SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szef KRRiT: działania likwidatorów mediów publicznych i ministra kultury „bezprawne”

W wydanym stanowisku Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uznał działania likwidatorów spółek mediów publicznych oraz ministra kultury za „bezprawne”. 

Maciej Świrski (fot. KRRiT)Maciej Świrski (fot. KRRiT)

W swoim stanowisku przewodniczący KRRiT powołał się na art. 10 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji (opisuje kompetencje przewodniczącego KRRiT) oraz art. 213 ust. 1 konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej (działanie KRRiT). Nazwał działania ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza „bezprawnymi”.

Przewodniczący KRRiT zabiera głos w sprawie mediów publicznych

„Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niezmiennie stoi na stanowisku rażącej niezgodności z prawem uchwał podjętych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza w kwestii rozwiązania i postawienia ich w stan likwidacji spółek mediów publicznych, a zatem ich bezskuteczności. Osoby podające się za „likwidatorów” czynią to na swoją odpowiedzialność, a wszelkie ich działania, zarządzenia, wnioski i prośby kierowane do pracowników, zarządców spółek mediów publicznych, czy osób trzecich w ramach tej uzurpacji, winny być ignorowane jako pochodzące od osób nieuprawnionych” – czytamy w piśmie Macieja Świrskiego.

Dalej przewodniczący wskazał, że „działania osób nieuprawnionych, za jakich uznaję „likwidatorów” nie wywołują skutków prawnych, również w zakresie powoływania pełnomocników, podpisywania umów, negocjowania wynagrodzeń itp.”.

W ocenie szefa KRRiT działania likwidatorów spółek mediów publicznych „będą dotknięte wadą prawną, a działalność osób, które działających w imieniu lub z upoważnienia tzw. „likwidatorów” będą podlegały stosownej kontroli”.

Odrębne stanowisko w tej sprawie przesłał Wirtualnemedia.pl zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski. - W związku ze stanowiskiem Przewodniczącego z 4 stycznia 2024 r., jeszcze raz przypominam, że kompetencje do uznania działań Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za bezprawne, ma jedynie niezawisły sąd. Nie ma takich kompetencji ani Przewodniczący KRRiT ani żaden z pozostałych trzech członków KRRiT, w imieniu których po raz kolejny Przewodniczący się wypowiada. Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o postawieniu w stan likwidacji TVP i Polskiego Radia wynika z art. 26 p. 4 ustawy o radiofonii i telewizji. Działania Przewodniczącego KRRiT jednoznacznie przesądzające o niezgodności z prawem decyzji podejmowanych przez inny organ państwa, nie służą powadze urzędu, jakim jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wprowadzają w błąd odbiorców i tym samym przyczyniają się do budowania niepotrzebnego zamieszania w spółkach mediów publicznych, które właśnie dzięki działaniom właściciela mają szansę na restrukturyzację i powrót do rzetelnego wykonywania określonych w ustawie o radiofonii i telewizji powinności oraz uczciwego zarządzania publicznymi środkami - zauważył prof. Kowalski.

Zmiany w mediach publicznych

19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze wymienionych spółek, które powołały nowe zarządy.

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w środę decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął w piątek w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wchodzących w skład Audytorium 17. 

Dołącz do dyskusji: Szef KRRiT: działania likwidatorów mediów publicznych i ministra kultury „bezprawne”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
Świrski kłamie: To co robi PiS to jest bezprawne. Działania likwidatorów są LEGALNE i zgodne z prawem, ale warunkowo, bo robi się to w wyjątkowych sytuacjach, takich ja ostatnio, obalenie mediów partyjnych.
odpowiedź
User
Teleman
Świrski to swirus, ale tu ma rację, toco robi się z tvp jest nielegalne.
odpowiedź
User
Prawnik radzi
Prezesi powołani przez niekonstytucyjną Radę Mediów Narodowych są nielegalni. Niewykonanie wyroku TK w sprawie Rady Mediów Narodowych jest nielegalne. Obiektywizm jest legalny. Odpartyjnienie jest legalne. Usunięcie hejtu i szczucia z programów informacyjnych jest legalne. A zatem nowe zmiany czynione przez właściciela - ministra kultury - są legalne. Koniec kropka.
odpowiedź