas od tego pomysłu odwieść na rzecz podziału strukturalnego" - powiedziała.

"Będziemy starali się wszystkie plusy i minusy zidentyfikować. Ja cały czas stoję przy podziale funkcjonalnym, również dlatego, że nie chcę stworzyć sobie dodatkowych problemów między mną a Komisją Europejską, która zdecydowanie opowiedziała się za funkcjonalnym podziałem" - dodała szefowa UKE.

Zapewniła też, że gdyby pojawiły się bardzo mocne wskazania za podziałem strukturalnym, to UKE próbowałby ten środek zastosować. To rozwiązanie jest jednak zdecydowanie bardziej czasochłonne.

"Liczę, że zajęłoby nawet o dwa lata więcej. Więc zamiast dwóch lat do finału mielibyśmy cztery lata do finału, czyli do wdrożenia tego środka regulacyjnego" - wyjaśniła Streżyńska.

Wcześniej UKE wyjaśniał, że tzw. podział funkcjonalny jest środkiem specjalnym, stosowanym w stosunku do operatora o znaczącej pozycji rynkowej (w Polsce takim operatorem jest Telekomunikacja Polska). Podział może być zastosowany tylko wtedy, kiedy zawiodą pozostałe środki regulacyjne zwalczające praktyki dyskryminacyjne ze strony takiego operatora w stosunku do firm konkurencyjnych.

Podział funkcjonalny oznacza wydzielenie organizacyjne w ramach tej samej spółki, jednostki odpowiedzialnej za niektóre usługi hurtowe. Jednostka taka ma świadczyć swoje usługi również części detalicznej spółki, ale na takich samych zasadach, jak wszystkim innym operatorom na rynku.

Przeciwko planom podziału TP protestują pracownicy firmy, którzy obawiają się m.in. zwolnień.

Największym akcjonariuszem Telekomunikacji Polskiej jest France Telecom, posiadający 47,5 proc. akcji. Skarb Państwa posiada 3,87 proc., a pozostali akcjonariusze mają łącznie 48,6 proc. akcji. TP jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1998 r.

  • Więcej informacji:
  • TP
  • UKE
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes UKE o podziale TP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl