SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Procesory Intela z luką bezpieczeństwa, poprawka spowolni komputer nawet o 30 procent

W procesorach firmy Intel wykryto poważną lukę w zabezpieczeniach, która może narazić komputer na skuteczny atak ze strony hakerów. Producenci systemów operacyjnych przygotowują odpowiednie poprawki, jednak według testów ich wprowadzenie może obniżyć sprawność procesorów Intela nawet o 30 procent.

Article

O nowym zagrożeniu związanym z fabryczną wadą procesorów Intela poinformowały największe zachodnie serwisy technologiczne. Dotyczy ona większości modeli zbudowanych w architekturze x86 dostarczonych przez producenta na rynek w ciągu ostatnich 10 lat.

Wykryta luka ma pozwalać programom zainstalowanym w komputerze na dostęp do chronionej zawartości mieszczącej się w pamięci jądra systemu operacyjnego. Eksperci przestrzegają, że tą drogą można wykraść z systemu wiele poufnych i istotnych dla użytkownika informacji.

Luka dotyczy zarówno systemu operacyjnego Windows, jak i Linux. Producenci tych platform są trakcie opracowywania odpowiednich aktualizacji systemów, które mają rozwiązać problem poprzez zastosowanie Page Table Isolation (PTI) – dodatkowej warstwy zabezpieczającej procesor.

Okazuje się jednak, że zastosowanie aktualizacji może spowodować dodatkowe obciążenie procesora i w efekcie poważną utratę jego wydajności. Z opublikowanych w sieci pierwszych testów wynika, że w skrajnych wypadkach wydajność jednostki spadła o 30 proc. w wypadku niektórych procesów i aplikacji.

Wykryta luka może poważnie zaciążyć na wizerunku Intela jako dostawcy bezpiecznych rozwiązań dla użytkowników. Bezpośredni konkurent Intela, koncern AMD szybko zapewnił w oświadczeniu, że choć jego procesory są także zbudowane w architekturze x86, to nie zawierają wspomnianej wcześniej usterki i są bezpieczne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Procesory Intela z luką bezpieczeństwa, poprawka spowolni komputer nawet o 30 procent

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Niewiele szczegółów w tym artykule jest prawdziwych, poza tym, że jest problem. Np. spowolnienie po wprowadzeniu poprawek, zależnie od rodzaju aplikacji może wynosić od ok. 5 do ok. 70 procent, a nie trzydziestu. Linux nie ma producenta. Poprawki nie są w trakcie opracowywania, ale są w trakcie testów i/lub wdrażania. Problem dotyczy nie tylko procesorów Intela, ale również ARM, więc m.in. prawie wszystkich telefonów komórkowych. itd.
10 8
odpowiedź
User
muszkins
Hmmm, AMD nie ma tego problemu co ma INTEL, ale z pewnością ma inne.... Jeszcze dużo przed nami różnych wpadek różnych firm...
8 10
odpowiedź
User
Polak
Czy zatem należy mi się odszkodowanie, gdy nagle komputer przysiądzie? Ciekawa sprawa... No bo co ja niby teraz mam zrobić, procków prawie się nie wymienia i nawet jeśli, to kto to zapłaci. To prawie jak to spowalnianie iphonów.
9 8
odpowiedź