SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną na wyrok skazujący Wojciecha Biedronia ws. sędziego Łączewskiego

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł skargę nadzwyczajną w sprawie wyroku na dziennikarza Wojciecha Biedronia, skazanego prawomocnie na  grzywnę za pomówienie sędziego Wojciecha Łączewskiego. Wyrok w tej sprawie zapadł w lutym br.

Zbigniew Ziobro, fot. Ministerstwo SprawiedliwościZbigniew Ziobro, fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

W 2016 roku media podały, że sędzia Łączewski dał się nabrać na fałszywy profil twitterowy Tomasza Lisa. W tygodniku „Sieci” sprawę opisał Wojciech Biedroń. Dwa razy błędnie podał, że wobec sędziego uruchomiono postępowanie dyscyplinarne

Sędzia Łączewski w listopadzie 2016 r. wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia dziennikarza o zniesławienie. Sąd pierwszej instancji w lipcu 2018 r. uznał Biedronia za winnego - na podstawie art. 212 Kodeksu karnego i wymierzył mu 25 tys. zł grzywny. Po apelacji obrońcy Sąd Okręgowy w Łodzi w lutym br. zmniejszył grzywnę do 3 tys. zł. Dziennikarze i publicyści skrytykowali ten wyrok, uważając go za skandaliczny i absurdalny.

Jak podała PAP, do Sądu Najwyższego wpłynęła skarga nadzwyczajna od prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro (podpisana przez jego zastępcę, prok. Roberta Roberta Hernanda). Prokuratura wnioskuje w niej o uchylenie wyroku skazującego na karę grzywny za pomówienie sędziego i o uniewinnienie dziennikarza od zarzuconego mu czynu.

W uzasadnieniu wskazano, że „za niesłuszne należy uznać zajęte przez sądy obu instancji stanowisko, iż nieprawdziwe wskazanie przez oskarżonego, że wobec pokrzywdzonego toczy się postępowanie dyscyplinarne, stanowi pomówienie”.

Termin rozpoznania skargi nie został jeszcze wyznaczony.

- To ważny krok w kierunku obrony wolności słowa i walki z często niesprawiedliwą machiną sędziowską. Skarga daje nadzieję dla tysięcy niesprawiedliwie skazanych Polaków - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Biedroń.

Instytucja skargi nadzwyczajnej od 2018 roku

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona przez nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018 r. Skargi rozpoznaje Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Dotychczas rozpoznano osiem takich skarg - pięć uwzględniono, a trzy oddalono.

Po wydaniu przez sąd drugiej instancji wyroku skazującego Wojciecha Biedronia protestowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Organizacja oceniła, że orzeczenie „narusza fundamentalną dla ustroju demokratycznego zasadę wolności słowa”. - Sprawa ta także po raz kolejny przypomina o szkodliwości pozostawiania w polskim systemie prawnym art. 212 k.k. oraz o szkodliwości stosowania represji karnych w sprawach dotyczących wolności słowa i wyrażania opinii - skomentowała Jolanta Hajdasz, szefowa CMWP.

Dołącz do dyskusji: Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną na wyrok skazujący Wojciecha Biedronia ws. sędziego Łączewskiego

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz555
Na prawdę? Czyli jednak Korea Północna, a nie Południowa.
odpowiedź
User
Pankracy
Na prawdę? Czyli jednak Korea Północna, a nie Południowa.


Pogięło Cię? Dziennikarz napisał o postępowaniu dyscyplinarnym zamiast wyjaśniającym, a nadzwyczajna kasta wali mu za to w pierwszej instancji 25000 zł grzywny - w sytuacji, w której wystarczyłoby jednozdaniowe sprostowanie.
Jednocześnie kasta pod byle pretekstem formalnym odrzuca wniosek o uchylenie Łączewskiemu immunitetu i nie pozwala go osądzić.

Wolne sądy! Wolne sądy! Wolne sądy!
odpowiedź
User
Diego
Skazywanie dziennikarzy to standardy sądów w Rosji a nie w UE...
odpowiedź