SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prokuratura: „niepożądane zachowania” z raportu komisji TVN nie wyczerpują znamion żadnego przestępstwa

Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie molestowania seksualnego, do którego miało dojść w redakcji „Faktów” TVN. - Analiza raportu pokontrolnego wskazuje, iż przypadki „niepożądanych zachowań” nie wyczerpują znamion żadnego przestępstwa - wyjaśnia prokurator Przemysław Nowak. - Ta decyzja wskazuje, że Kamil Durczok od początku mówił prawdę - podkreśla mecenas Jacek Dubois, pełnomocnik dziennikarza.

Kamil Durczok, fot. TVN Article

Postępowanie sprawdzające w sprawie przypadków molestowania seksualnego w TVN Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła po ukazaniu się komunikatu prasowego podsumowującego pracę niezależnej komisji badającej zarzuty lobbingu i molestowania w stacji. W raporcie tym (opublikowanym w dniu 10 marca br.) stwierdzono, iż komisja zidentyfikowała przypadki „niepożądanych zachowań”, włącznie z mobbingiem i molestowaniem seksualnym.

Wewnętrzna komisja w TVN została powołana na skutek publikacji tygodnika „Wprost”, a przede wszystkim dwóch artykułów z drugiej połowy lutego: w jednym była researcherka „Faktów” TVN opisywała, jak Kamil Durczok mobbingował ją m.in. wysyłając SMS-y o mocnym podtekście seksualnym, w drugim inne osoby z redakcji programu twierdziły, że takie zachowanie dziennikarza było częste (więcej o tym).

- Wobec treści powyższego komunikatu Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów z urzędu wdrożyła postępowanie sprawdzające celem ustalenia czy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 199 kk, tj. przestępstwa doprowadzenia innej osoby do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej przez nadużycie stosunku zależności - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokuratorzy uzyskali pełen tekst raportu z pracy komisji. Z jego treści wynika, iż „zidentyfikowane niepożądane zachowania” były dwa: pierwsze polegało na wysyłaniu wiadomości tekstowych zawierających propozycję prywatnych spotkań i zaangażowania się w romans. Drugi przypadek polegał na jednorazowym zaproszeniu koleżanki z pracy na prywatne spotkanie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie tłumaczy, że analiza treści raportu wskazuje, iż zidentyfikowane przypadki „niepożądanych zachowań” nie wyczerpują znamion żadnego przestępstwa, w szczególności określonego w art. 199 kk.

- Do znamion przestępstwa z art. 199 kk należy skutek w postaci doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej (przez nadużycie stosunku zależności). W niniejszej sprawie żadne z powyższych znamion nie zostało realizowane - wyjaśnia Przemysław Nowak.

Wobec braku czynów zabronionych prokurator odmówił wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Dziennikarze tygodnika „Wprost”, którzy zajmowali się tematem rzekomych naruszeń dokonywanych przez Durczoka w redakcji „Faktów” bronili swoich publikacji (więcej na ten temat).

Pełnomocnik Kamila Durczoka, mecenas Jacek Dubois, jest zadowolony z decyzji prokuratury. - Jest ona zgodna z pierwszym oświadczeniem mojego klienta, które złożył w Radiu TOK FM. Jasno oświadczył wówczas, że nigdy nie dopuścił się czynów, które zarzucają mu dziennikarze „Wprost”. Decyzja organu państwa, jakim jest prokuratura, w pełni jego słowa potwierdza i pokazuje, że pan Kamil Durczok od początku mówił prawdę - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mec. Jacek Dubois.

Przypomnijmy, że w dniu publikacji raportu pokontrolnego z TVN rozstał się Kamil Durczok, a nastąpiło to w wyniku porozumienia z kierownictwem spółki. Wraz z tą decyzją TVN zakomunikował, że trzy osoby z redakcji „Faktów” były poddane zachowaniom niepożądanym takim jak mobbing i molestowanie seksualne (więcej na ten temat).

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prokuratura: „niepożądane zachowania” z raportu komisji TVN nie wyczerpują znamion żadnego przestępstwa

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Czytam, czytam i nie mogę się doczytać. Co mówi art 199 k.k. na temat molestowania seksualnego? Panie mecenasie Dobois do tablicy :)
20 11
odpowiedź
User
Neo
To za co wywalili go z TVN-u? Za spóźnianie się do pracy?
29 12
odpowiedź
User
gnIDA
Zapewne, ze używanie tzw. brzydkich wyrazów :-) :-) widzę, że duża forsa poszła via agencje PR-owskie już w ruch.. walczymy o życie ??
26 12
odpowiedź
User
Maniek
Mistrz. Podstawą odmowy wszczęcia śledztwa jest analiza raportu "niezależnej", wewnętrznej komisji TVN.
19 10
odpowiedź
User
Resortowy babol
No i zaczyna się , zgodnie z przewidywaniami , OCZYSZCZANIE BABOLA :D
23 12
odpowiedź