SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury w III kw.

Przedsiębiorcy, ankietowani w czerwcu 2011 r. przez Narodowy Bank Polski (NBP), oczekują w III kw. pogorszenia koniunktury, które może potrwać cały rok, wynika z raportu banku centralnego.

Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury w III kw.

Dotyczy to przede wszystkim przewidywanej sytuacji finansowej, popytu oraz zamówień. Na pogorszenie prognoz sytuacji mogły mieć wpływ słabsze prognozy popytu na III kw.

"Wyniki badania przeprowadzonego w II kw. br. dają niejednoznaczny obraz, co do kierunku zmian sytuacji ekonomicznej sektora przedsiębiorstw. Z jednej strony kondycja firm poprawiła się, równocześnie część analizowanych wskaźników, zwłaszcza o charakterze prognostycznym, zaczęła się stabilizować, co może sugerować wyhamowanie tempa wzrostu" - głosi raport.

W II kw. respondenci nieco lepiej niż w I kw. ocenili swoją sytuację, czemu sprzyjał wzrost poziomu marż, spadek bariery popytowej oraz zwiększenie stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych. Jednocześnie pogorszyły się oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju, podał NBP.

"Przedsiębiorcy obawiają się przy tym, że w perspektywie najbliższego roku może nastąpić dalsze pogorszenie koniunktury. Pesymizm ocen i prognoz sytuacji w kraju wzrósł w przeważającej większości branż i klas, ale najbardziej tam, gdzie sytuacja własna przedsiębiorstw została uznana za gorszą niż rok temu lub poprawiła się w niewielkim stopniu" - czytamy dalej.

Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało 75,5% badanych firm, wobec 74,5% w poprzednim kwartale, podał bank centralny.

"Po dwóch kwartałach wyraźnej poprawy optymizmu prognoz sytuacji przedsiębiorcy zrewidowali swoje oczekiwania i wskaźnik WPSE po korekcie sezonowej obniżył się wyraźnie - o 7,6 pp. kw/kw i o 1,8 pp. r/r, i wyniósł 12,7 punktu, pozostając jednak nieznacznie powyżej swojej długookresowej średniej" - napisano w raporcie.

"Na pogorszenie prognoz sytuacji mogły mieć wpływ słabsze prognozy popytu na III kw. Przedsiębiorstwa gorzej niż przed rokiem oceniają sytuację ekonomiczną w kraju. W opinii ankietowanych sytuacja może się jeszcze pogorszyć w perspektywie najbliższego roku" - czytamy dalej.

NBP podkreśla też, że poprawa bieżącej sytuacji w II kw. nie była obserwowana powszechnie, podczas gdy pogorszenie prognoz sytuacji na III kw. zauważono w znaczącej większości z analizowanych branż i klas.

Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w czerwcu 2011 r. na próbie 1124 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Przedsiębiorcy oczekują pogorszenia koniunktury w III kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl